19.02.2020 Справа № 696/58/20
2/696/262/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 лютого 2020 року м. Кам`янка
Кам`янський районний суд Черкаської області у складі
головуючого судді Шкреби В.В.,
за участі секретаря Зачепи Л.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Кам`янка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (прож. по АДРЕСА_1 ) до Кам`янської міської ради Черкаської області (знаходиться по вул. Героїв Майдану, б. 37 в м. Кам`янка Черкаської області) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
встановив :
ОСОБА_1 звернулася в Кам`янський районний суду Черкаської області з позовом до Кам`янської міської ради Черкаської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилася спадщина на її майно, до складу якого входить земельна ділянка площею 3,55 га розташована на території Кам`янської міської ради Черкаської області та житловий будинок в АДРЕСА_1 . Вона є єдиними спадкоємцями після смерті ОСОБА_2 . Інших спадкоємців за заповітом чи за законом немає. Своєчасно з відповідною заявою до нотаріальної контори не звернулася в зв`язку з несприятливими сімейними обставинами та скрутним фінансовим становищем сім`ї. Звернувшись до нотаріуса їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з пропущенням строку прийняття спадщини та рекомендовано звертатися до суду, в зв`язку з чим просить встановити додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, до суду подала заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідач Кам`янська міська рада, явку свого представника в судове засідання не забезпечили, до суду від в.о. міського голови Плєшкань А.М. надійшов лист в якому просить розглядати справу без їхнього представника, щодо визначення додаткового строку для падання заяви про прийняття спадщини гр. ОСОБА_1 покладається на розсуд суду.
У зв`язку з неявкою осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, суд розглянув цивільну справу без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно, з`ясувавши всі її фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про її смерть серія НОМЕР_1 , виданим Кам`янським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Черкаській області від 13 грудня 2016 року, актовий запис № 224 (а.с. 6).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на її майно, в тому числі на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 7121810100:02:000:0318 в адміністративних межах Кам`янської міської ради Черкаської області згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯА №705323 від 12 березня 2005 року та житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 9-10).
Позивач є єдиними спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 , інших спадкоємців за заповітом чи за законом немає.
Родинні відносини з померлою ОСОБА_2 підтверджуються свідоцтвом про народження ОСОБА_3 , в якою матір`ю записана ОСОБА_2 , свідоцтвом про шлюб ОСОБА_3 з ОСОБА_4 з відміткою про зміну у зв`язку з цим прізвища на ОСОБА_5 (11-12).
З довідки № 4288 від 19.11.2019 року виданої Виконавчим комітетом Кам`янської міської ради про те, що ОСОБА_2 1937 року народження на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно проживала та була зареєстрована згідно будинкової книги та довідки голови вуличного комітету в АДРЕСА_1 спільно з ОСОБА_1 , 1959 р.н. (не зареєстрована). Інших проживаючих особи на день смерті ОСОБА_6 не зареєстровані та не проживали. (а.с. 13).
Позивач звернулася до приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Аренґель Ґ . Ю . із заявою про прийняття спадщини, однак постановою нотаріуса від 19 грудня 2019 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , в зв`язку з тим, що нею не прийнята спадщина у встановленому законом порядку.
У відповідності до ч. 1, 2 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, особисто подає до нотаріальної контори заяву про її прийняття.
У ч. 1 ст. 1270 ЦК України визначено строки для цього - шість місяців з часу відкриття спадщини.
Згідно ч. 1, 2 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом шестимісячного строку не подав заяви про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 р. Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Позивач в своїй позовній заяві зазначає, що своєчасно з відповідною заявою до нотаріальної контори я не звернулася у зв`язку з несприятливими сімейними обставинами та іншими причинами, які мали місце в той період у її житті. Зокрема, і у зв`язку із скрутним фінансовим становищем сім`ї.
Суд вважає, що визначення ОСОБА_1 додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 відповідатиме таким загальним засадам цивільного законодавства як справедливість, добросовісність та розумність (пункт 6 частини першої статті 3 Цивільного кодексу України).
На підставі викладеного та 12, 13, 76, 81, 247, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, на підставі ст.ст. 1269, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, суд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 (прож. по АДРЕСА_1 ) до Кам`янської міської ради Черкаської області (знаходиться по вул. Героїв Майдану, б. 37 в м. Кам`янка Черкаської області) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (проживає: по АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_2 , виданий Кам`янським РВ УМВС України в Черкаській області 12 жовтня 1995 року, РНОКПП НОМЕР_3 ), додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , терміном два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду через Кам`янський районний суд Черкаської області шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. (п.15.5 Перехідних положень ЦПК України). Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: В.В. Шкреба
Суд | Кам'янський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.02.2020 |
Оприлюднено | 20.02.2020 |
Номер документу | 87694074 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кам'янський районний суд Черкаської області
Шкреба В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні