Справа № 658/3469/19
(провадження № 2/658/243/20)
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 січня 2020 року м.Каховка, Херсонської області
Каховський міськрайонний суд Херсонської області
в складі головуючого судді Марків Т.А.,
за участю секретаря судового засідання Ганжевої В.Г.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
у відкритому судовому засіданні розглянувши цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Зеленопідської сільської ради територіальної громади Херсонської області про встановлення факту проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,
встановив:
Позивач звернувся до відповідача з позовом про встановлення факту проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
В позовній заяві (а.с. 2 - 3) наступну позицію.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . Після її смерті спадкова справа не заводилась, спадкоємці із заявами про прийняття або відмову від прийняття спадщини не зверталися.
На день смерті з ОСОБА_3 проживала ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, до складу якої входить земельна ділянка.
Позивач з 2008 року та по день смерті ОСОБА_3 проживала разом з нею, вели спільне господарство, вона піклувалася про ОСОБА_3 , однак не була зареєстрована за вказаною адресою.
Інших спадкоємців, окрім позивача, ОСОБА_3 по день смерті не мала.
Оформити спадкові права в нотаріальному порядку позивач не має можливості у зв`язку із відсутністю документів, які підтверджують факт її постійного проживання з померлою на час відкриття спадщини.
Вважає, що прийняла спадщину після смерті ОСОБА_3 , оскільки у встановлений законом строк не заявила про відмову від спадщини.
За вказаних обставин позивач просила встановити факт проживання з ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на час відкриття спадщини.
25 жовтня 2019 року ухвалою Каховського міськрайонного суду задоволено клопотання позивача про витребування в Каховській районній державній нотаріальній конторі копію спадкової справи, що заведена після смерті ОСОБА_3 .
Відзив від відповідача не надходив.
Представник поизвача в судовому засіданні на задоволенні позовних вимог наполягав.
Відповідач в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, відповідно до змісту якої позовні вимоги визнав.
Судом ухвалено про розгляд справи за відсутності відповідача.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , про що свідчить свідоцтво про смерть (а.с. 4).
Із Державного акту на право приватної власності на землю ЯГ № 501700 (а.с. 11), померлій ОСОБА_3 належить земельна ділянка, площею 7,17 га, що розташована на території Червоноперекопської сільської ради Каховського району.
25 лютого 2019 року державним нотаріусом Каховської районної нотаріальної контори Херсонської області Зарембою С.А. винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с. 12).
Вказаною постановою встановлено, що 02 січня 2018 року ОСОБА_3 складено заповіт на належну їй земельну ділянку площею 7,17 га на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після смерті ОСОБА_3 спадкова справа не заводилася, спадкоємці з заявами про прийняття спадщини/відмову від спадщини або видачу свідоцтва про право на спадщину не зверталися.
У зв`язку з тим, що позивачем нотаріусу не надано доказів звернення із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 в установлений строк, ОСОБА_2 вважається спадкоємцем, який не прийняв спадщину.
Відповідно до акту обстеження місця проживання від 10 липня 2019 року (а.с. 7), ОСОБА_3 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 до дня своєї смерті проживала разом з ОСОБА_2 в будинку АДРЕСА_1 , де разом вели спільне господарство. Також, ОСОБА_2 доглядала померлу коли та хворіла, здійснила її поховання.
Допитані у судовому засіданні свідки ОСОБА_4 та ОСОБА_5 пояснили, що їм добре відома позивач по справі, вона постійно проживала в АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_3 , піклуючись про неї коли та хворіла.
Відсутність реєстрації спадкоємця за останнім місцем проживання спадкодавця сама по собі не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно з правилами ст. 1220 ЦУ України часом відкриття спадщини слід вважати день смерті особи, зазначений у свідоцтві про смерть.
Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, яке визначається за правилами ст. 29, ч. 2 ст. 1221 ЦК України.
Відповідно до роз`яснень, викладених у п. п. 2, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження .
На підставі ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
До спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщина) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Статтею 1218 ЦК України зазначено, що до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно із ст. 1235 ЦК України, заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.
Суд вважає, що вимагаємий до встановлення факт породжує для позивача юридичні наслідки, від нього залежить можливість реалізації ОСОБА_2 спадкових прав.
Факт того, що позивач проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини знайшов своє підтвердження під час розгляду справи.
ст.ст. 2, 4 - 5, 10, 12 - 13, 77 - 81, 211, 228,
235, 258, 259, 263 - 265 ЦПК України,
ухвалив:
Позов ОСОБА_2 (адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Зеленопідської сільської ради територіальної громади Херсонської області (юридична адреса: с. Зелений Під Каховський район Херсонська область, вул. Миру, 12; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 42013483 ) про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити повністю.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 разом із спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду через Каховський міськрайонний суд Херсонської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.А. Марків
Суд | Каховський міськрайонний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2020 |
Оприлюднено | 20.02.2020 |
Номер документу | 87696899 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Каховський міськрайонний суд Херсонської області
Марків Т. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні