Єдиний унікальний номер 728/734/19
Номер провадження 2/728/10/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2020 року місто Бахмач
Бахмацький районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді Пархоменка П.І.
за участі:
секретаря судового засідання - Горбач Н.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Бахмачі цивільну справу
за позовом ОСОБА_1
до
відповідача ОСОБА_2
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Новобаварського району м. Харкова Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради
Харківська міська рада
Кропивненська сільська рада Бахмацького району Чернігівської області
вимоги позивача: про розірвання шлюбу та визначення місця проживання неповнолітньої дитини
учасники справи - не з`явилися
негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, ухвалив рішення про наступне:
І. Стислий виклад позиції позивача та відповідача.
1. 4 квітня 2019 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі відповідач) з вимогою про розірвання шлюбу, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що спільне життя з відповідачем не склалося і шлюбні відносини між ними припинені.
2. 13 травня 2019 року позивач подав до суду позовну заяву із збільшеними позовними вимогами (а.с.25-26).
Заяву обґрунтував тим, що з січня 2019 року він з дружиною спільно не проживає. Певний час їх неповнолітня донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживала разом з матір`ю, яка не займалася її доглядом та вихованням. Відповідач зловживає спиртними напоями, не отримує ніяких доходів, не забезпечує в достатній мірі базових потреб дитини, порушує права дитини в отриманні загальної освіти. Зі слів бабусі з 11 квітня 2019 року відповідач знаходиться на лікуванні від алкогольної залежності. На даний час дитина зареєстрована та проживає разом з позивачем та знаходиться на його утриманні.
3. Виходячи з наведених обставин позивач просив:
3.1. розірвати шлюб між ним та ОСОБА_2 ;
3.2. визначити місце проживання неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з ним - батьком ОСОБА_1
4. Відповідач відзиву на позов не надала.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
5. Представник позивача надіслав заяву про розгляд справи без його участі, просив задовольнити позовні вимоги, не заперечував проти заочного розгляду справи.
6. Представники третіх осіб надіслали заяви про розгляд справи без їх участі, у вирішенні спору покладаються на розсуд суду.
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.
7. Оскільки відповідач була належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання (стаття 128 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК)), в судове засідання не з`явилась без поважних причин, а позивач не заперечував проти проведення заочного розгляду справи, Судом було постановлено ухвалу про заочний розгляд справи, що відповідає вимогам статей 280-281 ЦПК.
8. Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.
9. У судовому засіданні встановлено, що сторони перебувають у зареєстрованому шлюбі з 29 вересня 2012 року, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 (а.с.6).
10. Під час перебування сторін у шлюбі, у них народилася дитина - донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (а.с.7).
11. На момент розгляду справи позивач та відповідач проживають окремо .
12. Перешкод для пред`явлення позову про розірвання шлюбу Судом не встановлено.
13. Згідно акту оцінки потреб сім`ї № 214 та висновку оцінки потреб сім`ї від 10 квітня 2019 року, наданих Центром соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Новобаварського району м. Харкова (а.с. 27, 29-32) 10 квітня 2019 року під час відвідування родини ОСОБА_2 встановлено, що відповідач проживає в орендованій квартирі разом з двома неповнолітніми дітьми - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . ОСОБА_2 не працює, ніяких доходів не отримує. На час відвідування дитина ОСОБА_3 була голодна, налякана поведінкою матері. Мати ОСОБА_2 перебувала в стані алкогольного сп`яніння.
За результатами оцінювання потреб сім`ї ОСОБА_2 з`ясовано наявність складних життєвих обставин (СЖО). Основними ознаками та чинниками, які спричиняють СЖО є зловживання матір`ю дітей алкогольними напоями, не забезпечення в достатній мірі базових потреб дітей, порушення прав дітей в отриманні загальної освіти. Зі слів бабусі дітей ОСОБА_5 з 11 квітня 2019 року ОСОБА_2 перебуває на лікуванні від алкогольної залежності у приватній лікарні. Згідно висновку батько дитини здатний долати СЖО та забезпечувати потреби дитини.
14. Постановою Жовтневого районного суду м. Харкова від 16 липня 2019 року (а.с.54) підтверджується, що ОСОБА_2 притягувалась до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Провадження по справі закрито у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення.
15. Довідкою про склад сім`ї № 73 від 29 березня 2019 року (а.с.28), довідками Виконавчого комітету Кропивненської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області № 62/03-19 від 10 квітня 2019 року та № 132 від 1 серпня 2019 року (а.с.13, 57) підтверджується, що дитина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована та проживає разом з позивачем за адресою АДРЕСА_1 .
16 . Згідно із актом обстеження матеріально-побутових умов проживання дитини ОСОБА_3 № 4/03-17 від 2 серпня 2019 року за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 59) в ході перевірки виявлено, що дитина проживає разом з бабусею ОСОБА_6 та дідусем ОСОБА_7 у їхньому власному будинку. У будинку чисто, охайно, проведена вода, продуктів харчування достатньо. Дана родина по місцю проживання характеризується задовільно. Умови для виховання дівчинки задовільні. Одягом, книгами дитина забезпечена, має окреме місце для занять та сну. Комісія вважає, що в даному будинку дотримано всі норми для проживання неповнолітньої дитини.
17. Рішенням виконавчого комітету Кропивненської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області за від 28 січня 2020 року (а.с.103) було затверджено висновок щодо доцільності визначення місця проживання дитини з позивачем.
Із змісту висновку випливає, що виконавчий комітет Кропивненської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, як орган опіки та піклування, вважає доцільним визначити місце проживання дитини ОСОБА_3 з позивачем.
V. Оцінка Суду.
А. Щодо розірвання шлюбу.
18. Згідно із частиною першою статті 110 Сімейного кодексу України (далі СК) позов про розірвання шлюбу може бути пред`явлений одним із подружжя.
19. А частиною другою статті 112 СК передбачено, що суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.
20. В свою чергу відповідно до статті 51 Конституції України, частини першої статті 24 СК шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування до шлюбу не допускається.
21. Як вбачається з матеріалів справи, спільне подружнє життя у них не склалося, вони припинили шлюбні стосунки і поновлювати їх не мають наміру, примирення і збереження сім`ї є неможливим.
22. За таких обставин, враховуючи фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, беручи до уваги наявність неповнолітньої дитини та інші обставини життя подружжя, Суд знаходить підстави для розірвання шлюбу, оскільки його збереження суперечило б інтересам сторін.
Б. Щодо визначення місця проживання неповнолітньої дитини.
23. Суд наголошує, що згідно з пунктом 1 статті 3 Конвенції про права дитини дитина наділяється правом на те, щоб її найкращі інтереси оцінювалися і бралися до уваги в якості першочергового міркування при прийнятті в її відношенні будь-яких дій або рішень як в державній, так і в приватній сфері. Більш того, в ньому втілений один з фундаментальних принципів Конвенції.
24. Європейський Суд в своїй прецедентній практиці виробив дві умови, які необхідно враховувати при визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (наприклад див. пункт 100 рішення у справі Мамчур проти України ).
25. Вирішуючи питання про визначення місця проживання неповнолітньої дитини Суд буде керуватись її якнайкращими інтересами
26. Отже, статтями 141, 155 Сімейного кодексу України (далі СК) передбачено, що мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
27. Згідно зі статтею 157 СК питання виховання дитини вирішується батьками спільно.
28. Відповідно до статті 161 СК, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом. Під час вирішення спору щодо місця проживання малолітньої дитини суд бере до уваги ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, особисту прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення. Орган опіки та піклування або суд не можуть передати дитину для проживання з тим із батьків, хто не має самостійного доходу, зловживає спиртними напоями або наркотичними засобами, своєю аморальною поведінкою може зашкодити розвиткові дитини.
29. В даних правовідносинах Суд звертає увагу на ставлення батьків до виконання своїх батьківських обов`язків, зокрема мати дитини її життям не цікавиться, участі у вихованні не приймає.
При цьому, дитина протягом тривалого часу проживає з батьком у звичній для її обстановці, відвідує навчальний заклад, що сприяє її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі.
Також, враховано вік та інтереси дитини, відсутність у відповідача самостійного доходу, що в своїй сукупності є підставою для визначення місця проживання дитини з батьком.
30. Окремо Суд наголошує, що застосовуваний захід не позбавляє відповідача можливості приймати участь у вихованні дитини.
31. Відповідно до статей 12, 81 ЦПК кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Надані позивачем докази, Суд визнає належними і допустимими, оскільки ці докази містять у собі інформацію щодо предмета позовних вимог, вони логічно пов`язані з тими обставинами, які підтверджують наявність підстав для визначення місця проживання дитини з батьком.
В свою чергу відповідачем не надано в судове засідання доказів, які б підтверджували належне виконання нею своїх батьківських обовязків, які б спростовували вимоги взагалі.
32. Враховуючи наведене, Суд вважає, що вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення місця проживання дитини є обґрунтованими та підлягають задоволенню, що буде відповідати якнайкращим інтересам дитини .
З цих підстав,
керуючись статтями 2, 5, 10-13, 18, 81, 258-259, 263-265, 280-283 Цивільного процесуального кодексу України, Суд, -
У Х В А Л И В :
1. Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу та визначення місця проживання неповнолітньої дитини, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Новобаварського району м. Харкова Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради , Харківська міська рада, Кропивненська сільська рада Бахмацького району Чернігівської області - задовольнити повністю.
2. Розірвати шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , зареєстрований 29 вересня 2012 року Ленінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, актовий запис № 414.
3. Визначити місце проживання неповнолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разом з батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
4. Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб.
Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільного процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.
Рішення може бути оскаржено до Чернігівського апеляційного суду.
До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Бахмацький районний суд Чернігівської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання АДРЕСА_4 , останнє відоме місце реєстрації АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача:
Центр соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Новобаварського району м. Харкова Департаменту праці та соціальної політики Харківської міської ради, м. Харків, вулиця Полтавський шлях, б. 11, індекс 61052, код ЄДРПОУ 04059243
Харківська міська рада, м. Харків, майдан Конституції, б. 7, індекс 61200, код ЄДРПОУ 04059243
Кропивненська сільська рада Бахмацького району Чернігівської області, с. Кропивне Бахмацького району Чернігівської області, вулиця Польова, б. 6, індекс 16574, код ЄДРПОУ 04414537
Суддя Бахмацького районного суду
Чернігівської області П.І. Пархоменко
Суд | Бахмацький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 17.02.2020 |
Оприлюднено | 20.02.2020 |
Номер документу | 87700382 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бахмацький районний суд Чернігівської області
Пархоменко П. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні