УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" лютого 2020 р. м. Житомир Справа № 906/1262/19
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Маріщенко Л.О.
секретар судового засідання: Малярчук Р.А.
за участю представників сторін:
від позивача: Цимбалюк Т.В. дов. № 52 від 17.02.2020
від відповідача: не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Державного підприємства "Лугинське спеціалізоване лісове господарство"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЄС НІК І КО"
про стягнення 83 776,24 грн
ДП "Лугинське спеціалізоване лісове господарство" звернулось до господарського суду з позовом до ТОВ "ЛЄС НІК І КО" про стягнення 83 776,24 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між сторонами договору купівлі-продажу № 28 від 04.04.2018 в частині проведення розрахунку за отриманий товар.
Ухвалою суду від 21.12.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі.
Ухвала, яка направлялась на адресу відповідача згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, повернулась до суду. Ухвала направлялася відповідачу за адресою: 10007, м. Житомир, вул. Коростишівська, 46. Іншої адреси відповідач не повідомляв.
Відповідно до ст.242 ГПК України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Враховуючи викладене суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача своєчасно та належним чином про час і місце розгляду справи і забезпечення явки останнього в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів, однак відповідач не скористався своїм правом наданим йому ст.46 ГПК України, бути присутнім у судовому засіданні та надати свої заперечення по суті позову.
Відзиву на позовну заяву від відповідача до суду не надходило. Справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
04.04.2018 між ДП "Лугинське державне лісогосподарське агропромислове підприємство "Лугинський держлісгосп АПК" (позивач/продавець) та ТОВ "ЛЄС НІК І КО" ( відповідач/покупець) укладено договір купівлі-продажу № 28.
В п. 1.1 договору визначено, що продавець зобов`язується передати у власність покупця лісоматеріали, в асортименті, кількості та по цінах, обумовлених в додатку № 1 до даного договору, який є невід`ємною частиною даного договору, а покупець прийняти та оплатити товар на умовах і в порядку, визначених даним договором та додатком № 1.
Ціна за одиницю товару приймається згідно додатку № 1 до даного договору ( п. 2.1 договору).
Відповідно до п. 3.1 договору, продаж товару здійснюється продавцем згідно з умовами додатків до даного договору, в якому визначаються асортимент та обсяг товару, ціна за одиницю товару, загальна сума вартості товару.
Продавець повідомляє покупця про готовність товару для приймання та необхідності направлення транспорту ( п. 3.2 договору).
Виявлені під час приймання товару недоліки ( недостача, неналежна якість, тощо) зазначаються у відповідному акті, при цьому продавець зобов`язується безоплатно усунути недоліки, допоставити недостатній товар ( п. 3.3 договору).
В п. 4.1 договору сторони визначили, що покупець оплачує товар по цінах, вказаних в додатках до даного договору, шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на поточний рахунок продавця або готівкою в касу продавця.
Згідно п. 5.2 договору, підставою для оплати є рахунки, які надаються продавцем покупцю. Покупець здійснює попередню оплату (передоплату) вартості товару. Можлива післяплата за товар, але не пізніше ніж через 5 календарних днів після отримання товару.
В п. 6.1 визначено, що даний договір набирає чинності з моменту підписання його уповноваженими представниками сторін і скріплення підписів печатками сторін та діє до 31.12.2018.
Закінчення строку дії договору не звільняє сторони від виконання зобов`язань ( п. 6.2 договору).
31.08.2018 сторони уклали додаткову угоду № 1 до договору, в якій у зв`язку із перейменуванням змінили в тексті договору ДП "Лугинське державне лісогосподарське агропромислове підприємство "Лугинський держлісгосп АПК" на ДП "Лугинське спеціалізоване лісове господарство".
Також між сторонами були укладені додатки до договору ( додаток № 1 від 04.04.2018, додаток № 2 від 01.06.2018, додаток № 3 від 01.11.2018), в яких сторони визначили асортимент, кількість товару та його вартість.
На виконання умов договору позивачем було відпущено, а відповідачем прийнято до перевезення товар на загальну суму 83 776,24 грн, що підтверджується товарно-транспортними накладними серія ЖТД № 940529 від 06.11.2018 на суму 44 288,62 грн та серія ЖТГ № 991288 від 26.11.2018 на суму 39 487,62 грн.
Однак, в установлений договором строк відповідач розрахунок за отриманий товар не провів.
Позивачем неодноразово направлялись відповідачу претензії з вимогою погасити заборгованість у розмірі 83 776,24 грн, які залишені останнім без відповіді та задоволення.
Відповідно до статті 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Нормами частин 1 та 4 статті 656 Цивільного кодексу України встановлено, що предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому. До договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті.
Згідно з частиною 1 статті 662 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу.
У відповідності до норм частини 1 та частини 2 статті 664 Цивільного кодексу України обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент: вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар; надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару. Якщо з договору купівлі-продажу не випливає обов`язок продавця доставити товар або передати товар у його місцезнаходженні, обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент здачі товару перевізникові або організації зв`язку для доставки покупцеві.
Відповідно до частини 1 статті 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Зазначене також кореспондується зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України відповідно до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно зі ст.73 Господарського процесуального Кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Приписами ст. 79 Господарського процесуального Кодексу України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до п. 1 ст. 86 Господарського процесуального Кодексу України, Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на вищенаведене та встановленням факту невиконання відповідачем обов`язку по оплаті отриманого від позивача товару, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЄС НІК І КО" (10007, Житомирська область, м. Житомир, вул. Коростишівська, 46, код ЄДРПОУ 42011423) на користь Державного підприємства "Лугинське спеціалізоване лісове господарство" (11301, Житомирська область, смт. Лугини, вул. Базарна, 12-А, код ЄДРПОУ 05418496) - 83 776,24 грн боргу, 1 921,00 грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 20.02.20
Суддя Маріщенко Л.О.
Віддрукувати:
1- в справу
2-3 сторонам ( рек. з повід.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2020 |
Оприлюднено | 24.02.2020 |
Номер документу | 87711015 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Маріщенко Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні