Рішення
від 20.02.2020 по справі 603/688/19
МОНАСТИРИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 603/688/19

Провадження №2/603/49/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" лютого 2020 р. м. Монастириська

Монастириський районний суд Тернопільської області у складі:

головуючого судді Іванчука В. М.

при секретарі : Швець Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Монастириська цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Завадівської сільської ради Монастириського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Завадівської сільської ради Монастириського району, в якому просить ухвалити рішення, яким визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, до якого входить земельна ділянка площею 1,26 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Завадівської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серія ТР №068878. На вказане спадкове майно, спадкодавцем ОСОБА_2 було складено заповіт, згідно якого остання все своє майно заповіла позивачу.

Маючи намір прийняти спадщину, позивач звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, проте у видачі свідоцтва про право на спадщину їй відмовлено, у зв`язку із пропуском шестимісячного строку для прийняття спадщини.

Позивач вказує, що пропустила шестимісячний строк для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , у зв`язку з тим, що вона була необізнана про наявність заповіту.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, хоча належним чином повідомлялась про дату, час та місце розгляду справи, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача Завадівської сільської ради Монастириського району в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи. Від представника відповідача надійшла заява, в якій останній просить розглядати справу без його участі, позовні вимоги визнає повністю.

Згідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

У відповідності до ч. 4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступного.

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого Завадівською сільською радою Монастириського району Тернопільської області від 16.03.2017 року.

Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, до якого входить земельна ділянка площею 1,26 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Завадівської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серія ТР №068878.

Згідно довідки №469, виданої 30.09.2019 року виконкомом Завадівської сільської ради Монастириського району, ОСОБА_2 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до дня смерті була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 .

Відповідно до заповіту від 23.11.2015 року, посвідченого секретарем виконкому Завадівської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, ОСОБА_2 на випадок своєї смерті належну їй на праві власності земельну ділянку площею 1,26 га, розташовану на території Завадівської сільської ради Монастириського району згідно державного акту серія ТР №068878 від 21.05.2003 року, та все те, що буде належати на момент смерті, заповіла позивачу - ОСОБА_1 .

Згідно ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Строк для прийняття спадщини встановлений ст.1270 ЦК України і він становить шість місяців.

Відповідно до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Як вбачається із відповіді приватного нотаріуса Монастириського районного нотаріального округу Садівського М.А. №241/01-12 від 22 жовтня 2019 року, у встановлений законом строк позивач ОСОБА_1 не звернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, у зв`язку з чим нотаріус не може оформити свідоцтво про право на спадщину.

Згідно ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Аналіз вищевказаних положень цивільного законодавства дає підстави для висновку, що порядок прийняття спадщини є жорстким та імперативним, пропуск строку тягне за собою втрату права на спадкування, а надання додаткового строку має розглядатися як виключний порядок поновлення прав того спадкоємця, який дійсно не мав можливості прийняти спадщину.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо (Постанова Верховного Суду у складі постійної колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 26 червня 2019 року у справі № 565/1145/17).

Таким чином, необізнаність спадкоємців про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

У встановлений законом строк позивач ОСОБА_1 до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звернулась у зв`язку із необізнаністю про наявність заповіту. Причину пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини позивачем суд вважає поважною, а тому наявні підстави для визначення їй додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Керуючись ст.ст. 5-7, 12, 200, 265, 268 ЦПК України, ст. 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд,-

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 до Завадівської сільської ради Монастириського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 - два місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Завадівська сільська рада Монастириського району Тернопільської області, с. Завадівка, Монастириський район Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04373465.

Суддя В. М. Іванчук

СудМонастириський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення20.02.2020
Оприлюднено21.02.2020
Номер документу87726790
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —603/688/19

Рішення від 20.02.2020

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Іванчук В. М.

Ухвала від 12.12.2019

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Іванчук В. М.

Ухвала від 26.11.2019

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Іванчук В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні