Справа № 728/3/20
2/728/153/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2020 року Бахмацький районний суд Чернігівської області в складі:
головуючої судді - Лободи Н.В.
за участі секретаря судового засідання - Кулик Л.І.
представника позивача - адвоката Дерев`янко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Бахмачі в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гайворонської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, треті особи - Бахмацька районна державна нотаріальна контора, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Бахмацький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про встановлення факту, що має юридичне значення та про визнання права в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до Бахмацького районного суду Чернігівської області з позовом до Гайворонської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, треті особи - Бахмацька районна державна нотаріальна контора, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Бахмацький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про встановлення факту родинних відносин між його покійним батьком ОСОБА_2 і бабою ОСОБА_3 та визнання за ОСОБА_2 та за ним права на земельну частку (пай) із земель КСП Перемога , яке на підставі сертифікату серії ЧН № 027285 від 02.07.1996 року належало ОСОБА_3 .
Вимоги позивача мотивовані тим, що він є спадкоємцем після смерті свого батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , який за життя, після смерті своєї матері (баби позивача) ОСОБА_3 успадкував, але належним чином не зареєстрував право на вищевказану земельну частку (пай). Окрім того, на даний час не збереглись документи, які підтверджують родинний зв`язок між померлими та сертифікат, який посвідчував право ОСОБА_3 на земельну частку (пай).
Вказані обставини позбавляють позивача можливості належним чином зареєструвати свої спадкові права, зокрема на спадкове майно у виді права на земельну частку (пай), тому за захистом своїх прав він звернувся до суду з даним позовом.
Згідно з ухвалою Бахмацького районного суду Чернігівської області від 03.01.2020 року вказану позовну заяву було прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 29.01.2020 року.
29.01.2020 року підготовче провадження було закрито і справу призначено до судового розгляду по суті на 20.02.2020 року.
У судовому засіданні представник позивача вимоги ОСОБА_1 підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити з вищевикладених підстав та додатково повідомила, що розмір земельної частки (паю), право на яку просить визнати позивач, становить 5.6 умовних кадастрових гектари, як зазначено у повідомленні Відділу у Бахмацькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області.
Інші учасники справи у судове засідання не з"явилися.
Представник відповідача - Гайворонської сільської ради надав заяву про розгляд справи без його участі, відзиву на позов у встановлені судом строки не подав.
Представники третіх осіб - Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області та Бахмацького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) надали заяви про розгляд справи без їх участі, у вирішенні спору покладаються на розсуд суду.
Представник третьої особи - Бахмацької районної державної нотаріальної контори причини неявки не повідомив, пояснень щодо позову не подав.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_4 , який за життя ОСОБА_3 та ОСОБА_2 проживав з останніми по сусідству, у судовому засіданні пояснив, що йому достеменно відомо, що ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_2 та бабою позивача. ОСОБА_2 був єдиною дитиною у ОСОБА_3 , вони проживали разом, син доглядав за матір`ю до дня її смерті, здійснив її поховання.
Аналогічні покази дали у судовому засіданні свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Заслухавши пояснення представника позивача та свідків, повно та всебічно вивчивши та дослідивши матеріали справи, Суд приходить до наступного висновку.
Згідно зі свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Гайворон Бахмацького району Чернігівської області і його батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_7 (а.с.60).
Батько позивача ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Гайворон Бахмацького району Чернігівської області. Відомості про батьків вказаної особи у свідоцтві про його народження відсутні (а.с.10).
Згідно з повідомленням Державного архіву Чернігівської області №Ш-951 від 09.04.2019 року, актовий запис про народження ОСОБА_2 в книзі реєстрації актових записів про народження за 1935 рік по с.Гайворон Бахмацького району Чернігівської області відсутній (а.с.17).
Відповідно до актового запису про смерть від 15.06.1996 року №24, ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Гайворон Бахмацького району Чернігівської області померла ОСОБА_3 . Вказаний запис був вчинений за заявою ОСОБА_2 (а.с.31).
Згідно з довідками Гайворонської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області від 06.08.2019 року №03-21/211 та від 18.02.2020 року № 03-21/61 на момент смерті ОСОБА_3 одна була зареєстрована в АДРЕСА_1 ; після смерті ОСОБА_3 її син ОСОБА_2 фактично прийняв спадщину, але юридично її не оформив (а.с.19, 61).
Відповідно до довідки від 12.09.2018 року № 03-21/293, виданої Гайворонською сільською радою Бахмацького району Чернігівської області за життя ОСОБА_3 мала право на земельну частку (пай) із земель колишнього СТОВ Перемога с.Гайворон розміром 4.64000 га, з яких 4.3200 - рілля, 0.3200 - кормові угіддя (а.с.18).
З повідомлення Відділу у Бахмацькому районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 08.08.2019 року № Ш-202/0-0.22-199/
132-19, на ім`я ОСОБА_3 був виписаний сертифікат серії ЧН № 027285 на право на земельну частку (пай) із земель колишнього КСП Перемога с.Гайворон Бахмацького району Чернігівської області площею 5.6 умовних кадастрових гектари (а.с.16).
Згідно з повідомленням Бахмацької районної державної нотаріальної контори від 31.01.2020 року №80/01-16, спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не відкривалась, оскільки ніхто із спадкоємців із заявами про прийняття спадщини чи про відмову у її прийнятті не звертався (а.с.56-57).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Відповідно до п.7 Постанови №5 Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
З огляду на вищевикладене, Суд приходить до висновку, що вимога ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підлягає задоволенню, оскільки вона доведена у судовому засіданні доказами, які Суд визнає належними і допустимими, оскільки ці докази містять у собі інформацію щодо предмета розгляду, вони логічно пов`язані між собою та показами свідків і підтверджують факт родинних відносин між ОСОБА_3 та ОСОБА_1 .
Відповідно до ст. ст.524, 525 ЦК УРСР, який діяв на момент смерті ОСОБА_3 , спадкоємство здійснювалось за законом і за заповітом.
Відповідно до ст.548 ЦК УРСР, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцю з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до ст.549 ЦК УРСР, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або подав нотконторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Таким чином у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 , як спадкоємець за законом після смерті своє матері ОСОБА_3 успадкував, але належним чином не зареєстрував право на спадщину, зокрема у виді права на земельну частку (пай) із земель КСП Перемога .
Згідно із свідоцтвом про смерть від 14.08.2014 року серії НОМЕР_2 , ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Шевченкове Гайворонської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області (а.с.9).
Відповідно до довідки Гайворонської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області від 18.02.2020 року №03-21/62 на момент смерті ОСОБА_2 був один зареєстрований у АДРЕСА_1 (а.с.62).
Згідно зі ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Положеннями ст.1297 ЦК України визначено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
До переліку спадкового майна входить і право на земельну частку (пай), так як відповідно до п. г ч.1 ст.81 Земельного кодексу України однією з підстав набуття громадянами права власності на земельні ділянки є прийняття спадщини.
Відповідно до повідомлення Бахмацької районної державної нотаріальної контори від 31.01.2020 року №80/01-16 спадкова справа після смерті ОСОБА_2 була відкрита 20.01.2015 року за заявою про прийняття спадщини ОСОБА_1 та заявами про відмову у її прийнятті ОСОБА_8 та ОСОБА_9 . Заповіт у справі відсутній. Свідоцтва про право на спадщину не видавалися (а.с.56-57).
Таким чином, позивач у встановленому законом порядку прийняв спадщину після смерті свого батька, проте йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у виді земельної частки (паю) у зв`язку з відсутністю документального підтвердження родинних зв`язків між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.20).
Окрім того, сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН № 027285, який посвідчував право ОСОБА_3 на право на земельну частку (пай) із земель колишнього КСП Перемога був втрачений.
Оголошенням, опублікованим в районній газеті Голос Присеймів`я від 13.10.2018 року позивачем було повідомлено про втрату вищевказаного сертифіката на право земельну частку (пай) серії ЧН №027285 з проханням вважати його недійсним (а.с.14).
Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
З положень п.2.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування вбачається, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину, вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
У ст.16 ЦК України зазначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з п.1 ч.2 ст.16 даного Кодексу визнання права є одним із способів захисту цивільних прав та інтересів.
Таким чином, Суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання за ОСОБА_1 права на земельну частку (пай) із земель колишнього КСП Перемога , яке належало його бабусі ОСОБА_3 та було успадковане, але належним чином не зареєстровано батьком позивача ОСОБА_2 .
При цьому Суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача про визнання за ОСОБА_2 права на вищевказану земельну частку (пай), оскільки відповідно до положень ст.25 ЦК України, здатність мати цивільні права та обов`язки фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Однак, це не спростовує висновків Суду про те, що ОСОБА_2 за життя фактично прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , у тому числі і у виді права на земельну частку (пай) і вказане право у подальшому було успадковане позивачем, котрий за відсутності свідоцтва про народження батька та сертифіката на земельну частку (пай) позбавлений можливості належним чином оформити свої спадкові права.
На підставі вищевикладеного, Суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10-13, 18, 258-259, 263-265, 315, 319, 354 ЦПК України, Суд,-
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Гайворонської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області, треті особи - Бахмацька районна державна нотаріальна контора, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Бахмацький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) про встановлення факту, що має юридичне значення та про визнання права в порядку спадкування - задовольнити частково.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 є рідним сином ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай), розміром 5.6 умовних кадастрових гектарів із земель КСП Перемога с.Гайворон Бахмацького району Чернігівської області, яке належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 на підставі втраченого сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_3 та було успадковане, але належним чином не зареєстроване ОСОБА_2 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У задоволенні іншої частини позову - відмовити.
Позивач - ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_4 .
Відповідач - Гайворонська сільська рада Бахмацького району Чернігівської області, вул.Хітєєва,4, код ЄДРПОУ - 04414508.
Треті особи:
- Бахмацька районна державна нотаріальна контора, 16500, м.Бахмач Чернігівської області, вул.Шевченка,38, код ЄДРПОУ - 04061843.
- Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, 14000, м.Чернігів, просп.Миру,14, код ЄДРПОУ - 39764881;
- Бахмацький районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), 16500, м.Бахмач Чернігівської області, вул.Соборності,42, код ЄДРПОУ - 21402837.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Чернігівського апеляційного суду через Бахмацький районний суд Чернігівської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя Бахмацького районного суду Н.В.Лобода
Суд | Бахмацький районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2020 |
Оприлюднено | 21.02.2020 |
Номер документу | 87728342 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бахмацький районний суд Чернігівської області
Лобода Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні