Рішення
від 20.02.2020 по справі 910/16930/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

20.02.2020Справа № 910/16930/19 За позовом Споживчого товариства ГЕРМЕС КООП

до Товариства з обмеженою відповідальністю АДОНАРА АГРО

про стягнення 14 463, 99 грн

Суддя Я.А.Карабань

Без виклику представників сторін (судове засідання не проводилось).

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Споживче товариство ГЕРМЕС КООП (далі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю АДОНАРА АГРО (далі - відповідач) про стягнення 14 463, 99 грн, з яких 8 836, 84 грн сума заборгованості за орендну плату, 4 404, 06 грн суму пені, 378, 64 грн- 3% річних та 844, 44 грн - інфляційних втрат.

В обґрунтування позовних вимог, з посиланням на ст. 526, 530, 612, 629, ч. 1 ст. 762 ЦК України, ст. 174, 179, 193, ГК України, позивач зазначає, що відповідачем було неналежно виконано свої зобов`язання за договором оренди об`єкта нерухомості №63 від 03.05.2018, в частині повної та своєчасної оплати орендних платежів.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.12.2019 дану позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня вручення даної ухвали.

19.12.2019 через відділ діловодства суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв`язку з чим надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу - для подання відповіді на відзив.

20.01.2020 від позивача надійшли документи, які витребовувались ухвалою суду від 21.12.2019, а саме виписка банку про рух коштів між позивачем та відповідачем з 03.05.2018 по 15.01.2020.

Ухвалу Господарського суду міста Києва від 21.12.2019 було направлено відповідачу на адресу, зазначену позивачем та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 01103, місто Київ, вулиця Залізничне Шосе, будинок 47 (номер відправлення 0103052040187).

09.01.2020 до Господарського суду міста Києва надійшло повернуте об`єктом поштового зв`язку поштове відправлення з ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.12.2020, з відміткою не знаходяться .

Інших адрес позивач суду не повідомив, тому суд позбавлений можливості направити ухвалу на інші адреси.

Відтак, відповідач вважається повідомленим про відкриття провадження в справі належним чином, оскільки судом було виконано всі покладені на нього обов`язки.

Приймаючи до уваги, що відповідач був належним чином повідомлений про розгляд даної справи та в строк, встановлений ч. 1 ст.251 ГПК України, відзиву на позовну заяву до суду не подав, справа підлягає розгляду за наявними в ній матеріалами.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України в разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

03.05.2018 року між позивачем (орендодавець) та відповідачем (орендар) було укладено договір оренди об`єкта нерухомості № 63 (далі - договір), на підставі якого, позивач передає, а відповідач приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення загальною площею 17, 8 кв.м., за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, буд. 11 (п.1.1. договору).

Згідно з п.1.2. договору об`єкт оренди складається з нежитлового офісного приміщення на 4-му поверсі адміністративної будівлі Одеської облспоживспілки, що розташована за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, буд. 11, а саме: кабінет № 417 площею 17,8 кв. м., відмічено в технічному паспорті № 237.

Пунктом 1.4. договору визначено, що оціночна вартість об`єкта оренди на дату укладання договору становить 142 400, 00 грн.

Об`єкт оренди належить Одеській обласній спілці споживчих товариств Облспоживспілка на праві власності на підставі свідоцтва про право власності на нежилу будівлю № 016473 від 04.12.2001, виданого виконавчим комітетом Одеської міської ради. (п. 1.5. договору)

Об`єкт оренди закріплено за орендодавцем на підставі договору про закріплення майна на праві господарського віддання, укладеного між Одеською облспоживспілкою та СТ ГЕРМЕС КООП (п.1.6. договору).

Відповідно до п. 2.1. договору, об`єкт оренди передається орендарю після укладення договору та з початку терміну дії договору, вказаного в п. 4.2. цього договору, за актом приймання - передачі, який є невід`ємною частиною цього договору.

Як визначено в п.2.2. договору, об`єкт оренди повертається орендодавцеві орендарем з урахуванням нормального фізичного зносу за актом приймання - передачі, в якому сторони зазначають склад об`єкта оренди, його стан на момент повернення, в день закінчення договору до 17 год. 00 хв. або у разі дострокового припинення строку дії договору - з дати припинення строку дії договору. Умовами повернення орендодавцеві об`єкта оренди є: звільнення орендарем орендованої площі від меблів та іншого майна, вилучення зроблених орендарем поліпшень об`єкта оренди, які є власністю орендаря відокремлюються від об`єкта оренди без завдання йому шкоди.

Обов`язок з складання акта приймання - передачі майна в оренду покладається на орендодавця, а при поверненні майна з оренди - складання акту приймання-передачі покладається на орендаря (п.2.5. договору).

Пунктом 3.1.1. договору орендодавець зобов`язався передати у користування орендарю об`єкт оренди на умовах і в строки передбачені цим договором.

Відповідно до п. 3.2.5 договору якщо у випадку закінчення терміну дії договору та/або його достроковому розірванні за ініціативою орендодавця, орендар самовільно (незалежно від причин) залишив орендоване ним приміщення, не виконавши обов`язку з повернення майна за актом приймання - передачі, маючи при цьому перед орендодавцем заборгованість понад 30 календарних днів з орендної плати та інших платежів, передбачених цим договором, внаслідок чого орендодавець не має можливості підписати угоду про розірвання цього договору та акту приймання-передачі (повернення) приміщення (майна) з оренди; та/або якщо по закінченню строку дії цього договору та підписання акта приймання-передачі (повернення) приміщення (майна) з оренди, орендар не звільнив, незалежно від причин, приміщення від власного майна протягом строку, вказаного в п. 2.2. цього договору, і залишив приміщення, орендодавець має право звільнити приміщення від майна орендаря, склавши відповідний акт за участю представника будь-якого іншого суміжного орендаря або іншої організації, описавши наявне майно.

Згідно з п.п. 3.3.1 та 3.3.2 договору орендар зобов`язаний у строк, передбачений цим договором, прийняти від орендодавця у користування об`єкт оренди за актом приймання - передачі та вчасно і в повному обсязі, відповідно до умов договору, сплачувати орендну плату та відшкодування експлуатаційних та комунальних платежів.

У разі дострокового розірвання договору за ініціативою орендаря останній зобов`язаний письмово повідомити орендодавця в 30-денний термін до настання дати дострокового розірвання договору (п.3.3.15. договору).

Договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами (п.4.1. договору). Термін дії цього договору становить: з 04 травня 2018 року по 31 грудня 2018 року, включно (п.4.2. договору).

Пунктом 5.1. договору передбачено, що орендна плата за користування одним квадратним метром об`єкта оренди - становить 270 (двісті сімдесят) гривень в місяць, з урахуванням єдиного податку. Орендна плата сплачується в національній валюті України. Загальний розмір місячної орендної плати за користування об`єктом оренди становить 4 806 (чотири тисячі вісімсот шість) гривень, з щомісячним перерахунком орендної плати на індекс інфляції за даними Держкомстату України.

Згідно з п.5.2. договору орендна плата сплачується орендарем на рахунок орендодавця до 5-го числа кожного місяця, в якому здійснюється користування об`єктом оренди. Орендар зобов`язується при укладанні та підписані цього договору здійснити передплату орендної плати за перший та останній місяці оренди. Орендна плата сплачується орендарем по день фактичного повернення об`єкта оренди (приміщення) орендодавцю. Факт повернення приміщення (об`єкту оренди) підтверджується підписанням сторонами акта приймання - передачі (повернення) майна з оренди.

Орендодавець має право відмовитися від цього договору і вимагати повернення об`єкта оренди, якщо орендар не вносив плату за користування об`єктом оренди протягом трьох місяців підряд. В цьому випадку, у разі відмови орендодавця від договору договір є розірваним з моменту одержання орендарем повідомлення орендодавця про відмову від договору (п.7.7. договору).

Пунктами 8.1. та 8.2. договору сторони передбачили, що за невиконання чи неналежне виконання зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену нормами чинного законодавства України і цим договором. Орендар несе повну відповідальність за порушення вимог охорони праці, пожежної безлеки, санітарних та екологічних норм і правил. У випадку несвоєчасної сплати орендних платежів орендар сплачує на користь орендодавця пеню в розмірі подвійної ставки НБУ від суми заборгованості, за кожний день прострочення та три проценти річних з простроченої суми відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України. При цьому, якщо прострочення сплати орендних платежів становить від 15 до 30 календарних днів орендар додатково сплачує штраф у розмірі 10% від простроченої суми заборгованості; - якщо прострочення платежів становить від 30 до 45 календарних днів орендар додатково сплачує штраф 20% від простроченої суми заборгованості; - якщо прострочення становить більше 45 календарних днів орендар сплачує 50% штрафу від суми заборгованості відповідно.

Відповідно до п. 11.3. договору сторони дійшли взаємної згоди, що штрафні санкції за цим договором нараховуються та стягуються протягом всього строку позовної давності (три роки).

За актом приймання-передачі об`єкта нерухомості в оренду від 04.05.2018, який підписаний обома сторонами, позивач передав, а відповідач прийняв об`єкт нерухомості в оренду площею, 17,8 кв.м., за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, буд. 11, загальною вартістю майна об`єкту нерухомості 142 400, 00 грн.

Таким чином, позивач виконав свої обов`язки за договором у повному обсязі та передав відповідачу в оренду об`єкт нерухомості передбачене договором.

Відповідач у порушення умов договору оренди належним чином не виконав взяті на себе зобов`язання щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів, а саме оплатив частково суму орендних платежів у розмірі 9 146, 90 грн, що підтверджується випискою з банку від 15.01.2020 за №1501-20VU-1632-2542.

Судом встановлено, що 25.06.2018 позивачем на адресу відповідача було направлено лист за № 02-58, в якому останнього було попереджено про обмеження користування електроживлення та наявності заборгованості.

Крім цього, як вбачається з матеріалів справи позивач листом від 21.08.2018 за № 02-69 повідомив відповідача про намір припинити дію договору від 03.05.2018 за № 63 у зв`язку із наявністю заборгованості відповідача за оренду за період з червня по серпень 2018.

Проте, відповідач на вищезазначені листи відповіді не надав, заборгованість за договором оренди від 03.05.2018 не сплатив, у зв`язку з чим позивачем 27.08.2018 було відчинено приміщення за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, буд. 11, каб. №417 для його обстеження про що було складено 27.08.2018 відповідний акт про обстеження та повернення з оренди нежитлового приміщення та підписано комісією.

Звертаючись до суду з даним позовом, позивач зазначає, що в період з липня 2018 по серпень 2018 року відповідач порушував умови договору від 03.05.2018 за №63, на підтвердження чого, позивачем також додано бухгалтерську довідку від 04.09.2018 за № 14, у зв`язку з чим останнім нараховано до стягнення 8 836, 84 грн суму заборгованості за орендну плату за період з червня по липень 2018 року, 4 404, 06 грн суму пені за загальний період з 06.06.2018 по 22.11.2019, 378, 64 грн- 3% річних за загальний період з 06.06.2018 по 22.11.2019 та 844, 44 грн - інфляційних втрат за загальний період з червня 2018 по жовтень 2019.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінюючи надані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно зі ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором оренди нерухомого майна.

Частина 1 статті 759 ЦК України передбачає, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Приписами ч. 1 ст. 283 ГК України визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Відповідно до ч. 1, ч. 5 ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Пунктами 1, 4 ст. 285 ГК України визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Відповідно до статті 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Зазначене також кореспондується зі статтями 525, 526 ЦК України відповідно до яких зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено та відповідачем не спростовано, що відповідач у порушення умов договору оренди належним чином не виконав взяті на себе зобов`язання щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів.

Згідно з ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Таким чином, згідно розрахунку, який було надано позивачем до матеріалів справи та перевірено судом, за користування об`єктом нерухомості, що знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, буд. 11 за період з червня 2018 по липень 2018, сума заборгованості за орендними платежами становить 8 836, 84 грн, а саме: 4806, 00 грн за червень (30 діб) та 4030, 84 грн за липень (27 діб).

Доказів сплати вказаної суми матеріали справи не містять та відповідачем суду не надано.

Отже, суд приходить до висновку, що позовна вимога про стягнення суми заборгованості по сплаті орендної плати у розмірі 8 836, 84 грн підлягає задоволенню.

Також, у зв`язку із не виконанням відповідачем взятих на себе зобов`язань щодо повної та своєчасної сплати орендних платежів, позивачем нараховано до стягнення 4 404, 06 грн пені.

Сторони передбачили п.8.2. договору, що у випадку несвоєчасної сплати орендних платежів орендар сплачує на користь орендодавця пеню в розмірі подвійної ставки НБУ від суми заборгованості, за кожний день прострочення та три проценти річних з простроченої суми відповідно до ст. 625 ЦК України.

Разом з тим, відповідно до п. 11.3. договору сторони дійшли взаємної згоди, що штрафні санкції за цим договором нараховуються та стягуються протягом всього строку позовної давності (три роки).

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. (ч. 1 ст. 549 ЦК України).

Частиною 3 ст. 549 ЦК України передбачено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з ч. 6 ст. 231 ГКУкраїни, штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Перевіривши розрахунок пені наданий позивачем у розмірі 4 404, 06 грн за загальний період з 06.06.2018 по 22.11.2019, судом визнано його арифметично вірним, а тому вимога позивача про стягнення пені в розмірі 4 404, 06 грн підлягає задоволенню.

Також, позивачем заявлено до стягнення з відповідача 378, 64 грн 3% річних та 844, 44 грн інфляційних втрат.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Виходячи із положень зазначеної норми, наслідки прострочення боржником грошового зобов`язання у вигляді інфляційного нарахування на суму боргу та 3 % річних, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом, не є санкціями, а виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника.

Суд перевіривши здійснений позивачем розрахунок 3% річних та інфляційних втрат вважає його обґрунтованим та приходить до висновку про задоволення вимог позивача щодо стягнення з відповідача 378, 64 грн 3% річних та 844, 44 грн інфляційних втрат.

Матеріалами справи підтверджується факт наявності у відповідача заборгованості у сумі 8 836, 84 грн по сплаті орендних платежів, 4 404, 06 грн пені, 378, 64 грн 3% річних та 844, 44 грн інфляційних втрат, доказів протилежного відповідачем суду не надано.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Приписами ст. 76-79 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставин, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження, такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Підсумовуючи викладені судом вище обставини та факти, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 1921,00 грн відповідно до положень статті 129 ГПК України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. 73, 86, 129, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю АДОНАРА АГРО (01103, місто Київ, вулиця Залізничне Шосе, будинок 47, ідентифікаційний код 41578884) на користь Споживчого товариства ГЕРМЕС КООП (65025, місто Одеса, 19-й км Старокиївської дороги, будинок 4, ідентифікаційний код 38721559) 8 836 (вісім тисяч вісімсот тридцять шість) грн 84 коп. основної заборгованості зі сплати орендної плати, 4 404 (чотири тисячі чотириста чотири) грн. 07 коп. пені, 378 (триста сімдесят вісім) грн 64 коп. 3% річних, 844 (вісімсот сорок чотири) грн 44 коп. інфляційних втрат та судовий збір у розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн 00 коп.

Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до апеляційної інстанції у строки передбачені ст. 256 ГПК України.

Суддя Я.А.Карабань

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення20.02.2020
Оприлюднено24.02.2020
Номер документу87735125
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/16930/19

Рішення від 20.02.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Карабань Я.А.

Ухвала від 21.12.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Карабань Я.А.

Ухвала від 05.12.2019

Господарське

Господарський суд міста Києва

Карабань Я.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні