Справа № 157/1766/19
Провадження №2/157/66/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2020 рокумісто Камінь-Каширський
Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Антонюк О.В.,
з участю секретаря судового засідання - Фесь Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Полицівської сільської ради Камінь-Каширського району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся у суд з позовом, в якому просить визначити йому додатковий строк тривалістю в один місяць для подання до нотаріальної контори Камінь-Каширського районного нотаріального округу Волинської області заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба по батьковій лінії - ОСОБА_2 . Після її смерті залишилось спадкове майно, до складу якого входить житловий будинок по АДРЕСА_1 та земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства. Спадкоємців за законом у померлої немає, оскільки його батько, який був спадкоємцем першої черги за законом, помер в 2002 році. Згідно з заповітом, який залишила баба, спадкоємцем належного їй майна є він. Нотаріусом йому було відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини в зв`язку з пропуском встановленого законодавством строку на прийняття спадщини (шість місяців) та роз`яснено, що питання про визначення додаткового строку для подання заяви може бути вирішено судом. Для отримання спадщини в шестимісячний термін ним не подано заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, оскільки на час відкриття спадщини він не проживав із спадкодавцем в одному будинку, про наявність заповіту, складеного на його користь ніхто йому не повідомляв і про заповіт він дізнався поза межами строку, передбаченого частиною першою статті 1270 ЦК України, коли звернувся до Полицівської сільської ради за довідками. Вважає причину пропуску ним строку для прийняття спадщини поважною.
Позивач ОСОБА_1 подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги просить задоволити.
Представник Полицівської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області голова сільської ради Балик В.І. у судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності, проти задоволення вимоги позивача не заперечує.
З`ясувавши обставини справи та дослідивши докази, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити повністю, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Іваномисль Камінь-Каширського району Волинської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 20 лютого 2019 року виконавчим комітетом Полицівської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області (а.с. 6).
З довідки Полицівської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області за № 1363 від 25 листопада 2019 року та витягу з погосподарськорї вбачається, що згідно з записами в погосподарській книзі № 1 за 2016-2020 роки Полицівської сільської ради Камінь-Каширського району по особовому рахунку № НОМЕР_2 , ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , по день смерті жила одна. Після смерті останньої залишилось спадкове майно, що складається із житлового будинку та надвірних будівель, які знаходяться по АДРЕСА_1 та земельної ділянки, яка належала їй згідно з Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯБ № 484697, виданого 1 листопада 2010 року (а.с. 10-12).
За життя ОСОБА_2 20 червня 2000 року склала заповіт, посвідчений секретарем Полицівської сільської ради та зареєстрований в реєстрі за № 80, у відповідності до якого: жилий будинок з надвірними будівлями та сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ВЛ № 0050658, виданий 3 січня 1997 року заповіла позивачу ОСОБА_1 (а.с. 8). Зазначений заповіт не змінено і не скасовано (а.с. 8 - зворот).
Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до положень ст. ст. 1269, 1270 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу у шестимісячний строк з часу її відкриття заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Статтею 1272 ЦК України передбачено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач ОСОБА_1 у шестимісячний строк з часу відкриття спадщини до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звернувся (а.с 7), оскільки на час відкриття спадщини не проживав із спадкодавцем в одному будинку і про наявність заповіту складеного на його користь ніхто йому не повідомляв.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру, номер довідки 58547460, дата видачі 2 грудня 2019 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась (а.с. 9).
Як вбачається з довідки Полицівської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області за № 1363 від 25 листопада 2019 року, померла ОСОБА_2 проживала одна (а.с. 12).
З урахуванням зазначених обставин та беручи до уваги, що представник відповідача проти задоволення позову не заперечив, суд дійшов висновку про можливість визнання причин пропуску позивачем строку для прийняття спадщини поважними, у зв`язку з чим йому належить визначити додатковий строк в один місяць з моменту набрання рішенням законної сили для подання ним заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при пред`явленні позову був сплачений судовий збір в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
За таких обставин, на підставі ч. 1 ст. 7 Закону України Про судовий збір зайво сплачений судовий збір у розмірі 768 грн. 40 коп. належить позивачу повернути.
Керуючись ст. ст. 2, 10, 13, 259, 264, 265, 273, 353, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_4 ) до Полицівської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області (місцезнаходження: с. Полиці, Камінь-Каширський район, Волинська область, ЄДРПОУ - 04333603) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю в один місяць з моменту набрання рішенням законної сили для подання ним заяви нотаріусу про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Іваномисль, Камінь-Каширського району, Волинської області.
Повернути з Державного бюджету України в особі Управління Державної казначейської служби України у Камінь-Каширському районі Волинської області ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_4 ) 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок судового збору, що був внесений в більшому розмірі, ніж встановлено законом, згідно з квитанцією ВПЗ Камінь-Каширський Волинська дирекція ПАТ Укрпошта від 28 листопада 2019 року № 1008122221.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання. Апеляційна скарга подається через Камінь-Каширський районний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Головуючий: О. В. Антонюк
Суд | Камінь-Каширський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2020 |
Оприлюднено | 22.02.2020 |
Номер документу | 87735868 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Камінь-Каширський районний суд Волинської області
Антонюк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні