Справа №339/44/20
12
2-о/339/4/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2020 року м. Болехів
Болехівський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді Головенко О. С.
секретаря судового засідання Ганчар Л.В.
з участю заявника ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Міжрічанська сільська рада про встановлення факту, що має юридичне значення, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою, в якій просить встановити факт родинних відносин між нею та ОСОБА_2 та визначити, що вона є дочкою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вимоги заяви обгрунтовані тим, що у їх прізвищах існували розбіжності, які вона не зауважувала. З невідомих причин її дівоче прізвище ОСОБА_3 не співпадало із прізвищем мами ОСОБА_3 . У її свідоцтві про народження мати вказана, як ОСОБА_2 , проте у свідоцтві про народження та про смерть матері: вказано ОСОБА_2 . До цього часу не створювало будь яких незручностей і ніхто не ставив під сумнів, що вони є мамою і дочкою.
23 листопада 1985 року після одруження змінила прізвище з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 .
В заяві вказує, що вона проживала в с.Міжріччя разом з матір`ю ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після смерті матері відкрилася спадщина на належне їй майно і спадкоємцем стала вона, оскільки за життя ОСОБА_2 розпорядилася своїм майном, склавши заповіт в її користь. Інших спадкоємців у ОСОБА_2 немає.
У встановлений законом шестимісячний строк я звернулася до нотаріуса про прийняття спадщини, де нотаріусом було відкрито спадкову справу. Нещодавно звернулася до нотаріуса про видачу мені свідоцтва про право на спадщину за заповітом на спадкове майно. Однак нотаріус листом № 728/02-14 від 31.12.2019 р. відмовила мені у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки немає документів, підтверджуючих родинний зв`язок між мною, ОСОБА_5 та моєю мамою ОСОБА_2 розбіжність в написанні прізвищ та по батькові матері.
Усунути вказані суперечності в позасудовому порядку вона не можу, оскільки її мама, ОСОБА_2 померла, а тому внести будь-які зміни у актові записи є неможливо.
Встановлення факту родинних відносин між мною ОСОБА_5 та її мамою ОСОБА_2 необхідно для юридичного оформлення спадщини після смерті мами.
11 лютого 2020 року відкрито провадження у справі та прийнято матеріали заяви до розгляду.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просить розгляд справи проводити у його відсутності та вказав, що не має заперечень щодо заяви (а.с. 23).
Такі дії представника заінтересованої особи не суперечать вимогам ст. 211 ЦПК України, згідно якої учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Вислухавши вступне слово заявника, пояснення свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
За змістом ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У відповідності до положень п. 5 частини 2 статті 293 ЦПК України справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, суд розглядає в порядку окремого провадження.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України та ст. 20 ЦК України кожна особа має право на звернення до суду з метою захисту своїх цивільних прав, свобод чи інтересів у разі їх порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно вимог п.1 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно із вимогами ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Як вбачається із свідоцтва про народження заявниці вона народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у с.Міжріччя та після одруження змінила прізвище з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвами про народження та одруження (а.с.6-7).
У свідоцтві про народження заявниці мати вказана, як ОСОБА_2 , (а.с.6).
Однак, згідно свідоцтва про народження та про смерть мати заявниці вказана ОСОБА_2 (а.с.5,8).
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.8), але за життя розпорядилася своїм майном, склавши заповіт, посвідчений секретарем виконкому Гузіївської сільської ради Герило Л.М. в користь заявниці (а.с. 9, 14-16).
Звернувшись до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину, як єдиний спадкоємець після смерті матері, заявниця отримала відмову № 728/02-14 від 31 грудня 2019 року у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки з поданих документів не можливо встановити родинний зв`язок між ОСОБА_5 та ОСОБА_2 через розбіжність в написанні прізвищ у свідоцтвах про народження та смерть. Рекомендовано звернутися до відділу ДРАЦСУ, а у випадку неможливості такого виправлення і відмови ДРАЦС необхідно звернутися до суду для встановлення факту родинних відносин (а.с.10).
З висновку відділу ДРАЦСУ вбачається, що внести зміни в актовий запис про смерть на ОСОБА_2 неможливо, у зв`язку з відсутністю актового запису про її народження в архіві через пожежу (а.с. 13).
Однак вказаний факт проте, що заявниця була єдиною дочкою у ОСОБА_2 підтвердили свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
Зокрема, вказали, що проживають по сусідству з заявницеюта ім достеменно відомо, що заявниця являється єдиною дочкою спадкодавця та постійно проживала разом з матір`ю в с.Міжріччя. Чому виникли розбіжності в їхніх прізвищах їм невідомо.
Отже, вказані докази свідчать про те, що ОСОБА_5 є дочкою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Від встановлення факту, що має юридичне значення, зокрема родинних відносин залежить право позивача на оформлення спадщин після смерті матері.
Згідно роз`яснень п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» , суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо твердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.
Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
Встановлення факту родинних відносин між спадкодавцем та заявницею необхідне останній для підтвердження свого права на спадщину та належного її оформлення.
Суд, приходить до висновку, що надані заявником докази, є належними і допустимими, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов`язані з тими обставинами, які підтверджують факт родинних відносин між заявником та її матір"ю, а саме факт розбіжностей у документах, суд пов`язує з неуважністю осіб, які видавали документи.
За вказаних обставин, суд вважає, що факт родинних відносин знайшов своє підтвердження, зважаючи на неможливість оформлення заявницею спадщини без встановлення факту родинних відносин, заява про встановлення факту родинних відносин підлягає до задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст.211, 315, 258-259, 263-265 ЦПК України ,-
ухвалив:
Заяву задовольнити.
Встановити факт родинних відносин про те, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є дочкою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду через Болехівський міський суд.
Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, то зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання:
ОСОБА_1 - реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 , місце реєстрації АДРЕСА_1 , місце проживання с. Міжріччя Болехівської міської ради Івано-Франківської області.
Міжрічанська сільська рада - с.Міжріччя Болехівської міської ради Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04355987.
Дата складання повного тексту рішення - 21 лютого 2020 року.
Суддя Головенко О.С.
Суд | Болехівський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2020 |
Оприлюднено | 22.02.2020 |
Номер документу | 87738620 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Болехівський міський суд Івано-Франківської області
Головенко О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні