ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16 січня 2020 року 11 год. 17 хв.Справа № 280/4630/19 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Максименко Л.Я.
за участю секретаря судового засідання Биховської А.П.
представника позивача - Оккерт Ю.О.
представника відповідача - Нікогосян Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Вільнянськ»
до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області
про визнання дій протиправними
ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарський виробничий кооператив Вільнянськ (далі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить суд визнати дії Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області щодо скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 63,1809 га кадастровий номер 2321583000:01:003:0050 протиправними.
Позовна заява обґрунтована тим, що 03.02.2009 між Вільнянською районною державною адміністрацією Запорізької області (Орендодавець) та Сільськогосподарським виробничим кооперативом Вільнянськ (Орендар) було укладено договір оренди землі, відповідно до якого орендарю передано в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 63,1809 га кадастровий номер: 2321583000:01:003:0050, яка знаходиться на території Максимівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області. Вказаний договір був зареєстрований у ЗРФ Центр ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.02.2009 за № 040926000005. Позивач посилається на те, що наприкінці грудня 2018 pоку звертався до відповідача із листом - повідомленням щодо можливості поновити договір оренди на новий строк. Проте, отримавши від відповідача листи - повідомлення від 17.01.2019 та від 13.03.2019 про заперечення у поновленні Договору, СВК Вільнянськ звернулось до господарського суду Запорізької області із відповідним позовом про визнання поновленим Договору оренди землі (справа № 908/1287/19). Стверджує, що відповідач діючи не в межах та не у спосіб передбачений діючим законодавством, вчинив дії щодо скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 63,1809 га кадастровий номер 2321583000:01:003:0050, яка є предметом Договору. Вважає дії Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області щодо скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 63,1809 га кадастровий номер 2321583000:01:003:0050 протиправними. Просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач позов не визнав, надав до суду відзив на адміністративний позов (вх. №43559 від 22.10.2019), відповідно до якого зазначає, що в червні 2019 року у зв`язку із закінченням строку дії договору оренди земельної ділянки інформація про право оренди позивача виключена з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Також вказує, що Головним управлінням було направлено лист від 16.04.2019 за №32-8-0.1-1963/2-19 адресований суб`єкту державної реєстрації прав, в якому було повідомлено про припинення договорів оренди землі, укладених між Вільнянською районною державною адміністрацією Запорізької області та Сільськогосподарським виробничим кооперативом Вільнянськ .
Крім того, у письмових поясненнях від 11.12.2019 посилається на те, що листом від 31.10.2019 №0-8-0.26-5951/105-18 Відділ у Вільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області повідомив, що: державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 2321583000:01:003:0050 була скасована шляхом поділу вказаної земельної ділянки. Вказує, що підставою для формування нових земельних ділянок шляхом поділу вказаної вище ділянки були заяви про державну реєстрацію земельних ділянок та проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок, дозвіл на розробку яких був наданий відповідними наказами Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області. Вважає, що дії Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області в повній мірі узгоджуються з частиною другою статті 19 Конституції України, просить у позові відмовити.
Ухвалою судді від 25.09.2019 відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі №280/4630/19. Призначено підготовче судове засідання на 23 жовтня 2019 року.
У судовому засіданні 23.10.2019 оголошено перерву до 14.11.2019.
У судовому засіданні 14.11.2019 оголошено перерву до 25.11.2019.
Ухвалою суду від 25.11.2019 продовжено строк підготовчого провадження у справі №280/4630/19 строком на 30 (тридцять) днів. Відкладено підготовче судове засідання в адміністративній справі №280/4630/19 на 11 грудня 2019 року
Протокольною ухвалою суду від 11.12.2019 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 16.01.2020.
У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги. Просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача заперечив проти позову з підстав, викладених у відзиві. Просив суд відмовити у позові.
У судовому засіданні 16.01.2020 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 243 КАС України, у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п`ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
03.02.2009 між Вільнянською районною державною адміністрацією Запорізької області (Орендодавець) та Сільськогосподарським виробничим кооперативом Вільнянськ (Орендар) було укладено договір оренди землі, відповідно до якого Орендарю передано в строкове платне користування земельна ділянка сільськогосподарського призначення площею 63,1809 га кадастровий номер: 2321583000:01:003:0050, яка знаходиться на території Максимівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області. Договір був зареєстрований у ЗРФ Центр ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.02.2009 за№ 040926000005.
26.12.2018, з метою реалізації наданого пунктом 8 Договору переважного права на поновлення договору оренди, з урахуванням ч. 2 ст. 33 Закону України Про оренду землі , ст. 777 Цивільного кодексу України щодо можливості поновити договір оренди на новий строк, позивач звернувся до відповідача із листом - повідомленням.
Отримавши від відповідача листи - повідомлення від 17.01.2019. та від 13.03.2019 про відмову у поновленні Договору, СВК Вільнянськ звернулось до господарського суду Запорізької області із відповідним позовом про визнання поновленим Договору оренди землі (справа № 908/1287/19).
12.08.2019 позивачем було встановлено, що інформація про реєстрацію земельної ділянки площею 63,1809 га кадастровий номер 2321583000:01:003:0050 у Державному земельному кадастрі відсутня.
Вважаючи неправомірними дії Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області щодо скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 63,1809 га кадастровий номер 2321583000:01:003:0050, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Частиною 1 статті 3 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно ч. 1 ст. 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Статтею 79-1 вказаного Кодексу передбачено, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Формування земельних ділянок здійснюється:
у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності:
шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок:
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Частиною 6 зазначеної статті визначено, що формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо земельних ділянок.
Відповідно до положень ч. 10 ст. 24 Закону України Про державний земельний кадастр , державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі поділу чи об`єднання земельних ділянок.
Також, пунктом 114 Порядку Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051, встановлено, що державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі:
1) поділу чи об`єднання земельних ділянок - на підставі заяви про державну реєстрацію земельних ділянок, які утворилися в результаті такого поділу чи об`єднання;
2) коли протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстроване з вини заявника, - на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, отриманої шляхом безпосереднього доступу до зазначеного Реєстру.
Суд зауважує, що у червні 2019 року дія договору оренди землі від 26.02.2009 № 040926000005 між Вільнянською районною державною адміністрацією Запорізької області (Орендодавець) та Сільськогосподарським виробничим кооперативом Вільнянськ (Орендар) закінчилась. У зв`язку з чим, Сільськогосподарський виробничий кооператив Вільнянськ втратив право користування земельною ділянкою площею 63,1809 га кадастровий номер: 2321583000:01:003:0050 на території Максимівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, за межами населеного пункту.
Надалі, наказами Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області було надано дозвіл громадянам, які звернулися з відповідним клопотаннями, на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, розташованих на території Максимівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, за межами населеного пункту.
Так, частиною 4 ст. 122 Земельного кодексу України встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
За правилами ч. 6 ст. 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 7 згаданої статті відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Оскільки на момент звернення громадян із заявами про надання дозволів на розробку проектів землеустрою, договір оренди землі від 26.02.2009 № 040926000005 був припинений, а також, враховуючи те, що було відсутнє рішення суду про поновлення терміну дії вказаного договору чи ухвали суду про забезпечення позову у справі, у відповідача не було визначених законом підстав для відмови у прийнятті рішень про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надання їх у власність громадянам, які звернулись до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
Тож, Державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 2321583000:01:003:0050 була скасована шляхом поділу вказаної земельної ділянки на підставі заяв про державну реєстрацію земельної ділянки та проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, дозволи на розробку яких були надані відповідними наказами Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області.
Вказані обставини підтверджуються наданими відповідачем копіями заяв про надання дозволу на розробку проектів землеустрою, наказів про надання дозволів на розробку проектів землеустрою, клопотань про затвердження проектів землеустрою та наказів про затвердження проектів землеустрою (долучені до матеріалів справи).
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 63,1809 га кадастровий номер 2321583000:01:003:0050 було вчинено відповідачем на підставі та у спосіб, визначений законодавством.
Зважаючи на викладене, підстав для визнання дій Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області щодо скасування у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки площею 63,1809 га кадастровий номер 2321583000:01:003:0050 протиправними, судом під час розгляду даної справи не встановлено.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Зважаючи на відмову у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат на підставі ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись статтями 2, 7, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Вільнянськ» (70002, Запорізька область, м. Вільнянськ, вул. Пушкіна, 13-А, код ЄДРПОУ 00428471) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, 50, код ЄДРПОУ 39820689) про визнання дій протиправними, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 27.01.2020.
Суддя Л.Я. Максименко
Суд | Запорізький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2020 |
Оприлюднено | 24.02.2020 |
Номер документу | 87739642 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Максименко Лілія Яковлівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Максименко Лілія Яковлівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Максименко Лілія Яковлівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Максименко Лілія Яковлівна