Рішення
від 21.02.2020 по справі 637/1520/19
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

21.02.2020

№ 637/1520/19

2/637/30/20

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

20 лютого 2020 року селище Шевченкове

Шевченківський районний суд Харківської області в складі :

головуючого судді - Стеганцова С.М.,

за участю секретаря - Реуцької Н.В.,

представника позивача органу опіки та піклування Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області - Чепіль К.О.,

третіх осіб ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою органу опіки та піклування Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області в інтересах малолітньої ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, призначення опікуна та стягнення аліментів, -

в с т а н о в и в:

1.Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

09 грудня 2019 року орган опіки та піклування Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області, діючи в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Шевченківського районного суду Харківської області з вказаним позовом, яким просить суд:

-позбавити батьківських прав ОСОБА_4 , відносно малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

-призначити опікуном над малолітньою дитиною громадянку ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

-стягнути з ОСОБА_4 аліменти на користь опікуна на утримання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі в розмірі 1109,00 гривень щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, з моменту звернення до суду з цим позовом до досягнення дитиною повноліття;

-судові витрати покласти на ОСОБА_4 .

В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що відповідач неналежне виконує батьківські обов`язки матері, ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню та утриманню дитини, скоювала насильство над донькою, в зв`язку з чим, її донька перебувала на обліку служби у справах дітей Шевченківське райдержадміністрації Харківської області з 16.02.2016 року. Відповідач притягувалась як до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП, так і до кримінальної відповідальності за ч.1 ст.121 КК України.

З 24 грудня 2018 року дитина проживає в родині дідуся ОСОБА_1 , по теперішній час, вихованням, і утриманням дитини займається її дідусь разом зі своєю дружиною ОСОБА_5 .

Мати дівчинки, відповідач по справі, жодного разу до доньки не приїхала, її життям не цікавилась, не виявляла бажання спілкуватись з дитиною та приймати участь у її вихованні.

В зв`язку з тим, що ОСОБА_1 та його дружина мають інвалідність та не можуть бути опікунами над малолітньою ОСОБА_6 , в подальшому, опікуватися дитиною буде донька ОСОБА_5 - ОСОБА_2 , яка зареєстрована та проживає в м. Жмеринка Вінницької області, проживає в офіційному зареєстрованому шлюбі, має житло на праві власності, за станом здоров`я протипоказань для призначення її опікуном немає, до кримінальної відповідальності не притягувалася, не знятої чи не погашеної судимості немає, оформлена фізичною особою - підприємцем, гарно характеризується за місцем проживання Тому, в разі позбавлення відповідача батьківських прав, жінка як потенційний опікун буде і надалі опікуватися і утримувати малолітню ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з`явилась, хоча належним чином відповідно до п.2 ч.7 ст.128 ЦПК України, була повідомлена про час та місце слухання справи, що підтверджується листом відділу аналітичного забезпечення департаменту адміністративних послуг Маріупольської міської ради від 23.12.2019 р. за №9536/2019 щодо місця реєстрації ОСОБА_4 (а.с. 50) та рекомендованими повідомленнями поштового відділення, повернутими до суду за закінченням встановленого строку зберігання (а.с.69, 70).

Оскільки від відповідача не надійшло до суду повідомлення по місцю реєстрації про причини неявки, то суд, зі згоди позивача, ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.

У встановлений строк відзиву на позовну заяву до суду від відповідача не надійшло, а тому в силу ч.8 ст.178 ЦПК України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала в повному обсязі.

Третя особа ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав і також просив його задовольнити, так як відповідачка взагалі не інтересується долею своєї доньки на протязі 2-х років, коли дівчинка мешкала в його сімї.

Третя особа ОСОБА_2 також в судовому засіданні позов підтримала і просила його задовольнити. В судді в режимі відео конференції пояснила, що в неї є всі необхідні умови для проживання, виховання і утримання малолітньої дівчинки.

2.Процесуальні дії, заяви, клопотання.

Ухвалою суду від 03 січня 2020 року відкрито провадження в даній справі, визначено, що справа буде розглядатися за загальними правилами позовного провадження з повідомленням сторін та призначенням підготовчого судового засідання.

В підготовчому судовому засіданні третьою особою ОСОБА_2 та представником органу опіки та піклування Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області подані клопотання щодо проведення судового засідання по справі в режимі відеоконференції у зв`язку з віддаленим місцезнаходженням третьої особи ОСОБА_2 , місце проживання якої в м. Жмеринка Вінницької області та неможливістю її прибуття до Шевченківського районного суду Харківської області.

Ухвалою суду від 21 січня 2020 року при розгляді справи по суті доручено Жмеринському міськрайонному суду Вінницької області забезпечити проведення відеоконференції за участю третьої особи ОСОБА_2

3.Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено, що між сторонами виникли правовідносини, пов`язані із позбавленням батьківських прав.

ОСОБА_4 (до укладення шлюбу з гр-ном ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_3 - ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 є матір`ю малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 03 червня 2015 року, виданого Приморським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Маріупольського міського управління юстиції у Донецькій області від 03 червня 2015 року (а.с. 12).

В зв`язку з неналежним виконанням нею батьківських обов`язків, скоєння насильства над донькою, малолітня перебувала на обліку служби у справах дітей Шевченківське райдержадміністрації Харківської області з 16.02.2016 року по 01.11.2017 року, що підтверджується:

-наказом служби у справах дітей Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області від 16.02.2016 року № 7, згідно якого ОСОБА_3 , поставлено на облік служби у справах дітей, як дитину з сім`ї, що зазнала жорстокого поводження з боку матері (а.с. 25);

-наказом служби у справах дітей Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області від 01.11.2017 року № 36, згідно якого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знято з обліку та відповідно до акту про факт передачі дитини від 27 жовтня 2017 року передано матері ОСОБА_4 на підставі заяви матері та розпорядження Шевченківської РДА від 27.10.2017 року (а.с.27).

Згідно інформації, наданої листом Шевченківського ВП Куп`янського відділу ГУНП в Харківській області від 18.02.2016 року ОСОБА_4 в 2016 році було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.184 КУпАП, тобто невиконання батьками обов`язків щодо виховання дітей, а в 2016 році було притягнуто до кримінальної відповідальності за ч.1 ст.121 КК України, тобто, умисне тяжке тілесне ушкодження.

Як зазначено в відповіді головного лікаря Сивокоз О .Г. КНП Центр первинної медико-санітарної допомоги Шевченківського району від 31.03.2016 року за №222, 30.03.2016 року дільничим педіатром Кузьменко Т.М. був здійснений активний патронаж сім`ї тимчасово переселеної з Донецької області м. Маріупіль ОСОБА_11 з дитиною ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . При відвідування сім`ї мати була в нетверезому стані разом із своїм співмешканцем, в хаті був безлад, дитина кричала, на правій щоці -синець.

Мати дитини останнім часом зловживає спиртними напоями та тютюнопалінням, веде аморальний образ життя. В зв`язку з тим, що мати перебувала в нетверезому стані, дитину було передано родичам по лінії матері. Вищезазначені дії матері становлять загрозу життю та здоров`ю дитини (а.с.22).

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебувала у групі медико-соціальної реабілітації з 21.04.2016 року.

Відповідно до інформації служби у справах дітей виконавчого комітенту Першотравенської міської ради Дніпропетровської області №166 від 15.04.2019 року відомо про те, що у АДРЕСА_1 проживали громадяни ОСОБА_4 , 1991 року народження, та ОСОБА_7 , 1978 року народження, на вихованні яких знаходились малолітні діти ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У 2017 році ОСОБА_14 прибула на реабілітацію в центр закритого типу Благодать м. Першотравенська. За заявою матері ОСОБА_6 було влаштовано до КЗОЗ Обласного спеціалізованого будинку дитини Зелений гай . У липні ОСОБА_14 одружилася з ОСОБА_7 . На підставі розпорядження голови Шевченківської РДА 27 жовтня 2017 року малолітню ОСОБА_15 було повернуто матері.

ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_14 народила малолітню ОСОБА_16 . Сім`ю ОСОБА_4 було взято під соціальний супровід у Першотравенському міському центрі соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді та на контроль.

Під час обстеження умов проживання сім`ї ОСОБА_17 за адресою АДРЕСА_1 було встановлено, що квартира знаходиться в непридатному для проживання стані.

Службою було направлено листа до Першотравенського ВП Павлоградського ВП ГУНП в Дніпропетровській області щодо їх притягнення до адміністративної відповідальності за ухилення від виконання ними передбачених законодавством обов`язків щодо забезпечення необхідних умов життя та виховання малолітніх дітей.

Малолітня ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , влітку перебувала на лікуванні у педіатричному відділенні КЗ Першотравенська ЦМЛ ДОР. Мати дитини у відділенні практично не знаходилась.

На початку липня ОСОБА_4 та ОСОБА_7 написали заяву про тимчасове влаштування малолітньої ОСОБА_16 до закладу для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у зв`язку зі скрутним матеріальним становищем, відсутністю житла та роботи. ІНФОРМАЦІЯ_8 ОСОБА_13 померла.

В цей час ОСОБА_18 ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходилася на лікуванні в дитячому відділенні КЗ ДОКЛПО Фтизіатрія Дніпропетровської обласної ради. У кінці грудня 2018 року малолітню ОСОБА_6 виписали з дитячого відділення. Сім`я ОСОБА_4 виїхала на постійне проживання до м. Маріуполь за місцем реєстрації.

Згідно акту обстеження житлово-побутових умов проживання від 21 березня 2019 року, з 24 грудня 2018 року ОСОБА_18 проживає в селищі Шевченкове Харківської області в родині дідуся ОСОБА_1 , з цього часу вихованням, утриманням, лікуванням дитини займається її дідусь ОСОБА_1 разом з дружиною ОСОБА_5 , здійснюють догляд і виховання на належному рівні (а.с. 14).

Згідно наказу служби у справах дітей Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області від 26.04.2019 року №16 ОСОБА_15 тимчасово влаштовано до родини ОСОБА_1 , до прийняття рішення суду про позбавлення матері батьківських прав відносно малолітньої дитини (а.с.15).

З інформації Шевченківського дошкільного навчального закладу (ясла-садок) Калинка Шевченківської селищної ради від 10.04.2019 року № 27 вбачається, що малолітня ОСОБА_18 двідує дитячий заклад з 25.02.2019 року. За цей період часу дівчинку приводив та забирав її дідусь ОСОБА_1 , який завжди цікавився успіхами дівчинки (а.с. 30).

Як зазначено представником позивача в зв`язку з тим, що ОСОБА_1 та ОСОБА_5 мають інвалідність та не можуть бути опікунами над малолітньою в подальшому опікуватися дитиною буде донька ОСОБА_5 - ОСОБА_2 .

Проведеною органом опіки та піклування перевірки, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , зареєстрована та проживає за адресою АДРЕСА_2 , проживає в офіційному зареєстрованому шлюбі з громадянином ОСОБА_19 , 1986 р.н., має житло на праві власності за адресою АДРЕСА_3 .

До висновку про стан здоров`я, наданого Жмеринською центральною районною лікарнею ОСОБА_2 - здорова, за станом здоров`я протипоказань для призначення її опікуном не має. З відповіді Міністерства внутрішніх справ України станом на 31.10.2019 року до кримінальної відповідальності не притягувалася, не знятої чи не погашеної судимості не має. Відповідно до податкової декларації ОСОБА_2 оформлена фізичною особою - підприємцем, гарно характеризується за місцем проживання. В разі позбавлення відповідача батьківських прав, ОСОБА_2 , як потенційний опікун буде і надалі опікуватися і утримувати малолітню ОСОБА_15 .

Згідно висновку від 09.07.2019 р. за № 02-72/1567 органу опіки та піклування Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області про доцільність позбавлення батьківських прав

ОСОБА_20 , відносно малолітньої дитини ОСОБА_3 з метою захисту прав та законних інтересів дитини, враховуючи свідоме нехтування батьківськими обов`язками, рекомендацію комісії з питань захисту прав дитини (протокол № 6 від 13.06.2019 року) орган опіки і піклування райдержадміністрації вважає за доцільне позбавити батьківських прав матір ОСОБА_20 1991 року народження, відносно малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 34-35).

4.Мотивована оцінка аргументів сторін та норми права, які суд застосовує, та мотиви їх застосування.

Позивач як підставу позову зазначає, що з 2016 року матір ОСОБА_4 самоусунулася від виконання нею батьківських обов`язків та жодних з покладених законом на батьків обов`язків не виконує, не бере педагогічної, матеріальної, грошової або будь-якої іншої участі у вихованні своєї доньки. Мати приймати участь у вихованні дитини не бажає. Матеріальної допомоги на утримання дитини не надає.

Представник позивача зазначив, що відповідно до п.2 ч.1 ст.164 Сімейного кодексу України батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Згідно з ч.2 ст.166 Сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Відповідно до ч.3 ст.166 Сімейного кодексу України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Згідно з ч.1 ст.184 Сімейного кодексу України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.

Ухилення матері від виконання своїх обов`язків має місце в даному випадку, так як вона не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, не спілкується з дитиною.

5.Чи були і ким порушенні права, за захистом яких мало місце звернення до суду.

З вище наведеного і доказів, наданих позивачем, суд приходить до висновку, що права позивача в інтересах малолітньої дитини було порушено відповідачем.

Відповідно до ст.ст. 51 Конституції України, 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно із ч.ч.1, 2 ст.27 Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789ХІІ (78912) від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Відповідач по справі ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню та утриманню дитини з 16.02.2016 року, скоїла насильство над донькою, зловживала спиртними напоями, притягувалась до адміністративної та кримінальної відповідальності, з грудня 2018 року дитина постійно проживає в родині свого дідуся, що в суді підтверджено як показами так і висновком органу опіки і піклування про доцільність позбавлення батьківських прав відповідача.

6. Норми права, які суд застосовує та мотиви їх застосування .

Згідно ст.18 Конвенції про права дитини батьки несуть основну відповідальність за виховання дитини. Найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Згідно з ч.1-4 ст.150 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя: поважати дитину.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.164 Сімйного кодексу України, мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, у разі якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

В п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав від 30.03.2007 № 3 (далі - Постанова) роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Частиною 1 статті 12 Закону України Про охорону дитинства встановлено, що виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

В ст. 8 цього закону, зазначено, що кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного та соціального розвитку. При цьому, виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. Саме батьки несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, згідно з законами України і на кожного з них покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини.

Пунктом 15 вищезазначеного Пленуму передбачено, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Для позбавлення батьківських прав мало впевнитися в невиконанні обов`язків по вихованню. Належить також встановити, що батьки ухиляються від їх виконання свідомо.

Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава позбавлення батьківських прав, можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Стаття 27 Конвенції про права дитини , ратифікованої Верховною Радою України 27.09.1991 року, та положення Декларації прав дитини регламентують, що інтереси дитини необхідно забезпечувати найкращим чином, дитина повинна бути серед тих, хто першим одержує захист і допомогу.

В Рішенні Європейського суду з прав людини від 18 грудня 2008 року у справі Савіни проти України встановлено, що вирішуючи справи про позбавлення батьківських прав, суд зобов`язаний дотримуватися вимог ст. 8 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод у частині права заявників на повагу до сімейного життя, зокрема, судове рішення має бути побудоване на з`ясованих обставинах: чи були мотиви для позбавлення батьківських прав доречними і достатніми, чи здатне рішення про позбавлення батьківських прав забезпечити належний захист дитини, чи було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини, чи ґрунтується висновок органу опіки на достатній доказовій базі, чи мали батьки достатні можливості брати участь у вирішенні такого питання.

Аналізуючи надані докази та норми законодавства, суд приходить до висновку, що відповідач по справі, будучи матір`ю малолітньої дитини ОСОБА_3 , ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, а саме не цікавиться життям дитини, матеріально не забезпечує, не піклується про її фізичний і духовний розвиток, не забезпечує всім необхідним, тобто нехтує своїми батьківськими обов`язками, тому суд вважає необхідним позбавити батьківських прав ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , відносно її малолітньої дитини ОСОБА_3 , оскільки відповідач дійсно не проживає разом з донькою, не піклується про її моральне виховання, фізичний та духовний розвиток, здоров`я, підготовку до самостійного життя, не проявляє батьківської турботи, матеріально не утримує, втратила будь-який зв`язок з дитиною, не спілкується з нею, що свідчить про свідоме ухилення відповідача від виконання обов`язків по вихованню дитини та свідоме нехтування нею своїми батьківськими обов`язками.

Крім того, відповідно до ст.58 Цивільного кодексу України опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.

Відповідно до ст.243 Сімейного кодексу України опіка встановлюється над дитиною, яка не досягла чотирнадцяти років.

Суд встановлює опіку над малолітньою особою, якщо при розгляді справи буде встановлено, що вона позбавлена батьківського піклування, і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування згідно до ч.3 ст.60 Цивільного кодексу України .

Опікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановлених статтею 60 Цивільного кодексу України . Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

Дитина перебуває на повному утриманні родини ОСОБА_1 та ОСОБА_5 , які є дідусем та бабусею дитини, які займаються її вихованням, утриманням, лікуванням, розвитком.

В зв`язку з тим, останні мають інвалідність та не можуть бути опікунами над малолітньою в подальшому опікуватися дитиною буде донька ОСОБА_5 - ОСОБА_2 , яка відповідно до проведеної органом опіки та піклування перевірки та висновку щодо доцільності призначення її опікуном, підпадає під вимоги, встановлені для особи, яку може бути призначено опікуном малолітньої дитини та не заперечує проти цього.

За наведених обставин, суд вважає, що є усі підстави для призначення ОСОБА_2 опікуном малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину ч.2, ч.3 ст.166 СК України.

Згідно ч.2 ст.182 Сімейного кодексу України розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Відповідно до положень частин 1 - 2 ст. 184 Сімейного кодексу України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі. Розмір аліментів, визначений судом або домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, щорічно підлягає індексації відповідно до закону, якщо платник і одержувач аліментів не домовилися про інше. За заявою одержувача аліментів індексація може бути здійснена судом за інший період.

Тому, вимога про стягнення аліментів з ОСОБА_4 на користь опікуна ОСОБА_2 на утримання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі в розмірі 1109,00 гривень щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, з моменту звернення до суду з цим позовом до досягнення дитиною повноліття підлягає задоволенню.

6.Судові витрати.

Судові витрати від сплати яких позивача звільнено в порядку ст.141 ЦПК України підлягають стягненню з відповідача на користь держави.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 43, 49, 81, 141, 258-259, 263-265, 280-283 ЦПК України,ст.ст.150, 164 -166, 182, 184, 243 Сімейного кодексу України, ст.18 Конвенції про права дитини, ст.8, ч.1 ст.12 Закону України Про охорону дитинства , суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов органу опіки та піклування Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області в інтересах малолітньої ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , треті особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, призначення опікуна та стягнення аліментів, -задовольнити.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , місце проживання і реєстрації АДРЕСА_4 , відносно малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Встановити над малолітньою дитиною ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 опіку та призначити її опікуном - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації АДРЕСА_2 , місце проживання АДРЕСА_5 .

Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , на користь опікуна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , аліменти на утримання малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі в розмірі 1109,00 гривень щомісячно, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку, починаючи з 09.12.2019 року до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , на користь держави судовий збір в розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 (сорок) копійок в дохід держави.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення до Харківського апеляційного суду через Шевченківський районний суд Харківської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного тексту судового рішення 21.02.2020 року.

Позивач: Орган опіки та піклування Шевченківської районної державної адміністрації Харківської області, місцезнаходження: 63601, Харківська область, Шевченківський район, смт. Шевченкове, вул. Лермонтова, 7, код ЄДРПОУ 24283422, т.5-12-50, 5-78-03.

Відповідач: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_6 , біометричний паспорт № НОМЕР_2 , виданий 28.09.2017 року, дійсний до 28.09.2027 року, ідент. номер НОМЕР_3 .

Суддя Суддя

Шевченківського районного суду

Харківської області С.М. Стеганцов

СудШевченківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення21.02.2020
Оприлюднено23.02.2020
Номер документу87749917
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —637/1520/19

Рішення від 21.02.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Стеганцов С. М.

Рішення від 20.02.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Стеганцов С. М.

Ухвала від 21.01.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Стеганцов С. М.

Ухвала від 03.01.2020

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Стеганцов С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні