Рішення
від 13.02.2020 по справі 182/8621/19
НІКОПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 182/8621/19

Провадження № 2/0182/876/2020

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем УКРАЇНИ

13.02.2020 м. Нікополь

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді - Багрової А.Г.

за участю секретаря судового засідання - Снєгульської В.М.

представника позивача - адвоката Шашликова Д.Г., що діє на підставі ордеру серія АЕ №1010631 від 13.12.2019 року(а.с.17-21)

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Нікополя в порядку загального провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Червоногригорівської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Приватний нотаріус Хайкіна Олена Леонідівна, про визнання заповіту дійсним та визнання права власності на спадщину.

Заяви по суті справи .

Позивач звернувся з позовною заявою до Червоногригорівської селищної ради та просить суд визнати заповіт ОСОБА_2 , посвідчений Кандибою С.., секретарем виконавчого комітету Чкаловської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області від 15.04.2016 року, за реєстровим номером № 91 - дійсним; визнати за ним право власності на земельну ділянку площею 5,100 га, кадастровий номер 1222981000:02:001:0360, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Дмитрівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області у порядку спадкування за заповітом після померлого ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .(а.с.2-7)

В обґрунтування позову позивач послався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 .За свого життя він склав заповіт посвідчений Кандибою С.., секретарем виконавчого комітету Чкаловської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області від 15.04.2016 року, за реєстровим номером № 91 , за яким все своє майно, де б воно не знаходилось і з чого б воно не складалось і взагалі все те, на що він за законом матиме право і що буде належати йому на момент смерті, заповів йому ОСОБА_1 25.06.2019 року він звернувся до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за заповітом, однак 27.11.2019 року постановою нотаріуса йому було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки наданий спадкоємцем заповіт складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, а саме в посвідчувальному написі на заповіті не встановлено особу свідків, а також вказані не повні дані свідків. Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, яке складається з земельної ділянки площею 5,100 га, кадастровий номер 1222981000:02:001:0360, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Дмитрівської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області. Він провів поховання ОСОБА_2 , інших близьких осіб у померлого немає. Зазначає, що нотаріус йому відмовив з формальних підстав у видачі свідоцтва про право на спадщину, наявність вказаних в постанові помилок при складанні заповіту не спростовує презумпцію правомірності правочину, оскільки спадкодавець не був визнаний судом недієздатним чи обмежено дієздатним, мав право на складення заповіту, заповіт відповідав волі заповідача, власноруч ним підписаний у присутності свідків, має письмову форму, посвідчений та зареєстрований у встановленому законом порядку. Оскільки він вчасно звернувся до нотаріуса, то прийняв спадщину після смерті ОСОБА_2 , тому просить суд визнати заповіт дійсним та визнати за ним право власності на спадщину.

Відповідач відзиву на позов не подав.

Третя особа, приватний нотаріус Хайкина О.Л. подала заяву про розгляд справи без її участі (а.с. 32)

Процесуальні дії у справі.

Ухвалою суду від 17.12.2019 року по справі відкрито провадження та постановлено розглянути справу за правилами загального позовного провадження(а.с.25)

Ухвалою суду від 17.12.2019 року витребувано у приватного нотаріуса копію спадкової справи, заведену після смерті ОСОБА_2 , запитано інформацію про реєстрацію права власності на земельну ділянку (а.с.26).

15.01.2019 року по справі закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті (а.с.64)

В судове засідання 12.02.2019 року з`явився представник позивача, на задоволенні позовної заяви наполягає та просить суд задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився , повідомлявся належним чином про дату, час та місце судового засідання, причини неявки суду не відомі, відзиву на позов не подав (а.с. 67).

Зі згоди представника позивача судом постановлено розглянути справу заочно на підставі наявних у справі доказів відповідно до статті 280 ЦПК України.

Судом встановлено .

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 (а.с. 8)

15.04.2016 року секретарем виконавчого комітету Чкаловської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області Кандибою С.Я. був посвідчений заповіт від імені ОСОБА_2 , за реєстровим номером в„–91 на користь ОСОБА_1 (а.с.10)

25.06.2019 року ОСОБА_1 звернувся до приватного нотаріуса Хайкиної О.Л. із заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.34)

Постановою нотаріуса від 27.11.2019 року ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії наданий спадкоємцем заповіт є нікчемним, так як складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, а саме в посвідчувальному написі на заповіті не встановлено особу свідків, а також вказані не повні дані свідків (а.с.56).

Аналізуючи підстави заявленого позову і характер спірних правовідносин суд керується наступним.

Статтею 202 ЦК України передбачено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. До правовідносин, які виникли з односторонніх правочинів, застосовуються загальні положення про зобов`язання та про договори, якщо це не суперечить актам цивільного законодавства або суті одностороннього правочину.

Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1233 ЦК України, заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Статтею 1251 ЦК України визначено, що якщо у населеному пункті немає нотаріуса, заповіт, крім секретного, може бути посвідчений уповноваженою на це посадовою особою відповідного органу місцевого самоврядування.

Статтею 1247 ЦК України визначені загальні вимоги до форми заповіту, серед яких, зокрема вказано, що заповіт складається у письмовій формі, із зазначенням місця та часу його складення. Заповіт має бути особисто підписаний заповідачем. Заповіт має бути посвідчений нотаріусом або іншими посадовими, службовими особами, визначеними у статтях 1251-1252цього Кодексу. Заповіти, посвідчені особами, зазначеними у частині третій цієї статті, підлягають державній реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з ч. 1 ст. 1257 ЦК України, заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним.

Відповідно до ст. 215 ЦК України, недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.

Як роз`яснено в пункті 14 постанови пленуму Верховного Суду України "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними" від 06.11.2009 року N 9, судам необхідно враховувати, що не допускається визнання дійсним заповіту, який є нікчемним у зв`язку з порушенням вимог щодо його форми та порядку посвідчення. У цьому разі судам слід застосовувати статтю 1257 ЦК, оскільки норми глави 85 ЦК не передбачають можливості визнання заповіту дійсним.

Таким чином, суд приходить до висновку, що наданий позивачем заповіт, який складений з порушенням вимог щодо його форми ,що підтверджується постановою приватного нотаріуса в силу ст. 1257 ЦК України є нікчемним.

Нікчемний правочин може бути визнаний дійсним лише у випадках, прямо передбачених законом, але такого випадку щодо визнання дійсним заповіту, Цивільний кодекс України не містить.

Це пояснюється особливою охороною з боку держави відносин спадкування і дійсного волевиявлення особи, яка мала намір розпорядитись своїм майном на випадок смерті, від будь-якого не передбаченого законом втручання або маніпулювання заповітом.

У зв`язку з відсутністю підстав для визнання заповіту дійсним, позовні вимоги про визнання права власності на спадкове майно також не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 10-13, 76-81, 89, 259, 263,265, 280, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ :

В задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Заочне рішення може бути переглянуто судом за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

На рішення може бути подана апеляція до Дніпровського апеляційного суду (м. Кривий Ріг) протягом тридцяти днів з дня його повного складення через Нікопольський міськрайонний суд.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.

Повне рішення складено 24.02.2020 року.

Відомості щодо учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2

Відповідач - Червоногригорівська селищна рада Дніпропетровської області ( код ЄДРПОУ 04338434, місце знаходження: 53283, Дніпропетровська область, Нікопольський район, смт. Червоногригорівка, вул. Ярморочна,33)

Третя особа - Приватний нотаріус Хайкіна Олена Леонідівна ( номер свідоцтва 8245, місце знаходження: 49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Сімферопольська,17)

Суддя: А. Г. Багрова

СудНікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення13.02.2020
Оприлюднено25.02.2020
Номер документу87771428
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —182/8621/19

Рішення від 13.02.2020

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Багрова А. Г.

Рішення від 13.02.2020

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Багрова А. Г.

Ухвала від 15.01.2020

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Багрова А. Г.

Ухвала від 17.12.2019

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Багрова А. Г.

Ухвала від 17.12.2019

Цивільне

Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області

Багрова А. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні