Рішення
від 24.02.2020 по справі 927/917/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2020 року м. Чернігівсправа № 927/917/19

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Моцьора В.В., за участю секретаря судового засідання Гринчук О.К, у відкритому судовому засіданні розглянувши заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фаворит-Ш.8" б/н від 14.02.2020 про ухвалення додаткового рішення у справі

за позовом: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фаворит-Ш.8",

вул. Шевчука, 8, кв. 156, м. Чернігів, 14005

до відповідача: Приватного підприємства "Енергосервісна компанія "Фаворит-Сервіс",

юридична адреса: пр. Миру, 68, оф. 919, м. Чернігів, 14000

адреса для листування: вул. Гетьмана Полуботка, буд. 5, кв. 8, м. Чернігів, 14000

про розірвання договору

за участю представників сторін:

від позивача: не прибув;

від відповідача: не прибув.

17.02.2020 до Господарського суду Чернігівської області від позивача надійшла заява про ухвалення додаткового рішення у справі №927/917/19 про стягнення з Приватного підприємства "Енергосервісна компанія "Фаворит-Сервіс" на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фаворит-Ш.8" 3000,00грн витрат на професійну правничу допомогу. В обґрунтування заяви позивач посилається на те, що в рішенні судом не було вирішено питання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу адвоката.

Ухвалою суду від 18.02.2020 заяву прийнято до розгляду, судове засідання призначено на 24.02.2020.

20.02.2020 від позивача до суду надійшла заява, в якій позивач просить суд розгляд заяви провести без участі представника позивача та зазначає, що викладені в заяві вимоги підтримує в повному обсязі та наполягає на їх задоволенні.

У судове засідання 24.02.2020 представники сторін не прибули про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.4 ст.244 Господарського процесуального кодексу України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.

Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

13.02.2020 Господарським судом Чернігівської області прийнято рішення у справі №927/917/19, яким позов задоволено повністю, розірвано договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком № 4/1 від 10.07.2018, укладений між Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Фаворит-Ш.8" (вул. Шевчука, 8, кв. 156, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 40705693) та Приватним підприємством "Енергосервісна компанія "Фаворит-Сервіс" (пр. Миру, 68, оф. 919, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 41485486). Стягнуто з Приватного підприємства "Енергосервісна компанія "Фаворит-Сервіс" (пр. Миру, 68, оф. 919, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 41485486) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фаворит-Ш.8" (вул. Шевчука, 8, кв. 156, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 40705693) 1921,00грн витрат зі сплати судового збору.

Ураховуючи, що на день ухвалення рішення у справі в повноважного представника позивача були відсутні докази на підтвердження витрат на професійну правничу допомогу, понесених під час розгляду даної справи, судом, за результатом розгляду наявного спору вирішено питання щодо розподілу між сторонами судових витрат виключно по судовому збору.

У судовому засіданні 13.02.2020 повноважний представник позивача повідомив суд, що у відповідності до частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України позивачем, в межах п`яти днів з дня винесення рішення у справі, будуть подані належні докази на підтвердження понесених витрат на правничу допомогу в межах даної справи.

Водночас, відповідно до ст. 124 ГПК України разом з позовною заявою позивачем подано до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які він поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи, а саме: судовий збір у сумі 1921,00грн та витрати на професійну правничу допомогу у сумі 3000,00грн.

На підтвердження заявленої суми позивачем подано належним чином завірені копії договору від 07.10.2019 про надання правової (правничої) допомоги; розрахунок витрат на правничу допомогу; платіжні доручення від 10.10.2019 №109 та від 12.11.2019 №149; акт здачі-прийняття наданих послуг з надання правничої допомоги б/н від 14.02.2020.

Надаючи оцінку доказів та нормативно-правове обґрунтування, суд виходить з такого.

Відповідно до вимог ст. 238 ГПК України при ухвалені рішення у справі, суд, у тому числі вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами.

Відповідно до ст.244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.

Відповідно до статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, зокрема, відносяться витрати понесені учасником справи на отримання професійної правничої допомоги.

Статтею 16 ГПК України передбачено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

За частиною 1 статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

Частиною 2 цієї статті передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Пунктом 1 частини 2 цієї ж статті визначено, що розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану із справою, включаючи підготовку її до розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.

За приписами статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Частиною 3 статті 126 ГПК України унормовано, що для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

У відповідності до частини 4 цієї статті, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг) (1); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг) (2); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт (3); ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (4).

Згідно з ч. 8 ст. 129 ГПК України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). При цьому, докази на підтвердження розміру судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити, подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Відповідно до ст. 221 ГПК України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Позивач скористався своїм процесуальним правом та до початку судових дебатів письмово повідомив суд про подання доказів на підтвердження витрат на правничу допомогу, понесених під час судового розгляду наявного спору, в межах строків, встановлених частиною 8 статті 129 ГПК України. Відповідні докази подані до суду своєчасно.

Як вбачається з умов договору про надання правової (правничої) допомоги, укладеного 07.10.2019 між позивачем - Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Фаворит-Ш.8" та адвокатом - Лопатка Володимиром Миколайовичем, останній взяв на себе зобов`язання надавати клієнту правову (правничу) допомогу у справах, що пов`язані з договірними відносинами між клієнтом та ПП "ЕСКО "Фаворит-Сервіс", в порядку та на умовах, визначених цим договором.

За умовами розділу 3 договору надання правової (правничої) допомоги за надання послуг клієнт сплачує адвокату гонорар. Розмір гонорару адвоката за участь у судовому розгляді справи складає від 3000грн за кожну судову справу по кожній судовій інстанції окремо. На визначення розміру гонорару адвоката впливають строки та результати вирішення спірних правовідносин, ступінь важкості справи, обсяг наданих правових послуг.

При визначені заявленого до відшкодування розміру витрат на правничу допомогу позивач керувався Рекомендаціями щодо застосування рекомендованих (мінімальних) ставок адвокатського гонорару, затверджених рішенням Ради адвокатів Чернігівської області від 16.02.2018 №57 (п.3.3 договору).

В матеріалах справи наявні: свідоцтво про право зайняття адвокатською діяльністю, видане на підставі рішення Ради адвокатів Чернігівської області від 16.02.2018 №57, ордер на надання правової допомоги серії ЧН №088638 від 12.11.2019, розрахунок витрат на правничу допомогу.

Згідно з поданим розрахунком до складу заявленої до відшкодування суми витрат у розмірі 3000,00грн увійшло: вивчення матеріалів справи та надання усних консультацій, підготовка та направлення листа з метою досудового врегулювання спору, підготовка та подання позовної заяви, підготовка відповіді на відзив, підготовка письмових пояснень, заяв, клопотань до суду, участь у судових засіданнях

Об`єм наданих послуг та їх кінцева вартість визначаються в актах виконаних робіт, які підписуються сторонами (п. 3.4 договору).

За актом здачі-прийняття наданих послуг б/н від 14.02.2020, підписаного сторонами, вартість наданих позивачу послуг з професійної правничої допомоги в суді першої інстанції у господарській справі №927/917/19 становить 3000,00грн.

На підтвердження понесених позивачем витрат до суду подано платіжні доручення від 10.10.2019 №109 на суму 1000,00грн та від 12.11.2019 №149 на суму 2000,00грн (наявні в матеріалах справи).

Отже, судом встановлено, що позивачу в межах судового розгляду даного спору надано професійну правничу допомогу вартістю 3000,00грн.

За частиною 5 статті 129 ГПК України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи (1); чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес (2); поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо (3); дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись (4).

Системний аналіз наведених норм частини 4 статті 126 та частини 5 статті 129 ГПК України дає підстави для висновку, що для вирішення питання про розподіл судових витрат, суд має враховувати: пов`язаність цих витрат із розглядом справи; їх обґрунтованість та пропорційність до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін; вплив результату вирішення справи на репутацію сторін; публічний інтерес до справи; поведінку сторони під час розгляду справи (зловживання стороною чи її представником процесуальними правами тощо); дії сторони щодо досудового врегулювання справи та врегулювання спору мирним шляхом.

Відповідно до частини 4 статті 129 ГПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.

Таким чином, враховуючи що позивачем у межах строку, визначеного частиною 8 статті 129 ГПК України подано до справи належні докази на підтвердження розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, понесених у зв`язку з розглядом даної справи, беручи до уваги, що за результатом розгляду спору позов задоволено повністю, суд, оцінивши витрати позивача, з урахуванням ступеня складності цієї справи, предмету спору, обсягу наданих адвокатом послуг та затраченого ним часу, дійшов висновку про те, що понесені позивачем витрати на професійну правничу допомогу сумі 3000,00грн підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача та є підставою для прийняття додаткового рішення у справі.

Керуючись статтями 123, 126, 129, 233, 238, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фаворит-Ш.8" б/н від 14.02.2020 у справі №927/917/19 про стягнення з Приватного підприємства "Енергосервісна компанія "Фаворит-Сервіс" на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фаворит-Ш.8" 3000,00грн витрат на професійну правничу допомогу задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного підприємства "Енергосервісна компанія "Фаворит-Сервіс" (пр. Миру, 68, оф. 919, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 41485486) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Фаворит-Ш.8" (вул. Шевчука, 8, кв. 156, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 40705693) 3000,00грн витрат на професійну правничу допомогу.

Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.

Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду, відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подається у порядку визначеному статтею 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Суддя В.В. Моцьор

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення24.02.2020
Оприлюднено26.02.2020
Номер документу87778867
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/917/19

Рішення від 24.02.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Рішення від 13.02.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 18.02.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 28.01.2020

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 22.11.2019

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

Ухвала від 15.11.2019

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Моцьор В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні