Рішення
від 21.02.2020 по справі 496/5027/19
БІЛЯЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 496/5027/19

Провадження № 2/496/838/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2020 року м. Біляївка

Біляївський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Дранікова С.М.

при секретарі - Кузьміній О.В.

розглянув у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Іллінська сільська рада Біляївського району Одеської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на житловий будинок, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом, в якому просила суд встановити факт прийняття спадщини померлою ОСОБА_3 після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ; визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та з надвірними спорудами: літня кухня, літня кухня, гараж, сарай, вбиральня, огорожа, цистерна, розташований в АДРЕСА_1 , що залишився після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , після якого фактично прийняла спадщину ОСОБА_3 , але своїх спадкових прав нотаріально не оформила. Свої вимоги позивач мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер дядько позивача, ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилась спадщина на житловий будинок з надвірними спорудами в АДРЕСА_1 . Фактично після смерті ОСОБА_4 прийняла спадщину, його сестра ОСОБА_3 , так як вступила в управління та володіння майном, але нотаріально своїх прав не цей житловий будинок не оформила. При житті ОСОБА_3 склала заповіт на усе своє майно на ОСОБА_1 та на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 померла бабуся позивача ОСОБА_3 з відповідачем по справі позивач звернулись до нотаріальної контори для прийняття спадщини. При отриманні спадщини вони з відповідачем ОСОБА_2 оформили договір розподілу майна, яке належало померлій ОСОБА_3 відповідно до вказаного договору ОСОБА_2 отримав земельну ділянку (пай) площею 5,0120 га, яка належала померлій ОСОБА_3 , а позивач повинна успадкувати житловий будинок, який належав померлій ОСОБА_3 , який розташований в АДРЕСА_2 та будинок, на який вона мала право, так як фактично прийняла спадщину по АДРЕСА_1 , після смерті брата ОСОБА_4 , померлого у 1999 році. У оформленні права власності на вказаний будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , позивачу було відмовлено та рекомендовано звернутися до суду з позовом про встановлення факту прийняття спадщини ОСОБА_3 після померлого ОСОБА_4 , та визнання за собою права власності на вказаний будинок, в зв`язку з чим, позивач звернулась до суду з вказаним позовом.

Представник позивача в підготовче судове засідання не з`явився, надавши до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач в підготовче судове засідання також не з`явився, надавши до суду заяву з поясненнями, в якій він просив позов розглянути в його відсутність та зазначив, що позов визнає повністю та просить задовольнити. В своїй заяві відповідач зазначає, що він не претендує на 1/2 частку житлового будинку, в зв`язку з тим, що між ним та позивачем, ОСОБА_1 , було укладено договір, відповідно до якого він ОСОБА_2 отримав земельну ділянку (пай), а його сестра ОСОБА_1 успадковує житлові будинки, які розташовані за адресами: АДРЕСА_3 .

Від Іллінської сільської ради Біляївського району Одеської області, надійшла заява в якій вони зазначили, що не заперечують проти позовних вимог ОСОБА_1 та просять розглянути справу без участі їх представника.

Відповідно до ч. 4 статті 200 ЦПК України ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Частиною 4 статті 206 ЦПК України передбачено, що у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 зареєстрованого Відділом реєстрації актів громадянського стану Жовтневої райадміністрації виконкому Одеської міськради від 09.04.1999 року, актовий запис №3088.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 зареєстрованого відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Біляївського міськрайонного управління юстиції в Одеській області, актовий запис №1151 від 06.10.2014 року.

Відповідно до довідки від 30.10.2019 року за вих. №1212/02-19 виданої Іллінською сільською радою Біляївського району Одеської області ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 була зареєстрована до дня смерті за адресою: АДРЕСА_2 , але фактично проживала по день смерті за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно довідки за вих. №1227/02-19 від 04.11.2019 року виданої Іллінською сільською радою Біляївського району Одеської області встановлено, що згідно запису в по господарчій книзі №1, особовий рахунок 0020-3, стор. 21, числиться житловий будинок по АДРЕСА_1 , за ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до довідки від 04.11.2019 року за вих. №1228/02-19 виданої Іллінською сільською радою Біляївського району Одеської області встановлено, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , фактично прийняла спадщину після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , вступила в управління та володіння житловим будинком, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , сплачувала податки та збори.

Згідно заповіту від 02.09.2013 року, посвідченого секретарем виконкому сільської ради та зареєстрованого в реєстрі за №25, ОСОБА_3 заповідала усе своє майно рухоме та нерухоме, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .

Листом приватного нотаріусу Біляївського районного нотаріального округу Головного територіального управління юстиції в Одеській області Зезика В.А. від 18.11.2019 року за №941/01-16 ОСОБА_1 було роз`яснено, що їй не може бути видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 02.09.2013 року після смерті ОСОБА_3 , на житловий будинок під АДРЕСА_1 , який належав померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 , що мешкав в АДРЕСА_1 , в зв`язку з тим, що ОСОБА_3 , яка фактично прийняла спадщину, але не оформила своїх спадкових прав. В зв`язку з чим, ОСОБА_1 було рекомендовано звернутися до суду з заявою про встановлення факту прийняття спадщини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 ..

Відповідно до копії спадкової справи наданої приватним нотаріусом Біляївського районного нотаріального округу Одеської області Зезик В.А., ОСОБА_2 звернувся до нього з заявою про прийняття спадщини, а саме житлового будинку під АДРЕСА_2 , земельної ділянки площею 5,01, що розташована на території Іллінської сільської ради Біляївського району Одеської області, кадастровий номер 5121082800:01:002:0133, надану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Також в матеріалах спадкової справи міститься заява ОСОБА_1 про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_3 .

Договором про поділ спадкового майна від 02.07.2018 року укладеного між ОСОБА_5 , діючої на підставі довіреності від імені ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , відповідно до якого домовились, що до ОСОБА_1 переходить житловий будинок з господарськими будівлями та надвірними спорудами під АДРЕСА_2 . У власність ОСОБА_2 переходить земельна ділянка площею 5,01 гектарів, що розташована на території Іллінської сільської Ради Біляївського району Одеської області, кадастровий номер: 5121082800:01:002:0133, надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 315 ЦПК України та роз`яснень, що містяться в п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення від 31.03.95 № 5, справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, розглядаються в судовому порядку, коли чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх установлення.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 549 Цивільного кодексу Української РСР, який діяв на момент відкриття спадщини, визнається, що спадкоємиць прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Згідно ст. 1216, 1217 ЦК України - спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу.

Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до п.п. 4.15 п. 4 гл. 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року за № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 року за №282/20595, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу I цього Порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Як зазначено в п.п 4.18 п. 4 гл. 10 розділу ІІ зазначеного Порядку за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законними обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Судом встановлено, що позивачем було надано достатньо доказів того, що її бабуся, ОСОБА_3 фактично прийняла спадщину після померлого брата ОСОБА_4 та не встигла оформити свої спадкові права на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а також в зв`язку з тим, що позивач не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину, позбавлена можливості інакше ніж у судовому порядку оформити свої спадкові права, в зв`язку з чим її право на спадщину підлягає судовому захисту шляхом його визнання на підставі ст. 16 ЦК України, а позовні вимоги щодо визнання права власності на спадкове майно підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. ст.12,81, 197, 198, 200, 259, 263-265, 315 ЦПК України, ст. ст. 16, 1261, 1268 ЦК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Іллінська сільська рада Біляївського району Одеської області про встановлення факту прийняття спадщини та визнання права власності на житловий будинок - задовольнити.

Встановити факт прийняття спадщини померлою ОСОБА_3 після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та з надвірними спорудами: літня кухня, літня кухня, гараж, сарай, вбиральня, огорожа, цистерна, розташований в АДРЕСА_1 .

Рішення може бути оскаржено до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Суддя С.М. Драніков

СудБіляївський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення21.02.2020
Оприлюднено25.02.2020
Номер документу87783500
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —496/5027/19

Рішення від 21.02.2020

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Драніков С. М.

Ухвала від 26.12.2019

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Драніков С. М.

Ухвала від 26.12.2019

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Драніков С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні