Рішення
від 24.02.2020 по справі 573/2304/19
БІЛОПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 573/2304/19

Номер провадження 2/573/65/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2020 року Білопільський районний суд Сумської області у складі:

головуючої судді Терещенко О.І.,

з участю секретаря Кислої Ю.М.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Білопіллі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Улянівської селищної ради Білопільського району Сумської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,

ВСТАНОВИВ:

11 грудня 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Улянівської селищної ради Білопільського району про визнання права власності на земельну частку (пай), мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його баба ОСОБА_2 , після смерті якої відкрилась спадщина на все її майно, зокрема на земельну частку (пай) розміром 3,77 умовних кадастрових гектарів, без визначення меж цієї ділянки в натурі, що перебувала у колективній власності КСП Нива , що розташована на території Улянівської селищної ради Білопільського району Сумської області та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Сертифікат на вказану земельну частку ОСОБА_2 отримала на руки, державний акт не видавався. Спадщину після смерті ОСОБА_2 фактично прийняла його мати ОСОБА_3 , але юридично не оформила. ІНФОРМАЦІЯ_2 мати померла. Після її смерті відкрилась спадщина на все її майно, в тому числі й на земельну частку (пай), яку вона прийняла у спадщину, але не оформила, після смерті своєї матері ОСОБА_2 . З метою оформлення своїх спадкових прав на земельну частку (пай), що залишилась після смерті матері, він звернувся із відповідною заявою до приватного нотаріуса Бойко О.І., яка у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) відмовила у зв`язку з тим, що відсутній оригінал сертифіката на право на земельну частку (пай). Вказаний сертифікат був втрачений.

Посилаючись на вищезазначене та на те, що в інший спосіб позивач не зможе набути право власності на спадкове майно після смерті спадкодавця, він просить суд визнати за ним у порядку спадкування після смерті матері ОСОБА_3 право власності на земельну частку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка перебувала в колективній власності КСП Нива , розміром 3,77 умовних кадастрових гектарів без визначення меж цієї частки в натурі, право на яку посвідчене сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії СМ №00933430 від 12 липня 1996 року, виданого за розпорядженням Білопільської РДА від 05 липня 1996 року №196 на ім`я ОСОБА_2 , що розташована на території Улянівської селищної ради Білопільського району Сумської області.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, направив суду заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача - Улянівської селищної ради Білопільського району Сумської області у судове засідання не з`явився, селищний голова Каштенкова Л.П. направила листа про розгляд справи без участі їхнього представника, проти позову не заперечують.

Дослідивши матеріали цивільної справи, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у смт Улянівка Білопільського району Сумської області померла баба позивача ОСОБА_2 (а. с. 9).

Мати позивача ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у смт Улянівка Білопільського району Сумської області (а. с. 8).

Родинні відносини між померлими та позивачем підтверджується наступними документами.

Згідно з архівним витягом Державного архіву Сумської області за №К-264 від 23 вересня 2019 року, 22 серпня 1925 року ЗАГСом при Улянівській сільраді Вирівського району Сумського округу було зроблено запис про народження №177, в якому вказано, що " ОСОБА_4 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 , та її батьками є: " ОСОБА_5 (укр.)" та " ОСОБА_2 (укр.)" (а. с. 10).

Відповідно до свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 мати позивача ОСОБА_4 19 лютого 1954 року зареєструвала шлюб із ОСОБА_6 , після чого змінила своє прізвище на ОСОБА_6 (а. с. 11).

Позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , його батьками у свідоцтві про народждення зазначені ОСОБА_8 та ОСОБА_3 (а. с. 12).

Відповідно до довідки відділу у Білопільському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 15 жовтня 2019 року №112/102-19 на підставі розпорядження Білопільської районної державної адміністрації від 05 липня 1996 року №196 на ім`я ОСОБА_2 був виданий сертифікат серії СМ №0093430 від 12 липня 1996 року на право на земельну частку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва розміром 3,77 в умовних кадастрових гектарах на території Улянівської селищної ради, КСП Нива . Сертифікат одержаний на руки згідно з Книгою реєстрації сертифікатів. Земельна частка (пай) площею 3,77 умовних кадастрових гектарів у Державному земельному кадастрі не зареєстрована, кадастровий номер їй не присвоєно, межі земельної ділянки не встановлені. Земельні частки (паї) членам КСП Нива на території Улянівської селищної ради Білопільського району виділялися в умовних кадастрових гектарах єдиним масивом без визначення меж земельних часток (паїв) в натурі (на місцевості). Державні акти на право власності на землю на ім 'я ОСОБА_2 не виготовлялися та не видавалися (а. с. 13).

Згідно з інформаційною довідкою №40/132-19 від 05 листопада 2019 року вартість земельної частки (паю) площею 3,77 умовних кадастрових гектарів, розташованої на території Улянівської селищної ради (колишнє КСП Нива ) становить 75921 грн (а. с. 21).

Відповідно до ст. 529 ЦК УРСР 1963 року, який діяв на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Згідно зі ст. 548 ЦК УРСР для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв.

Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями.

Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Статтею 549 ЦК УРСР 1963 року визначалось, що спадкоємець прийняв спадщину:

1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном;

2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Як вбачається з довідки виконавчого комітету Улянівської селищної ради Білопільського району Сумської області від 17 жовтня 2019 року №1850, ОСОБА_2 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 її донька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , прийняла спадок шляхом зберігання документів та догляду за майном покійної матері. Заповіт від імені померлої виконкомом селищної ради не посвідчувався (а. с. 15).

Згідно з витягом зі Спадкового реєстру № 58170748, виданим 04 листопада 2019 року, інформація щодо заведення спадкової справи після ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , в реєстрі відсутня (а. с. 16, 17).

Отже, судом встановлено, що ОСОБА_3 своєчасно прийняла спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_2 , вступивши в управління та володіння спадковим майном матері.

Згідно з довідкою виконавчого комітету Улянівської селищної ради Білопільського району Сумської області від 17 жовтня 2019 року №1851 ОСОБА_3 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 була зареєстрована та проживала разом з сином ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 . Заповіт від імені померлої виконкомом селищної ради не посвідчувався (а. с. 15).

12 лютого 1986 року ОСОБА_3 склала заповіт, яким все своє майно, що буде належати їй на день смерті, заповіла своєму синові ОСОБА_1 , позивачу у справі (з. а. с. 41).

Як вбачається зі спадкової справи №327, яка відкрита за заявою позивача 05 листопада 2007 року, останій отримав свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті своєї матері: №43384576 від 05 листопада 2007 року, №57500165 від 27 травня 2015 року, №57500183 від 27 травня 2015 року (а. с. 40-43).

Таким чином, судом встановлено, що в порядку, встановленому ст. 1269 ЦК України, позивач прийняв спадщину після смерті своєї матері.

На даний час позивач має намір оформити свої спадкові права на вказану земельну частку (пай), яку фактично успадкувала його матір після смерті баби, але у зв`язку з тим, що оригінал сертифіката на право на земельну частку (пай) втрачено, вона позбавлена можливості зробити це в позасудовому порядку (а. с. 14).

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Частиною 3 статті 1296 ЦК України встановлено, що відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Пленум Верховного Суду України у п. 11 своєї постанови "Про судову практику справах про спадкування від 30 травня 2008 року роз`яснив, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Згідно з п. 17 Перехідних положень Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам таких часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.

Згідно з ч. 1 ст. 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Статтею 328 ЦК України передбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. При цьому право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У відповідності з п.п. г ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Згідно зі ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити та визнати за ним право власності на земельну частку (пай) розміром 3,77 в умовних кадастрових гектарах на території Улянівської селищної ради, КСП Нива , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, посвідчену сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії СМ № 0093430 від 12 липня 1996 року, виданим на ім`я ОСОБА_2 , в порядку спадкування після матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 12, 13, 81, 89, 141, 200, 258, 263-265 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Улянівської селищної ради Білопільського району Сумської області (41856, Сумська область, Білопільський район, смт. Улянівка, вул. Центральна, 5, ЄДРПОУ 04390179) про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на земельну частку (пай) площею 3,77 в умовних кадастрових гектарах на території Улянівської селищної ради, КСП Нива , для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, посвідчену сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії СМ № 0093430 від 12 липня 1996 року, виданим на ім`я ОСОБА_2 , за розпорядженням Білопільської районної державної адміністрації від 05 липня 1996 року №196.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сумського апеляційного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржене позивачем до Сумського апеляційного суду через Білопільський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого ЦПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя

СудБілопільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення24.02.2020
Оприлюднено25.02.2020
Номер документу87787062
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —573/2304/19

Рішення від 24.02.2020

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Терещенко О. І.

Ухвала від 12.02.2020

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Терещенко О. І.

Ухвала від 12.02.2020

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Терещенко О. І.

Ухвала від 16.12.2019

Цивільне

Білопільський районний суд Сумської області

Терещенко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні