Справа № 603/47/20
Провадження №2-о/603/11/2020
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" лютого 2020 р. м. Монастириська
Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді : Іванчука В.М.
секретар судового засідання: Швець Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Монастириська цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Підліснянська сільська рада Монастириського району Тернопільської області, про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ:
Адвокат Андрусенко І.Я., в інтересах заявника ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просить ухвалити рішення, яким: 1) встановити факт родинних відносин того, що заявник ОСОБА_1 є онукою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ; 2) встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини; 3) встановити факт належності ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 правовстановлюючого документу - Державного акта на право приватної власності на землю серія Р1 №668192, де вона зазначена як ОСОБА_2 .
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба заявниці - ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на спадкове майно, до якого входить земельна ділянка площею 1,4771 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акта на право приватної власності на землю серія ЯК в„–204125 ; земельна ділянка площею 0,3552 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акта на право приватної власності на землю серія ЯК №204126; земельна ділянка площею 1,77 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акта на право приватної власності на землю серія Р1 №668192. Вказану спадщину прийняла заявник ОСОБА_1 , оскільки постійно проживала разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та відноситься до спадкоємців за законом п`ятої черги.
Звернувшись до нотаріуса для того, щоб оформити спадкові права, нотаріус не зміг видати свідоцтво про право на спадщину, оскільки заявник ОСОБА_1 не надала доказів які підтверджують факт прийняття спадщини. Крім того, нотаріус встановив розбіжність в імені спадкодавця у свідоцтві про смерть та Державному акті. Також, існують розбіжності в актових записах, які унеможливлюють встановлення факту родинних відносин із спадкодавцем, а саме у свідоцтві про народження матері заявниці - ОСОБА_4 , де її мати записана як ОСОБА_2 , а у свідоцтві про смерть - ОСОБА_2 . У зв`язку з наведеним, заявник просить встановити факт належності ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 правовстановлюючого документу - Державного акту на право приватної власності на землю серія Р1 №668192 а також встановити факт родинних відносин того, що заявник ОСОБА_1 є онукою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Заявник постійно проживала разом із спадкодавцем на час смерті, проте була зареєстрована за іншою адресою, у зв`язку з чим просить встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 .
Встановлення вищевказаних фактів, що мають юридичне значення, необхідно заявникові для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та оформлення в подальшому свідоцтва про право на спадщину.
Заявник ОСОБА_1 та її представник Андрусенко І.Я. , в судове засідання не з`явились, хоча належним чином повідомлялись про дату, час і місце розгляду справи. Від представника позивача - адвоката Андрусенка І.Я. надійшла заява про розгляд справи у його відсутності та відсутності заявника, заявлені вимоги підтримує повністю.
Представник заінтересованої особи Підліснянської сільської ради Монастириського району в судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час і місце розгляду справи, подав до суду заяву, в якій просить розглядати справу за відсутності представника сільської ради, з обставинами викладеними у заяві Підліснянська сільська рада погоджується, заявлені вимоги визнає.
Згідно ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку, що заява про встановлення факту, що має юридичне значення підлягає до задоволення, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Підлісне Монастириського району Тернопільської області, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 виданого Підліснянською сільською радою Монастириського району Тернопільській області, актовий запис №04.
Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно, до якого входить земельна ділянка площею 1,4771 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акта на право приватної власності на землю серія ЯК в„– 204125; земельна ділянка площею 0,3552 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акта на право приватної власності на землю серія ЯК №204126; земельна ділянка площею 1,77 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акта на право приватної власності на землю серія Р1 №668192.
Зі змісту довідки №195, виданої Підліснянською сільською радою Монастириського району Тернопільської області від 02.08.2019 року вбачається, що на час смерті ОСОБА_2 , біля неї проживала її онука ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , без реєстрації в с.Підлісне Монастириського району Тернопільської області, що підтвердили сусіди ОСОБА_6 та ОСОБА_7 .
Заявник вказує, що встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, необхідно їй для звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та оформлення в подальшому свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ухвали № 505/2085/14-ц від 14.09.2016 року, Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних і кримінальних справ дійшов висновку - якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини. Згідно зі ст. 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні , реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження. Відсутність реєстрації спадкоємця за останнім місцем проживання спадкодавця сама по собі не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини ч. 3 ст. 1268 ЦК України підтверджуються достатністю інших належних і допустимих доказів.
Місцем проживання фізичної особи згідно з ч. 1 ст. 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання в ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому фізична особа проживає постійно, переважно або тимчасово.
Відповідно до положень п. 6 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Згідно п.1 ч.1ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
В силу вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 04 липня 2018 року у справі № 404/2163/16-ц сама по собі відсутність реєстрації місця проживання особи не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо передбачені частиною третьою статті 1268 ЦК України обставини підтверджуються іншими належними і допустимими доказами.
Згідно відповіді нотаріуса Монастириської державної нотаріальної контори №8/01-16 від 13.01.2020 року, заявнику відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки ОСОБА_1 не подано у шестимісячний строк заяву про прийняття спадщини та не надано доказів прийняття спадщини. Крім того, існують розбіжності в імені спадкодавця у свідоцтві про смерть та Державному акті. Також, існують розбіжності в актових записах, які унеможливлюють встановлення факту родинних відносин із спадкодавцем, а саме у свідоцтві про народження матері заявниці - ОСОБА_4 , де її мати записана як ОСОБА_2 , а у свідоцтві про смерть - ОСОБА_2 .
Судом встановлено та підтверджено матеріалам справи, що заявник ОСОБА_1 на час смерті спадкодавця ОСОБА_2 постійно проживала разом із нею, за адресою с.Підлісне Монастириського району Тернопільської області.
Крім того, як вбачається з копії Державного акта на право приватної власності на землю серії Р1 №668192, на підставі рішення ІV сесії ІV скликання Підліснянської сільської ради народних депутатів від 17.09.2002 року, ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 1,77 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Підліснянської сільської ради Монастирського району.
Судом встановлено, що у вищевказаному правовстановлюючому документі, ім`я власника помилково вказано як ОСОБА_2 , замість вірного ОСОБА_2 .
Зокрема, згідно довідки №02-15, виданої Підліснянською сільською радою Монастириського району Тернопільської області від 23.01.2020 року, за ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстровані земельні ділянки площею 1.84 га та 1.77 га ( ОСОБА_2 ), згідно Державного акту серія Р1 №668192, які знаходяться на території Підліснянської сільської ради.
Також судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 не має змоги реалізувати своє право на оформлення спадщини у встановленому законом порядку у зв`язку з розбіжностями у правовстановлюючих документах, а саме у свідоцтві про народження матері заявника - ОСОБА_4 , серії НОМЕР_4 від 24.12.1985 року та свідоцтві про смерть баби заявника ОСОБА_2 серії НОМЕР_5 від 21.05.2012 року.
Факт родинних відносин між заявником ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого Горожанською сільською радою Монастириського району від 24.12.1985 року, та довідкою №195, виданою Підліснянською сільською радою Монастириського району Тернопільської області від 02.08.2019 року.
Враховуючи вищезазначені обставини справи та вимоги закону, а також те, що відсутній спір про право, суд вважає, що в судовому засіданні доведено факт постійного проживання заявника ОСОБА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 на час відкриття спадщини, факт родинних відносин того, що заявник ОСОБА_1 є онукою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 та факт належності ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 правовстановлюючого документу - Державного акта на право приватної власності на землю серія Р1 №668192, де вона зазначена як ОСОБА_2 .
Керуючись ст.ст. 3,4, 259, 263, 265, 268, 315, 354, 355 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Підліснянська сільська рада Монастириського району Тернопільської області, про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт родинних відносин, що ОСОБА_1 є онукою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 разом із спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час відкриття спадщини.
Встановити факт належності ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 правовстановлюючого документу - Державного акта на право приватної власності на землю серія Р1 №668192, в якому вона зазначена як ОСОБА_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заявник: ОСОБА_1 , с.Підлісне, Монастириський район Тернопільська область, РНОКПП НОМЕР_6 .
Заінтересована особа: Підліснянська сільська рада Монастириського району Тернопільської області: с.Піділсне, Монастириський район Тернопільська область, код ЄДРПОУ 01034774.
Повний текст рішення складено 25 лютого 2020 року.
Суддя В. М. Іванчук
Суд | Монастириський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2020 |
Оприлюднено | 26.02.2020 |
Номер документу | 87819185 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Монастириський районний суд Тернопільської області
Іванчук В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні