Рішення
від 24.01.2020 по справі 574/1532/19
БУРИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 574/1532/19

Провадження №2-о/574/8/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2020 року Буринський районний суд Сумської області

в складі: головуючого судді Куцан В.М.

з участю секретаря судового засідання Кошелєвої Н.В.

в присутності

представника заявника ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Буринського районного суду цивільну справу за заявою ОСОБА_2 , заінтересовані особи Сніжківська сільська рада Буринського району Сумської області ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , про встановлення факту, що має юридичне значення,

в с т а н о в и в:

Заявник ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про встановлення факту прийняття спадщини після смерті брата по материній лінії ОСОБА_6 шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном мотивуючи тим, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 останнього відкрилася спадщина, яка складається з права на земельну частку (пай) розміром 4,61 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі на місцевості відповідно до сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 0086075. Він є спадкоємцем другої черги за законом, але не може її нотаріально оформити, у зв`язку з не можливістю підтвердження факту прийняття спадщини шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном після смерті брата. Вказані обставини не дають йому можливості отримати свідоцтво про право на спадщину шляхом її нотаріального оформлення.

Представник заявника Міненко С.А. заявлені вимоги підтримав, просив їх задовольнити та підтвердив обставини викладені в заяві.

Представник заінтересованої особи Сніжківської сільської ради належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не явився по невідомій причині, клопотання про відкладення розгляду справи не подав, пояснень на заяву не надав. З врахуванням положень ст.223 ЦПК України, суд визнав можливим справу розглянути у його відсутності за наявними доказами.

Заінтересовані особи ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, в судове засідання не явилися по невідомій причині, клопотання про відкладення розгляду справи не подали, пояснень на заяву не надали. З врахуванням положень ст.223 ЦПК України, суд визнав можливим справу розглянути у їх відсутності за наявними доказами.

Свідки ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , кожна окремо підтвердили, що покійний ОСОБА_6 проживав до дня смерті разом з ОСОБА_3 у с.Сніжки. У шлюбі останні не перебували, спільних дітей у них не було. Після смерті ОСОБА_6 обряд поховання здійснив його брат ОСОБА_2 , який і забрав усі документи брата. Вони проживали в одному селі і особисто були знайомі, як з покійним ОСОБА_6 так і знайомі з ОСОБА_3 та ОСОБА_2 ..

Вислухавши пояснення представника заявника, покази свідків, дослідивши обставини справи, представлені докази та давши їм оцінку, суд приходить до наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер рідний брат заявника по лінії матері ОСОБА_6 , що вбачається з копії повторного свідоцтва про смерть (а.с.7).

Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається, в тому числі, з права на земельну частку (пай) розміром 4,61 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) на території Сніжківської сільської ради Буринського району Сумської області, що було посвідчено сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 0086075, що підтверджується копією сертифікату на право на земельну частку (пай) (а.с.8).

Згідно з інформаційних довідок зі Спадкового реєстру, спадкові справи після смерті ОСОБА_6 не заводилися, свідоцтва про право на спадщину не видавалися (а.с.25-37).

Заявник є спадкоємцем другої черги за законом, відповідно до ст.530 ЦК УРСР, положення якого діяли на час відкриття спадщини, що підтверджується поясненнями представника заявника.

Разом з тим, заявник не може отримати свідоцтво про право на спадщину в нотаріальній конторі на вище згадану земельну частку (пай), у зв`язку з не можливістю підтвердження факту прийняття спадщини шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном після смерті спадкодавця, оскільки з довідки Сніжківської сільської ради вбачається, що на момент смерті ОСОБА_6 з ним проживали та були зареєстровані ОСОБА_3 (дружина), ОСОБА_4 (не рідня), ОСОБА_5 (не рідня), які могли прийняти спадщину в разі наявності у них відповідного права, що підтверджується довідкою Сніжківської сільської ради та листом приватного нотаріуса Головенської Л.В. (а.с.11-12).

Статтею 548 ЦК УРСР визначено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Для прийняття спадщини необхідне волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певної дії.

Положеннями статті 549 ЦК УРСР визнавалося, що спадкоємець прийняв спадщину:1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном ; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.

Відповідно до п.113 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 14 червня 1994 року №18/5 (чинної на час відкриття спадщини) свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям, що прийняли спадщину, тобто таким, які фактично вступили в управління або володіння спадковим майном чи подали заяву в державну нотаріальну контору про прийняття спадщини (ст.549 Цивільного кодексу. Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів чи відповідної місцевої державної адміністрації про те, що спадкоємець безпосередньо перед смертю спадкодавця проживав разом з ним, або про те, що спадкоємцем було взято майно спадкодавця; довідка державної податкової служби, страховика чи іншого органу про те, що спадкоємцем після відкриття спадщини сплачувались податки або страхові платежі по обов`язковому страхуванню, квитанція про сплату податку, страхового платежу; копія рішення суду, що набрало законної сили, про встановлення факту своєчасного прийняття спадщини; запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець був постійно прописаний в спадковому будинку (квартирі) в період шести місяців після смерті спадкодавця, та інші документи, що підтверджують факт вступу спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном.

Доказом вступу в управління чи володіння спадковим майном може бути наявність у спадкоємців ощадної книжки, іменних цінних паперів, квитанцій про здані в ломбард речі, свідоцтва про реєстрацію (технічного паспорта, реєстраційного талону) на автотранспортний засіб чи іншу самохідну машину або механізм, державного акта на право приватної власності на землю та інших документів, виданих відповідними органами на ім`я спадкодавця на майно, користування яким можливе лише після належного оформлення прав на нього.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №00021741892 від 21.12.2018 року - ІНФОРМАЦІЯ_3 народився рідний брат заявника ОСОБА_9 і його батьком зазначений ОСОБА_10 , а матір`ю зазначена ОСОБА_11 (а.с.9).

Згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 він був виданий 01.08.1996 року Буринською районною державною адміністрацією на ім`я ОСОБА_6 (а.с.8).

Як вбачається з свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 - ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Сніжки, Буринського району, Сумської області помер ОСОБА_6 (а.с7).

Відповідно до посвідки про народження - ІНФОРМАЦІЯ_4 народився заявник ОСОБА_2 і його батьком зазначений ОСОБА_12 , а матір`ю зазначена ОСОБА_11 (а.с.10).

Згідно паспорта серії НОМЕР_4 він був виданий Буринським РВ УМВС України в Сумській області 16.12.1997 року на ім`я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.13).

Як вбачається з повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб №00024927238 від 13.12.2019 року - ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_6 одружився з ОСОБА_13 , останній після реєстрації шлюбу було присвоєно прізвище ОСОБА_14 (в російському варіанті) (а.с.14).

Судом беззаперечно встановлено, що ОСОБА_2 здійснив обряд поховання брата, у нього наявне свідоцтво про право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_2 , що посвідчує за ОСОБА_6 право на земельну частку (пай) у землі, яка перебувала у колективній власності САПТЗТ Сніжки розміром 4,61 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) і що разом з іншими дослідженими доказами свідчить про те, що він прийняв спадщину після смерті ОСОБА_6 шляхом фактичного вступу в управління чи володіння спадковим майном.

Вказані обставини були підтверджені і свідками ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , покази яких суд визнає достовірними з врахуванням того, що вони особисто знайомі як із заявником так і з покійним ОСОБА_6 ..

Відповідно до ч.2 ст.315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Враховуючи вищевикладене, провівши системний аналіз зазначених норм права, оцінивши наведені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому їх дослідженні, суд прийшов до висновку про обґрунтованість поданої заяви ОСОБА_2 та наявність підстав для її задоволення.

Керуючись ст. ст. 2, 3, 5, 7, 10, 12, 13, 23, 258, 259, 265, 268, 293, 315, 319, 354 ЦПК України, суд -

ухвалив:

Заяву ОСОБА_2 , заінтересовані особи Сніжківська сільська рада Буринського району Сумської області ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити повністю.

Встановити факт про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 (місце проживання АДРЕСА_1 ) фактично прийняв спадщину після ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Сніжки Буринського району Сумської області, шляхом фактичного вступу в управління та володіння спадковим майном.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сумського апеляційного суду через Буринський районний суд (а з початком функціонування Єдиної інформаційно-телекомунікаційної системи безпосередньо до Сумського апеляційного суду) шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий:

Повний текст рішення виготовлений 29.01.2020 року.

СудБуринський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення24.01.2020
Оприлюднено27.02.2020
Номер документу87849315
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —574/1532/19

Рішення від 24.01.2020

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

Ухвала від 03.12.2019

Цивільне

Буринський районний суд Сумської області

Куцан В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні