Справа № 585/4815/19
Номер провадження 2/585/219/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 лютого 2020 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді - Євлах О.О.
за участі:
секретаря судового засідання - Безручко О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ромни цивільну справу
за позовом Чуднівської районної державної адміністрації Житомирської області (орган опіки та піклування) в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 ,
до
відповідача ОСОБА_2 ,
третя особа: Роменська районна державна адміністрація (орган опіки та піклування),
вимоги позивача : про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
учасники справи в судове засідання не з`явилися,
негайно після закінчення судового розгляду, перебуваючи в нарадчій кімнаті, постановив ухвалу про наступне:
В С Т А Н О В И В :
І. Стислий виклад позиції сторін.
1. 26 грудня 2019 року Чуднівська РДА Житомирської області (орган опіки та піклування) (далі позивач) звернулась в суд в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 з позовною заявою про позбавлення відповідача батьківських прав та стягнення аліментів.
2. Позовну заяву обґрунтувала тим, що ОСОБА_2 є біологічним батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 Мати ОСОБА_3 ОСОБА_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . 14 листопада 2019 року на адресу служби в справах дітей Чуднівської райдержадміністрації надійшло повідомлення Іванопільської селищної ради про дитину, залишену без батьківського піклування, ОСОБА_1 , так як мати дитини загинула в автомобільній аварії. Цього ж дня працівниками служби у справах дітей спільно з директором Чуднівського районного центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді проведено обстеження умов перебування дитини, стану її здоров`я та з`ясовано обставини, за яких дитина залишилась без батьківського піклування. Встановлено, що неповнолітня дитина ОСОБА_1 проживає з повнолітньою сестрою ОСОБА_5 ; батько за місцем проживання дитини не з`являється, вихованням доньки не займався, здоров`ям не цікавився, матеріально не утримував. ОСОБА_1 перебуває на обліку в службі в справах дітей райдержадміністрації як дитина, яка залишилася без батьківського піклування. На даний час ОСОБА_1 влаштована в сім`ю сестри ОСОБА_5 . Батька дитини ОСОБА_2 було повідомлено про те, що на території району залишилася дитина ОСОБА_1 без батьківського піклування. Однак, ОСОБА_2 відмовився від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини та 11.12.2019 року написав заяву, завірену нотаріусом. На комісії з питань захисту прав дитини Роменської РДА прийнято висновок про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно його доньки ОСОБА_1 ОСОБА_2 своїх батьківських обов`язків по відношенню до своєї неповнолітньої дочки не виконує та не здійснює жодних дій, спрямованих на їх виконання. Просили позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно доньки ОСОБА_1 та стягувати щомісячно із ОСОБА_2 на користь осіб чи установ, куди буде влаштована дитина, аліменти на її утримання до досягнення нею повноліття у розмірі не менше 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.
3. Відповідач заперечень проти позову не висловив. Подав заяву, в якій позовні вимоги визнав та не заперечував проти їх задоволення.
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.
4. У судове засідання сторони не з`явилися, надіслали заяви про розгляд справи без їх участі.
ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.
5. Судом на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК), у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом, та зміст спірних правовідносин.
6. Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_1 , її батьками вказані ОСОБА_2 та ОСОБА_6 (а. с. 4).
7. Витягом з державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб №00024587975, сформованим 16.11.2019 року Роменським міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану ГТУЮ в Сумській області підтверджується, що відповідач є батьком неповнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а. с. 6).
8. Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 (а.с.7) ОСОБА_4 - мати неповнолітньої ОСОБА_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
9. Згідно акту обстеження умов проживання дітей, які залишилися без батьківського піклування, - ОСОБА_1 та ОСОБА_7 , від 14.11.2019 року вбачається, що на момент обстеження ОСОБА_8 перебувала в КУ Житомирська обласна дитяча клінічна лікарня ; догляд здійснює повнолітня сестра ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (а. с. 10).
10. З наказу начальника служби Чуднівської РДА Житомирської області від 14.11.2019 року ОСОБА_1 постановлено на первинний облік як дитину, яка залишилася без батьківського піклування (а. с. 11).
11. 14 листопада 2019 року ОСОБА_5 подала до Чуднівської РДА заяву, в якій висловила бажання залишити у своїй сім`ї ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 з подальшим влаштуванням на правах підопічної; та прийняла ОСОБА_1 на проживання до себе в сім`ю на період з 14.11.2019 року до прийняття рішенням Чуднівською РДА (а. с. 12).
12. Наказом начальника служби у справах дітей № 143 від 14 листопада 2019 року тимчасово влаштовано дитину, яка залишилася без батьківського піклування, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6, в сім`ї сестри ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (а. с. 13).
13. Заявою, завіреною нотаріально, від 11 грудня 2019 року ОСОБА_2 засвідчив, що з позовними вимогами щодо позбавлення батьківських прав щодо його неповнолітньої доньки ОСОБА_1 , 2003 року народження, ознайомлений, проти їх задоволення не заперечує (а. с. 14).
14. З висновку органу опіки та піклування Роменської РДА від 12.12.2019 року № 16, вбачається, що орган опіки та піклування Роменської РДА дійшов висновку, що позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 відносно його неповнолітньої доньки ОСОБА_1 , є доцільним та таким, що повністю відповідає інтересам дитини (а. с. 15-16).
V. Норми права.
15. Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
16. Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
17. Згідно з ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:
1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;
2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини;
3) жорстоко поводяться з дитиною;
4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;
5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;
6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.
18. Відповідно до п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 20 березня 2007 року № 3 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
19. Згідно з абз. 2 п. 18 вищезгаданої постанови Пленуму Верховного Суду України, зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.
20. Позбавлення батьківський прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст. 166 СК України). Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.
21. Ухилення від виконання юридичного обов`язку - завжди акт свідомої поведінки, оскільки особа має реальну можливість виконати його, але не вчиняє відповідних дій. Так, батько чи мати вважатимуться такими, що ухиляються від обов`язку по вихованню дитини, коли вони не проявляють до неї щонайменшої батьківської турботи, хоча мають таку можливість.Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
22. Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
23. Пунктом 16 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007р. "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" зазначеної постанови роз`яснено, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
24. Принципом 6 Декларації прав дитини, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона має, коли це можливо, рости під опікою і відповідальності своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.
25. Згідно ч. 2 ст. 166 Сімейного Кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.
Відповідно до ч. 3 ст. 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.
Згідно ст. 180 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ч. 3 ст. 181 Сімейного кодексу України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Статтею 182 Сімейного кодексу України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення. Відповідно до ч. 2 цієї статті розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
За приписами ст. 183 Сімейного кодексу України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Згідно ч.1 ст. 191 Сімейного кодексу України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а в разі подання заяви про видачу судового наказу - із дня подання такої заяви.
26. За приписами ст. ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
VI. Оцінка суду.
27. Суд оцінив докази за власним переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та безпосередньому їх дослідженні, давши їм оцінку в цілому, так і кожному окремо, враховує всі надані докази і вважає, що.
28. З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідач ОСОБА_2 ухиляється від виконання своїх обов`язків стосовно виховання доньки ОСОБА_1 , не проявляє батьківської турботи, не цікавиться здоров`ям, не турбується про її фізичний та духовний розвиток, матеріальної допомоги на утримання не надає. Наведене свідчить про самоусунення відповідача від виконання батьківських обов`язків по вихованню та утриманню дитини.
Виходячи із оцінки доказів у справі таке ухилення відповідача від виконання батьківських обов`язків, суд вважає свідомим та умисним, що дає підстави для обрання крайнього заходу у вигляді позбавлення батьківських прав.
Таким чином, оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що у ході розгляду справи встановлено беззаперечні докази повного відсторонення відповідача від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню неповнолітньої доньки, в зв`язку з чим його необхідно позбавити батьківських прав відносно доньки ОСОБА_1 , 2003 року народження.
29. З урахуванням обставин справи, положення чинного законодавства, що регулюють правовідносини, пов`язані зі сплатою аліментів, обов`язку відповідача утримувати дитину до досягнення нею повноліття, принципу законності та, враховуючи, що особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини, суд приходить до висновку, що з відповідача підлягають стягненню аліменти на утримання доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6, в розмірі не менше 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно до досягнення дитиною повноліття, починаючи стягнення з 26.12.2019 року.
Стосовно вимоги про стягнення аліментів на користь осіб чи установ, куди буде влаштована дитина, то на підставі ч. 1 ст. 267 ЦПК України, необхідно визначити порядок виконання рішення в цій частині, а саме: визначити, що рішення в частині стягнення аліментів слід виконувати на користь осіб чи установ, які будуть визначені в рішенні Чуднівської РДА про влаштування дитини - ОСОБА_1 , 2003 року народження, та у випадку їх відмови від отримання аліментів, стягнення проводити на особистий рахунок дитини у відділенні Державного Ощадного банку України, одночасно зобов`язавши Чуднівську РДА, у випадку настання цих обставин, відкрити зазначений особистий рахунок у місячний термін з дня набрання рішенням суду законної сили.
30. Такий розмір аліментів є розумним і необхідним для забезпечення мінімальних потреб, необхідних для виховання і утримання дитини.
VІІ. Розподіл судових витрат.
27. Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1536 грн. 80 коп. (по 768, 40 грн. за кожну вимогу).
Керуючись ст.ст. 5, 12, 13, 76-81, 141, 259, 263-265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, Суд,
У Х В А Л И В :
1. Позовну заяву Чуднівської районної державної адміністрації Житомирської області (орган опіки та піклування) в інтересах неповнолітньої ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Роменська районна державна адміністрація (орган опіки та піклування), про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.
2. Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , відносно неповнолітньої дочки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
3. Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНН НОМЕР_3 , аліменти на утримання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , у розмірі не менше 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи стягнення з дня звернення до суду, тобто - з 26 грудня 2019 року, і до досягнення дитиною повноліття, на користь осіб чи установ, куди буде влаштована дитина.
4. Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНН НОМЕР_3 , в дохід держави 1536 (одна тисяча п`ятсот тридцять шість) грн. 80 коп. судового збору.
5. Визначити, що рішення в частині стягнення аліментів виконувати на користь осіб чи установ, які будуть визначені в рішенні Чуднівської РДА про влаштування дитини - ОСОБА_1 , 2003 року народження, та у випадку їх відмови від отримання аліментів, - стягнення проводити на особистий рахунок дитини у відділенні Державного Ощадного банку України, одночасно зобов`язавши Чуднівську РДА, у випадку настання цих обставин, відкрити зазначений особистий рахунок у місячний термін з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Роменський міськрайонний суд Сумської області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його підписання .
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Позивач: Чуднівська районна державна адміністрація Житомирської області (орган опіки та піклування), місце знаходження: вул. Героїв Майдану, буд. 104, м. Чуднів, Житомирської області, 13201, код ЄДРПОУ 04053460.
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Третя особа: Роменська районна державна адміністрація (орган опіки та піклування), місце знаходження: б - р Свободи, 1, м. Ромни, Сумської області, 42000, код ЄДРПОУ 04057936.
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ О. О. Євлах
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2020 |
Оприлюднено | 27.02.2020 |
Номер документу | 87849660 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Євлах О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні