Рішення
від 25.02.2020 по справі 375/149/20
РОКИТНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 375/149/20 Провадження № 2/375/136/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.02.2020 Рокитнянський районний суд Київської області в складі:

головуючого - судді Литвина О.В.,

при секретарі - Юрченко Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Рокитне справу за позовом ОСОБА_1 до Ольшаницької сільської ради Рокитнянського району Київської області,

про визнання права на земельну частку (пай),

В С Т А Н О В И В :

Звернувшись до суду через свого представника, позивач посилається на те, що вона ОСОБА_2 була зарахована в члени колгоспу та на роботу і направлена на навчання від колгоспу ім.Жданова с. Ольшаниця Рокитнянського району, що підтверджується архівним витягом з протоколу № 11 засідання правління колгоспу ім. Жданова від 01.07.1988, яке було затверджено загальними зборами колгоспників (протокол № 1 загальних зборів колгоспу "Комінтерн" с. Ольшаниця Рокитнянського району від 28.01.1989) та копією архівної довідки від 18.11.2019 за №06-07/109.

Відповідно архівної довідки від 18.11.2019 за №06-04\82, згідно протоколу від 28.01.1989 загальних зборів колгоспу ім. Жданова с. Ольшаниця Рокитнянського району назву колгоспу змінено на колгосп "Комінтерн". Згідно протоколу від 30.01.1993 № 1 та рішення загальних зборів колгоспників було проведено розпаювання майна колгоспу і створено сільськогосподарське акціонерне товариство "Ольшаниця" с. Ольшаниця Рокитнянськго району.

З 1989 по період розпаювання земель СГАТ "Ольшаниця" включно вона рахувалася членом зазначеного підприємства.

На підставі Указу Президента "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" від 08.08.1995 №720/95 СГАТ "Ольшаниця" 1995 року отримало Державний акт на право колективної власності на землю серії КВ, виданий на підставі рішення І сесії ХХІІ скликання від 08.07.1994 та зареєстрований в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю 14.01.1995 за № 2.

Відповідно до листа ГУ Держгеокадастру у Київській області за вих.№29-10-0.332-15442/2-19 від 28.11.2019 в списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства, який додавався до державного акту, ім"я ОСОБА_3 відсутнє. Згідно наявних Книг реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) реєстрація сертифікату на ОСОБА_3 не здійснювалася.

Посилається, що таким чином, вона випадково не отримала сертифікат на земельну частку (пай), чим було порушено її право.

Просить визнати за нею право на земельну частку (пай) у землях колективної власності колишнього сільськогосподарського акціонерного товариства "Ольшаниця" Рокитнянського району, що на території Ольшаницької сілської ради Рокитнянського району Київської області в розмірі 4,5 умовних кадастрових гектарів.

Будучи належним чином повідомленими, сторони в судове засідання не зявилися.

Натомість представник позивача адвокат Заліський Б.С. подав до суду заяву, якою позов підтримав та просив провести судовий розгляд справи за його та його довірителя відсутності.

Відповідач подав до суду заяву, якою позовні вимоги не визнав та просить провести судовий розгляд справи у відсутності його представника.

За викладеного суд ухвалює провести судовий розгляд справи у відсутності сторін спору на підставі наявних у справі доказів, що узгоджується із положеннями ст.ст. 211, 223 ЦПК України, та у відповідності до вимог частини другої статті 247 вказаного Кодексу не здійснювати фіксацію судового процесу за допомогою технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно з вимогами ст. 264 ЦПК України під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; як розподілити між сторонами судові витрати; чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 була зарахована в члени колгоспу та на роботу і направлена на навчання від колгоспу ім.Жданова с. Ольшаниця Рокитнянського району, що підтверджується архівним витягом з протоколу № 11 засідання правління колгоспу ім. Жданова від 01.07.1988, яке було затверджено загальними зборами колгоспників (протокол № 1 загальних зборів колгоспу "Комінтерн" с. Ольшаниця Рокитнянського району від 28.01.1989) та копією архівної довідки від 18.11.2019 за №06-07/109.

У зв"язку з укладенням шлюбу 02.09.1989 позивач змінила прізвище з " ОСОБА_2 " на " ОСОБА_2 ", що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 02.09.1989.

Згідно архівної довідки від 18.11.2019 за №06-04\82, протоколу від 28.01.1989 загальних зборів колгоспу ім. Жданова с. Ольшаниця Рокитнянського району назву колгоспу змінено на колгосп "Комінтерн". Відповідно до протоколу від 30.01.1993 № 1 та рішення загальних зборів колгоспників було проведено розпаювання майна колгоспу і створено сільськогосподарське акціонерне товариство "Ольшаниця".

Державний акт на право колективної власності на землю СГАТ "Ольшаниця" отримало 14.01.1995. З копії листа ГУ Держгеокадастру у Київській області від 28.11.2019 № 29-10-0.332-15442/2-19 вбачається, що в списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу або товариства, який додавався до державного акту, прізвище позивача відсутнє та згідно наявних Книг реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), реєстрація сертифіката на її імя не здійснювалася.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно положень до ст.ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання, яке вона може здійснити шляхом звернення до суду у визначеному ЦПК України порядку (ст. 4 ЦПК України) і що також гарантовано ст.55 Конституції України.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Правилами ст. 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до частини першої статті 81 зазначеного вище Кодексу кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 5 ст. 81 ЦПК України).

Під час розгляду цієї цивільної справи судом були створені всі умови для реалізації прав та виконання обов`язків учасниками справи, у тому числі й в частині подання ними доказів та заяви клопотань з приводу забезпечення доказів.

З огляду на вищенаведене, суд розглядає справу на підставі тих доказів, які є у матеріалах справи і вважає, що їх достатньо для розгляду спору по суті.

Відповідно до Указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Список громадян, як додаток до державного акта, формується самим підприємством відповідно до статуту, розглядається і затверджується загальними зборами (зборами уповноважених) членів підприємства та підписується головою сільськогосподарського підприємства та головою місцевої ради.

Відповідно до вимог статті 1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) встановлено, право на земельну частку (пай) мають:

колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств, а також пенсіонери з їх числа, які отримали сертифікати на право на земельну частку (пай) у встановленому законодавством порядку.

Виходячи із системного аналізу положень вказаних нормативних актів слід прийти до висновку, що право на земельну частку (пай) у землях колективної власності СГАТ "Ольшаниця" на час проведення їх розпаювання відповідно до положень Указу Президента України від 08.08.1995 № 720/95 позивач могла мати лише при умові її членста у вказаному товаристві на той період часу.

Позаяк матеріали справи не містять жодного належного та допустимого доказу такої обставини, тоді як зміст копії листа ГУ Держгеокадастру у Київській області від 28.11.2019 № 29-10-0.332-15442/2-19 в тім, що згідно Книг реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) реєстрація сертифікату на ОСОБА_3 не здійснювалася, формально вказує на відсутність такої обставини.

За викладеного, позовна вимога не грунтується на вимогах закону, а тому задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного, керуючись Указом Президента України від 08.08.1995 № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , ст.ст. 4, 12, 13, 19, 76-83, 141, 263-265, 273 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Ольшаницької сільської ради Рокитнянського району Київської області про визнання права на земельну частку (пай) - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного суду через Рокитнянським районним суд на протязі тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В.Литвин

Рішення набуло законної сили "_____"


20___

СудРокитнянський районний суд Київської області
Дата ухвалення рішення25.02.2020
Оприлюднено28.02.2020
Номер документу87865960
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —375/149/20

Рішення від 25.02.2020

Цивільне

Рокитнянський районний суд Київської області

Литвин О. В.

Ухвала від 04.02.2020

Цивільне

Рокитнянський районний суд Київської області

Литвин О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні