Справа № 589/3962/19
Провадження № 2-о/589/9/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2020 року Шосткинський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого - судді Лєвші С.Л.,
з участю секретаря судового засідання Товпиги А.С.,
заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Шостка Сумської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Обтівська сільська рада Кролевецького району Сумської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
17 вересня 2019 року заявник ОСОБА_1 звернулася до Шосткинського міськрайонного суду Сумської області з заявою про встановлення факту її постійного проживання з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вимоги заяви обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина на належну їй на праві власності земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться на території Обтівської сільської ради Кролевецького району Сумської області. Єдиною спадкоємицею ОСОБА_2 є заявник, оскільки мати заявника та донька померлої ОСОБА_2 , померла раніше - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На день смерті ОСОБА_2 була зареєстрована в селі Погорілівка Кролевецького району Сумської області. Але ОСОБА_2 на момент смерті фактично проживала з заявником в АДРЕСА_1 , оскільки потребувала постійної допомоги через похилий вік та стан здоров`я.
Після смерті баби заявник ОСОБА_1 в нотаріальну контору не зверталася, оскільки була впевнена, що проживаючи з нею на день її смерті фактично прийняла спадщину. Свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 не отримувала.
Нещодавно ОСОБА_1 вирішила отримати свідоцтво про право на спадщину після смерті баби, але приватним нотаріусом їй було відмовлено, оскільки заявник проживала з ОСОБА_2 на момент її смерті без реєстрації. На сьогодні заявник не має можливості підтвердити належними документами факт постійного проживання з бабусею ОСОБА_2 на момент відкриття спадщини. Встановлення зазначеного факту ОСОБА_1 потрібно для оформлення спадкових прав після смерті баби.
В судовому засіданні ОСОБА_1 заявлені вимоги підтримала, в їх обгрунтування послалася на обставини викладені у заяві. Додатково пояснила, що ОСОБА_2 є її бабусею по лінії матері. ЇЇ мати ОСОБА_3 померла раніше бабусі - у 2002 році. Після смерті матері ОСОБА_1 , бабуся почала проживати разом з заявником за адресою : АДРЕСА_1 , і проживала до дня смерті - ІНФОРМАЦІЯ_3 . Померла ОСОБА_2 у селі Погорілівка Кролевецького району Сумської області, оскільки незадовго до цього приїхали до села саджати картоплю. Заявнику необхідно встановити факт спільного проживання для прийняття спадщини. Інших спадкоємців, окрім заявника та її сестри ОСОБА_4 не має. Сестра на спадщину не претендує.
Представник заінтересованої особи Обтівської сільської ради Кролевецького району Сумської області в судове засідання не з`явився, до суду надав лист в якому просить розглядати справу за його відсутності, не має заперечень проти заяви. (а.с.24,25)
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.
Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 13 квітня 2005 року виконкомом Обтівської сільської ради Кролевецького району Сумської області, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Погорілівка Кролевецького району Сумської області, про що в Книзі реєстрації смертей 13 квітня 2005 року зроблено відповідний актовий запис №13. (а.с.7)
З свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого 03 червня 2002 року, зареєстрованого у Відділі реєстрації актів громадянського стану Шосткинського міського управління юстиції Сумської області вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що в книзі реєстрації актів про смерть 03 червня 2002 року зроблено запис №482. (а.с.8)
З довідки виконавчого комітету Обтівської сільської ради Кролевецького району Сумської області №905 від 06 вересня 2019 року вбачається, що ОСОБА_2 була зареєстрована по АДРЕСА_2 . На день смерті ОСОБА_2 , за зазначеною адресою ніхто крім неї не був зареєстрований та ніхто не проживав. Заповіт від імені ОСОБА_2 виконавчим комітетом Обтівської сільської ради не посвідчувався. (а.с.9)
Згідно довідки ТОВ ШП Харківенергоремонт №842 від 14 серпня 2018 року, ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Разом з нею з червня 2002 року по березень 2005 року проживала ОСОБА_2 (а.с.10)
Із свідоцтва про народження серія НОМЕР_3 виданого 04 вересня 1958 року, місце реєстрації Обтовський сільський ЗАГС Кролевецького району Сумської області вбачається, що ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 . ЇЇ батьками є: батько ОСОБА_5 , мати ОСОБА_2 . (а.с.12)
Згідно із свідоцтвом про народження серія НОМЕР_4 виданого 26 серпня 1981 року, місце реєстрації - м. Шостка Сумської області, міський ЗАГС вбачається, що ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , про що в книзі реєстрації актів про народження зроблено запис №926. ЇЇ батьками є: батько ОСОБА_7 , мати ОСОБА_3 . (а.с.13)
Відповідно до свідоцтва про шлюб серія НОМЕР_5 , місце реєстрації Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по місту Шостка Шосткинського міськрайонного управління юстиції у Сумській області, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зареєстрували шлюб 14 лютого 2012 року, про що в Книзі реєстрації шлюбів в цей день зроблено відповідний актовий запис за №25. Прізвище після реєстрації шлюбу: чоловіка ОСОБА_9 , дружини ОСОБА_9 . (а.с.15)
Свідок ОСОБА_4 в судовому засіданні показала, що ОСОБА_2 є її бабусею по лінії матері. Бабуся ОСОБА_2 померла навесні 2005 року. В 2002 році померла їх мати ОСОБА_3 . Після смерті матері, тобто з 2002 року, бабуся почала проживати з її сестрою - заявником по справі у АДРЕСА_1 . Разом із ОСОБА_1 бабуся проживала до дня смерті, до весни 2005 року. Свідку відомо, що вона має такі ж права на спадщину після бабусі, як і заявник, але вона не заперечує проти прийняття спадщини після бабусі заявником. Померла бабуся в с. Погорілівка Кролевецького району, оскільки приїхала в село саджати картоплю.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до змісту ст. 315 ЦПК України, судом можуть бути встановлені юридичні факти, зокрема, факт постійного проживання спадкоємця зі спадкодавцем на день смерті останнього, факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
Тобто, суд вправі задовольняти обґрунтовані вимоги про встановлення факту, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.
За приписами ч.2 ст.3 Сімейного кодексу України (далі - СК України) сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом та мають взаємні права та обов`язки.
Згідно із ст.1261 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно із ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Таким чином, ст.1268 ЦК України, для спадкоємців, які на час відкриття спадщини постійно проживали спільно із спадкодавцем, встановлюється презумпція прийняття спадщини, яка може бути спростована лише шляхом подання ними заяви про відмову від спадщини до нотаріальної контори.
Згідно роз`яснень викладених у п.п.2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах спадкування" №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку з цим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутись в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Враховуючи вищенаведене, та приймаючи до уваги те, що встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем породжує для заявника юридичні наслідки, а також те, що чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення вказаного факту, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 є обґрунтованою та підлягає до задоволення.
Керуючись, ст. 3 СК України, ст. 1261, 1264, 1268 ЦК України, ст. 13, 81, ч. 2 ст. 247, 258, 259, 263-265, ч. 4 ст. 268, ст. 315, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Обтівська сільська рада Кролевецького району Сумської області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІПН НОМЕР_6 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_3 ) з ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на час відкриття спадщини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Шосткинський міськрайонний суд Сумської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІПН НОМЕР_6 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_3 .
Заінтересована особа - Обтівська сільська рада Кролевецького району Сумської області - ідентифікаційний код юридичної особи 04390819, адреса місцезнаходження юридичної особи - 41340, Сумська область, Кролевецький район, село Обтове, площа Перемоги, будинок 1.
Суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області С.Л.Лєвша
Суд | Шосткинський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2020 |
Оприлюднено | 28.02.2020 |
Номер документу | 87866394 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шосткинський міськрайонний суд Сумської області
Лєвша С. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні