Рішення
від 25.02.2020 по справі 136/2281/19
ЛИПОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 136/2281/19

провадження № 2/136/673/19

РІШЕННЯ

іменем України

"25" лютого 2020 р. м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області

в складі:

головуючого судді Кривенка Д.Т.

за участі секретаря судового засідання Марчук Н.А.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Липовець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Росошанської сільської ради Липовецького району Вінницької області про визнання права власності на фермерське господарство у порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду із вищевказаним позовом до відповідача, обґрунтовуючи підставність вимог тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її рідний брат ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшло певне майно, у тому числі фермерське господарство. Позивач, будучи рідною сестрою спадкодавця, отож спадкоємцем другої черги спадкування, за відсутності попередніх черг, спадщину прийняла шляхом своєчасного звернення до нотаріуса із заявою відповідного змісту, утім нотаріусом було відмовлено у видачі на її ім`я нотаріального акту. Відмова мотивована тим, що право спадкодавця на участь в Фермерському господарстві нерозривно пов`язане з особою спадкодавця, воно належить до прав та обов`язків, які не входять до складу спадщини відповідно до ст. 1218, 1219 Цивільного кодексу України.

Ураховуючи те, що спадщина належить спадкоємцям з моменту відкриття спадщини, а Фермерське господарство Березняки , що увійшло до складу спадкової маси є юридичною особою, яка має ознаки цілісного майнового комплексу, який є об`єктом спадкування, утім в нотаріальному порядку позивач позбавлена можливості реалізувати свої спадкові права, наведене стало підставою звернення до суду із даним позовом.

У визначений судом строк відповідачем не було надано до суду відзиву, однак сільський голова надав заяву, в якій позовні вимоги визнав та не заперечував щодо їх задоволення.

Ухвалою суду від 28.12.2019 було витребувано за клопотанням позивача матеріали спадкової справи до майна померлого ОСОБА_2 .

У підготовче судове засідання позивач не з`явилась, утім представник надав до суду заяву, в якій позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити у повному обсязі, а розгляд справи проводити за їх відсутності.

З огляду на викладене, суд вважає, що за результатами підготовчого провадження можливо ухвалити рішення, тому розгляд справи суд проводить в даному судовому засіданні, на підставі наявних у справі доказів, за відсутності сторін, не здійснюючи при цьому фіксування судового засідання технічними засобами.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали цивільної справи, повно з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх зібраними у справі доказами, яким дав оцінку встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Вінниця помер ОСОБА_2 , на що вказує свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 (а.с.7). Після його смерті відкрилась спадщина.

Із матеріалів спадкової справи, що були витребувані судом встановлено, що позивач, будучи рідною сестрою спадкодавця, на підтвердження чому є свідоцтво про народження та свідоцтво про укладення шлюбу (а.с.3, 4 Спадкової справи), отож спадкоємцем другої черги спадкування, спадщину прийняла шляхом подачі заяви про прийняття спадщини в межах визначеного законодавцем шестимісячного строку. Інші спадкоємці від спадщини відмовились, подавши нотаріусу заяви відповідного змісту, отож позивач є єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 , яка спадщину прийняла, на частину належного майна ОСОБА_2 на ім`я позивача було видано нотаріальні акти.

11.11.2019 приватним нотаріусом Липовецького районного нотаріального округу Башта - Біляєва М.О. було винесено постанову, якою відмовлено ОСОБА_1 у видачі на її ім`я нотаріального акту про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на майновий комплекс Фермерського господарства Березняки , мотивуючи тим, що спадкодавцю як засновнику Господарства за життя належало виключно немайнове право засновника на участь (працю) в створеному ним фермерському господарстві, обумовлене актом створення та державної реєстрації Господарства як юридичної особи. У спадкодавця як засновника Господарства за життя не виникло майнового права засновника на створене ним Господарство, його складений капітал, та майновий комплекс Господарства, оскільки виникнення вказаного майнового права обумовлене актом внесення належного засновнику майна до складеного/статутного капіталу Господарства, чого не відбулося, отож оскільки право спадкодавця на участь в Фермерському господарстві нерозривно пов`язане з особою спадкодавця, воно належить до прав та обов`язків, які не входять до складу спадщини відповідно до ст. 1218, 1219 Цивільного кодексу України.

Пунктом 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справі про спадкування" роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Судом встановлено, що спадкодавець ОСОБА_2 був єдиним засновником та керівником Фермерського господарства Березняки ОСОБА_2, на що вказує Статут Фермерського господарства.

Судом встановлено, що Фермерське господарство Березняки ОСОБА_2 було зареєстровано як юридична особа, про що свідчить довідка серія НОМЕР_2 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи, Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб.

ФГ Березняки ОСОБА_2 є власником 66/100 частки нежитлових будівель, об`єктів нежитлової нерухомості, загальною площею 3429,9 кв.м., що розташовані в АДРЕСА_1 , на земельній ділянці, площею 2,7123 га, кадастровий номер - 0522285600:02:000:0161, на підставі договору купівлі - продажу від 14.03.2016 укладеного між Публічним акціонерним товариством Липовецьагротехсервіс та ОСОБА_2 , що був посвідчений 14.03.2016 приватним нотаріусом Липовецького районного нотаріального округу Кобзар С.В. та зареєстрованого в реєстрі за №185 (а.с.25, 26). Право власності на вищевказане майно зареєстроване в установленому законом порядку, на що вказує Інформаційна довідка з Державного реєстру речових прав (а.с.27)..

Із Статуту ФГ Березняки ОСОБА_2 (а.с.20-24), встановлено, що ФГ створено за рішенням засновника ОСОБА_2 , на невизначений строк, є юридичною особою з моменту його державної реєстрації. ФГ має відокремлене майно від особистого майна Фермера та формується із: майна переданого йому фермером; продукції виробленої в ФГ в результаті господарської діяльності; одержаних доходів; майна, яка перебуває у користуванні ФГ на законних підставах; іншого майна, набутого на підставах не заборонених законом. ФГ веде господарську діяльність на земельній ділянці наданій фермерові у встановленому законом порядку для ведення селянського (фермерського) господарства.

Відповідно до ст.1, 4 Закону України Про фермерське господарство фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство підлягає державній реєстрації як юридична особа або фізична особа - підприємець. Фермерське господарство діє на основі установчого документа (для юридичної особи - статуту, для господарства без статусу юридичної особи - договору (декларації) про створення фермерського господарства). В установчому документі зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України.

Статтею 19 Закону України Про фермерське господарство визначено, що до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

Статтею 22 Закону України Про фермерське господарство визначено, що фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до складеного капіталу, нерозподілений прибуток, майнові та інші зобов`язання.

У той же час згідно із Постановою КМ України, від 10.09.2003, № 1440 "Про затвердження Національного стандарту N 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав"", (цілісний майновий комплекс) - об`єкти, сукупність активів яких дає змогу провадити певну господарську діяльність. Цілісними майновими комплексами є підприємства, а також їх структурні підрозділи (цехи, виробництва, дільниці тощо), які можуть бути виділені в установленому порядку в самостійні об`єкти з подальшим складанням відповідного балансу і можуть бути зареєстровані як самостійні суб`єкти господарської діяльності.

З аналізу наведеного вище можливо дійти висновку, що Фермерське господарство Березняки ОСОБА_2, яке є юридичною особою, має ознаки цілісного майнового комплексу, отож в розумінні вказаних правових норм є майном.

Разом з тим, ч.1 ст.23 Закону України Про фермерське господарство щодо спадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) містить загальну відсилочну норму, а саме: успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

Так, згідно норм статті 1216 Цивільного кодексу (далі за текстом ЦК України), спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Отже, успадковуватись можуть лише права та обов`язки фізичної особи, а не юридичної особи, якою є фермерське господарство.

Відповідно до положень ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

У той же час ст.1219 ЦК України містить перелік прав та обов`язків, що не входять до складу спадщини права та обов`язки, що нерозривно пов`язані з особою спадкодавця, зокрема:1) особисті немайнові права; 2) право на участь у товариствах та право членства в об`єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами.

Аналізуючи вищенаведені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що у відповідності до ст. 1218 ЦК України, майнові права засновника фермерського господарства входять до складу спадщини, оскільки, як було встановлено судом, при створенні ФГ Березняки ОСОБА_2 та у період його діяльності по день смерті засновника ОСОБА_2 , складений капітал господарства формувався за рахунок майна переданого йому фермером, який є спадкодавцем, та коштів одержаних від доходу ФГ та іншого майна набутого ФГ на підставах не заборонених законом.

У п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22.12.1995 року Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності зазначено, що успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.

Відповідно до роз`яснень, що містяться в п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування вирішуючи спір про спадкування частки учасника підприємницького товариства, необхідно враховувати, що це допускається статтями 130, 147, 166 ЦК України, статтями 55,69 Закону України від 19 вересня 1991 року № 1576-XII Про господарські товариства і не підпадає під заборону пункту 2 частини першої статті 1219 ЦК України. При цьому спадкується не право на участь, а право на частку в статутному (складеному) капіталі.

Ураховуючи те, що майнові права (частка учасника підприємницького товариства) засновника ФГ Березняки ОСОБА_2 входять до складу спадщини, позивач, будучи єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняла та виявила бажання продовжити діяльність фермерського господарства, а також з огляду на те, що за вказаних вище обставин вона позбавлена можливості реалізувати свої спадкові права в нотаріальному порядку, суд дійшов висновку, що порушені права позивача підлягають захисту судом у спосіб, що нею обрано, відтак позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Крім цього, відповідач надав суду заяву про визнання позову.

Ураховуючи те, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи та інтереси третіх осіб, суд приймає визнання відповідачем позову та виносить рішення про його задоволення.

Керуючись ст. 200, 206, 259, 263, 265 - 269 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Росошанської сільської ради Липовецького району Вінницької області (місце проживання: вул. Грушевського, с.Росоша, Липовецький р-н., Вінницька обл., 22542) про визнання права власності на фермерське господарство по спадщині за законом, - задовольнити у повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на цілісний майновий комплекс Фермерського господарства Березняки ОСОБА_2, яке зареєстроване на підставі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А01 в„–444033 від 25.03.2004 (код ЄДРПОУ - 32815122) у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Липовець, Вінницької області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів учасниками справи до Вінницького апеляційного суду через Липовецький районний суд Вінницької області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.Т. Кривенко

СудЛиповецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення25.02.2020
Оприлюднено28.02.2020
Номер документу87873876
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —136/2281/19

Рішення від 25.02.2020

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

Ухвала від 28.12.2019

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні