Рішення
від 26.02.2020 по справі 188/1779/19
ПЕТРОПАВЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 188/1779/19

Провадження № 2/188/111/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2020 року смт.Петропавлівка

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області в складі:

головуючої судді Курочкіної О.М.

секретар судового засідання Лукіна Л.Г.

справа №188/1779/19

позивач : ОСОБА_1

відповідач: Олександропільська сільська рада Петропавлівського району Дніпропетровської області

про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернулася з позовом до Олександропільської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер її батько ОСОБА_2 .

Після його смерті позивачка вступила у фактичне володіння та управління його будинком, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

29 жовтня 2019 року ОСОБА_1 звернулась до державного нотаріуса Петропавлівської державної нотаріальної контори Мирної А.М, з проханням видати свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок, але отримала відмову так, як Згідно п.4.15 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання право встановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна. та п.4.18 глави 10 Видача свідоцтв про право на спадщину Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку . Виходячи з викладеного, керуючись ст.49 Закону України Про нотаріат позивачці було відмовлено у видачі свідоцтва про право власності за законом на будинок розташований за адресою: АДРЕСА_1 після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 її батька, ОСОБА_2 , у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючих документів на вищезазначений будинок.

Фактичний вступ в управління або володіння будь-якою частиною спадкового майна розглядається як прийняття всієї спадкової маси.

Таким чином, враховуючи те, що позивачка прийнявши спадщину, подавши до нотаріальної контори відповідну заяву про прийняття спадщини, не має можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, яким є житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , для захисту своїх прав змушена звернутись до суду.

Позивачка зазначила, що інших спадкоємців після смерті її батька немає.

Просить задовольнити заявлені позовні вимоги.

Позивач подала до суду заяву про розгляд позову у її відсутність.

Від відповідача надійшла заява з проханням розглянути справу без участі їх представника, позов визнають.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Свідоцтвами про смерть спадкодавця, про шлюб, народження позивачки підтверджується, що померлий ОСОБА_2 є спадкодавцем, а позивачка спадкоємицею.

Відповідно до постанови державного нотаріуса від 29.10.2019 року позивачці відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину щодо домоволодіння у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів про належність майна спадкодавцеві.

Відповідно до звіту ФОП ОСОБА_3 від 02.12.2019 року, вартість житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 . складає 60070.00 грн.

Довідкою Павлоградського МБТІ ОКПО 03341813 та Технічним паспортом від 03.09.2019 року підтверджується склад будівель і споруд домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , розміри будинку: загальна площа -73,3м2, житлова площа - 37,6м2 . Домоволодіння складається: А-будинок; Б-літня кухня; В-сарай; Г-навіс; Д-сарай; Е-сарай; Ж-убиральня; З-вбиральня; 1-сарай; Л-душ; М-сарай; Н-гараж; №1 тр.колодязь; № 2-4 огорожа.

Довідкою №477 від 05.12.2019 року виданою Олександропільською сільською радою Петропавлівського району Дніпропетровської області підтверджується, що на момент смерті спадкодавець був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 .

Свідоцтвом про прийняття спадщини за законом від 29.10.2019 року підтверджується, що позивачка прийняла спадщину після смерті спадкодавця, ОСОБА_2 спадщину, яка складається з земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 .

Довідкою №478 від 05.12.2019 року виданою Олександропільською сільською радою Петропавлівського району Дніпропетровської області підтверджується, що на момент смерті спадкодавець був власником будинку за адресою: АДРЕСА_1 .

Довідкою №479 від 05.12.2019 року виданою Олександропільською сільською радою Петропавлівського району Дніпропетровської області підтверджується, що згідно господарської книги за адресою: АДРЕСА_1 обліковується присадибна ділянка загальною площею 0.2700 га, з яких 0.2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та 0.020 га для ведення особистого селянського господарства.

Відповідно до Державного реєстру речових прав, довідка №192103542 інформація про право власності на нерухоме майно, заборони відчуження та іпотеки на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 відсутня.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в Інформаційному листі "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13, у період чинності Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, що затверджена Міністерством комунального господарства Українського РСР 31 січня 1966 року державна реєстрація нерухомого майна не проводилася в сільській місцевості, а право власності на житловий будинок підтверджується лише записом в погосподарській книзі сільської ради.

Згідно ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її, позивачка частково прийняла спадщину.

Таким чином позивач є спадкоємцем за законом після смерті батька.

Відповідно до діючого законодавства позивач звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини за законом на майно у вигляді житлового будинку.

Проте у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок нотаріусом позивачці було відмовлено через відсутність правовстановлюючих документів.

Після смерті зазначеного власника, позивачка є належним спадкоємцем за законом.

Відповідно до вивчених в судовому засіданні документів, позивачка вже частково прийняла спадщину.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 2 ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до частини першої статті 377 ЦК України до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Згідно з частиною першою статті 120 ЗК України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. (постанова КГС ВС від 26.06.2018 у справі № 906/989/17, http://reyestr.court.gov.ua/Review/75081899)

Враховуючи вищевикладене, дослідивши та оцінивши докази позивача, надані ним на підтвердження своїх вимог, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Вирішуючи питання судових витрат, суд бере до уваги, що позивач просить залишити їх за нею і не стягує їх з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 258, 264-265 ЦПК України, ст.ст. 328, 377, 1216, 1217, 1218, 1241, 1268, 1270, 1272-1274 ЦК України , суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Олександропільської сільської ради Петропавлівського району Дніпропетровської області про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування задовольнити в повному обсязі.

Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом право власності на домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , а саме, на житловий будинок літера А , загальною площею приміщень 73.3 кв.м., житлова площа 37,6 кв.м. та будівель і споруд: Б-літня кухня; В-сарай; Г-навіс; Д-сарай; Е-сарай; Ж-убиральня; З-вбиральня; 1-сарай; Л-душ; М-сарай; Н-гараж; №1 тр.колодязь; № 2-4 огорожа.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У відповідності до п.п. 15.5) п.п.15 п. 1 Розділу ХШ Перехідних Положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, тобто до Дніпровського апеляційного суду через Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області.

Суддя О. М. Курочкіна

СудПетропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення26.02.2020
Оприлюднено28.02.2020
Номер документу87875724
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —188/1779/19

Ухвала від 26.02.2020

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

Рішення від 26.02.2020

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

Ухвала від 13.12.2019

Цивільне

Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області

Курочкіна О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні