Справа № 675/2091/19
Провадження № 2/675/159/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" лютого 2020 р. м.Ізяслав
Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Трасковського С.Л., за участю секретаря - Ящука О.І., розглянувши у відкритому засіданні в залі суду в м.Ізяслав у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Радошівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини , -
В С Т А Н О В И В :
23.09.2019 року ОСОБА_1 звернулася в суд із позовною заявою до Радошівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини . В обґрунтування позову зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 , який за життя склав заповіт на ім`я позивача. Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина.
У встановлений законодавством шестимісячний строк позивач не звернулася в нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини, оскільки вона не знала про наявність заповіту ОСОБА_4 і довідалась про нього після спливу встановленого законом строку. В зв`язку із чим просить визначити їй додатковий строк для подачі заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 .
Ухвалою суду від 25.09.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання по справі.
Ухвалою суду від 19.12.2019 року задоволено клопотання позивача та залучено до участі в справі співвідповідачів - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
В подальшому, ухвалою суду від 28.01.2020 року закрито підготовче провадження по справі за вказаним позовом та призначено справу до судового розгляду по суті.
Позивач в судове засідання не з`явилася, про день та час розгляду справи повідомлена в установленому порядку, подала до суду заяву про слухання справи без її участі, вказавши, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник Радошівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області у судове засідання не з`явився, в поданій заяві, яка надійшла на адресу суду, просив розглянути справу за його відсутності, зазначивши, що не заперечує проти заявлених позовних вимог ОСОБА_1 .
Співвідповідачі по справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, направили на адресу суду заяви, в яких просили розглянути справу за їх відсутності, зазначивши, що не заперечують проти заявлених позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с.Радошівка Ізяславськогорайону Хмельницької області, про що складено відповідний актовий запис №08.
Згідно копії державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ №099775, ОСОБА_4 за життя належало право власності на земельну ділянку площею 0,9573 га, яка знаходиться на території Радошівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області.
За життя, 26.12.2012 року ОСОБА_4 склав заповіт, посвідчений секретарем виконкому Радошівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області Конченко А.І. за №113, за яким заповів належний йому державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯЗ №099775, виданий Ізяславською районною державною адміністрацією 04.06.2009 року, ОСОБА_5 , що підтверджується копією дублікату заповіту, а також Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) від 27.09.2019 року №57717655.
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 30.06.2017 року, ОСОБА_5 уклала шлюб з ОСОБА_6 та змінила прізвище з ОСОБА_7 на ОСОБА_8 .
На запит суду Ізяславська державна нотаріальна контора листом від 27.09.2019 року №1832/01-16 повідомила, що після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заводилось, що підтверджується також Інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №57717646 від 27.09.2019 року.
Згідно довідок Радошівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області від 24.11.2017 року №1992 та від 10.10.2019 року №1368, на день смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та був зареєстрований в АДРЕСА_1 , разом з ним проживали та були зареєстровані: син - ОСОБА_2 , 1976 року народження, дружина сина - ОСОБА_9 , 1977 року народження, внука - ОСОБА_10 , 2001 року народження.
ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , був складений заповіт від 26.12.2012 року, зареєстрований за №113 на ім`я ОСОБА_11 на земельну ділянку та заповіт від 04.01.2013 року, зареєстрований в реєстрі за №1 - на житловий будинок з надвірними будівлями та майнові сертифікати на ім`я ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_4 до сільської ради звернулась ОСОБА_1 щодо написання заяви до нотаріальної контори та видачі довідки про фактичний вступ в управління спадковим майном. Спадкоємці за законом та заповітом - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до сільської ради з проханням про видачу довідки про вступ в управління спадковим майном не звертались, в нотаріальну контору заяви не подавались, спадкова справа після відкриття спадщини не заведена.
Поховання ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , проводили спільно ОСОБА_3 , ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
Таким чином, після смерті ОСОБА_4 спадкоємцями за законом та за заповітами є ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , але спадщину на підставі ч.3 ст.1268 ЦК України прийняв лише відповідач ОСОБА_2 ..
За змістом ст.ст.1216, 1217, 1223, 1268, 1269, 1270 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину, або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу, або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно абзацу 1 пункту 24 постанови Пленуму Верховного суду України № 7 Про судову практику у справах про спадкування особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України.
Згідно ч.ч.2, 3 ст.1272 ЦК України за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для прийняття спадщини.
Позивач пропустила встановлений законом строк для прийняття спадщини, оскільки не знала про існування заповіту, складеного ОСОБА_4 на її ім`я, що є поважною причиною пропуску строку.
Як підтверджують матеріали справи, спадкоємець ОСОБА_2 , хоча в силу закону і прийняв спадщину, але із заявою про заведення спадкової справи не звертався, що не дає можливості позивачу звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за наявності письмової згоди ОСОБА_2 . Водночас, останній звернувся до суду із заявою від 21.02.2020 року, підпис на якій посвідчено секретарем Радошівської сільської ради, в якій проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 не заперечує.
Зважаючи на викладені обставини та беручи до уваги те, що позивач є спадкоємцем за заповітом від 26.12.2012 року після смерті ОСОБА_4 , спадкова справа не заведена, позивач захистити своє порушене право в інший спосіб, окрім як звернутися з позовом до суду про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, не може, враховуючи поважність причин пропуску встановленого строку для прийняття спадщини, а також беручи до уваги письмову заяву відповідача ОСОБА_2 , відповідно до якої він не заперечує проти позовних вимог, суд вважає за необхідне визначити позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
При цьому слід зазначити, що відповідно до абзацу 2 пункту 24 постанови Пленуму Верховного суду України №7 Про судову практику у справах про спадкування суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Зважаючи на вказане, суд вважає, що оскільки ОСОБА_3 із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не зверталась, на день відкриття спадщини із спадкоємцем постійно не проживала, але спадщину в силу закону прийняв ОСОБА_2 , то Радошівська сільська рада Ізяславського району, ОСОБА_3 є неналежними відповідачами в даній справі.
Таким чином, в задоволенні позовних вимог до Радошівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, ОСОБА_3 слід відмовити.
З врахуванням викладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід задовольнити.
Керуючись ст.ст.259, 263-265 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Радошівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити частково.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , податковий номер НОМЕР_3 , додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В частині позовних вимог ОСОБА_1 до Радошівської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, ОСОБА_3 відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Ізяславський районний суд Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
- позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , податковий номер НОМЕР_3 , адреса проживання: АДРЕСА_2 ;
- відповідач Радошівська сільська рада Ізяславського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ 04406762, місцезнаходження: Хмельницька область, Ізяславський район, с.Радошівка, вул.Центральна, 19;
- відповідач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , податковий номер НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ;
- відповідач ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ,податковий номер НОМЕР_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення складено 26.02.2020 року.
Суддя С.Л.Трасковський
Суд | Ізяславський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 26.02.2020 |
Оприлюднено | 28.02.2020 |
Номер документу | 87888699 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ізяславський районний суд Хмельницької області
Трасковський С. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні