ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28.02.2020 Справа № 920/76/20 м. Суми
Господарський суд Сумської області у складі судді Жерьобкіної Є.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників за наявними матеріалами справу № 920/76/20
за позовом Приватного підприємства «Шостка-Техносплав» (вул. Шевченка, буд. 57, м. Шостка, Сумська область, 41100),
до відповідача Казенного підприємства Шосткинського казенного заводу «Зірка» (вул. Садовий бульвар, 36, м. Шостка, Сумська область, 41100),
про стягнення 15 000 грн. 00 коп.,
УСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить суд стягнути з відповідача 15 000 грн. 00 коп. попередньої оплати, у зв`язку з невиконанням договірних зобов`язань щодо поставки товару відповідно до договору № 200/2017-2, укладеного між сторонами 09.06.2017.
Ухвалою господарського суду Сумської області від 28.01.2020 відкрито провадження у справі № 920/76/20; справа призначена до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами; надано відповідачу п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву (з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України); надано позивачу семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив відповідно до ст. 166 ГПК України.
Відповідно до ст. 252 ГПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі (ст. 248 ГПК України).
07.02.2020 відповідач подав відзив на позовну заяву (вх. № 1111 від 07.02.2020), в якому визнає позовні вимоги. Відповідач зазначає, що не може виконати умови договору та повернути покупцю попередню оплату через накладення арешту на все рухоме і нерухоме майно в рамках виконавчого провадження.
Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подання доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до укладеного між сторонами договору № 200/2017-2 від 09.06.2017, відповідач зобов`язується поставити позивачу до 31.12.2017 на умовах договору брухт чорних металів, який утворився внаслідок виробничої діяльності в кількості згідно зі специфікацією, а позивач зобов`язується прийняти та оплатити товар по договірній ціні.
Приймання товару від продавця здійснюється покупцем з оформленням приймально-здавальних актів за формою № 19 на території цехів та дільниць покупця (п. 2.2. договору).
Товар вважається таким, що переданий продавцем та прийнятий покупцем: за кількістю - у відповідності до ваги, зазначеної у приймально-здавальному акті; за якістю - відповідно до ДСТУ 4121-2002 та на підставі приймально-здавального акту ф. 19 (п. 2.3. договору).
Відповідно до п. 5.2. договору, покупець здійснює 100% передплату за всю партію товару на підставі рахунку продавця.
Покупець здійснює вивезення товару протягом 5-ти банківських днів з дати попередньої оплати (п. 5.3. договору).
Згідно із п. 6.1. договору, у разі відмови продавця відпустити товар в термін, визначений у договорі, продавець на 6-й банківський день повертає суму попередньої оплати на рахунок покупця.
Відповідно до підписаних сторонами специфікацій № 1 від 09.06.2017, № 2 від 14.06.2017, відповідач зобов`язався передати позивачу товар (брухт чорних металів) загальною вартістю 6860 грн 00 коп. без ПДВ. Поставка здійснюється на умовах EXW м. Шостка, Сумська область.
Матеріалами справи, зокрема квитанцією до прибуткового касового ордера № 215 від 22.03.2018, підтверджується факт перерахування позивачем відповідачу 15 000 грн. 00 коп. в якості передплати за товар.
Доказів поставки відповідачем позивачу товару за договором матеріали справи не містять.
Листом від 24.12.2019 позивач звернувся до відповідача з вимогою повернути грошові кошти в сумі 15000 грн 00 коп.
У відповідь на лист позивача, відповідач у листі № 15-юр від 13.01.2020 підтвердив факт нездійснення поставки товару за договором, а також зазначив про неможливість повернення коштів через накладення арешту на все рухоме і нерухоме майно відповідача в рамках виконавчого провадження.
Відповідно до статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Приписами ст. 712 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. ст. 526, 629 Цивільного кодексу України, зобов`язання повинні виконуватись належним чином відповідно до умов Договору та вимог кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від зобов`язання не допускається; договір є обов`язковим для виконання сторонами.
За приписами ст. 538 Цивільного кодексу України, виконання свого обов`язку однією із сторін, яке відповідно до договору обумовлене виконанням другою стороною свого обов`язку, є зустрічним виконанням зобов`язання. У разі невиконання однією із сторін у зобов`язанні свого обов`язку або за наявності очевидних підстав вважати, що вона не виконає свого обов`язку у встановлений строк (термін) або виконає його не в повному обсязі, друга сторона має право зупинити виконання свого обов`язку, відмовитися від його виконання частково або в повному обсязі. Якщо зустрічне виконання обов`язку здійснено однією із сторін, незважаючи на невиконання другою стороною свого обов`язку, друга сторона повинна виконати свій обов`язок.
Статтею 610 Цивільного кодексу України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з частиною першою статті 222 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин, що порушили майнові права або законні інтереси інших суб`єктів, зобов`язані поновити їх, не чекаючи пред`явлення їм претензії чи звернення до суду.
Відповідно 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення. Якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов`язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків.
Згідно зі ст. 693 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.
Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Визначене частиною другою статті 693 ЦК України право покупця вимагати від продавця повернення суми попередньої оплати за своїм змістом є правом покупця на односторонню відмову від зобов`язання, внаслідок якої припиняється зобов`язання продавця перед покупцем з поставки товару.
Згідно зі 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Судом встановлено, що факт перерахування позивачем відповідачу передплати за товар в сумі 15000 грн. підтверджується квитанцією до прибуткового касового ордера № 215 від 22.03.2018. Відповідач не подав ні доказів поставки товару, ні доказів повернення грошових коштів на вимогу позивача, позовні вимоги визнав у повному обсязі.
За приписами п. 4 ст. 191 Господарського процесуального кодексу України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Враховуючи викладені встановлені судом обставини, оскільки відповідач в порушення умов договору не виконав зобов`язань щодо поставки товару, грошові кошти в сумі 15000 грн. 00 коп. на вимогу позивача не повернув, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги щодо стягнення з відповідача на користь позивача 15000 грн. 00 коп. попередньої оплати.
Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 ГПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Враховуючи визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, відповідно до ч. 1 ст. 130 ГПК України, ч. 3 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» судовий збір в сумі 1051 грн 00 коп. (50 відсотків судового збору), сплачений платіжним дорученням № 5 від 22.01.2020 підлягає поверненню Приватному підприємству Шостка-Техносплав .
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 1051 грн. 00 коп. (50 відсотків судового збору) покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 123, 129, 130, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Казенного підприємства Шосткинського казенного заводу «Зірка» (вул. Садовий Бульвар, буд. 36, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 14315351) на користь Приватного підприємства «Шостка-Техносплав» (вул. Шевченка, буд. 57, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 36848832) 15 000 грн. 00 коп. попередньої оплати, 1051 грн 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. Повернути Приватному підприємству «Шостка-Техносплав» (вул. Шевченка, буд. 57, м. Шостка, Сумська область, 41100, код ЄДРПОУ 36848832) з державного бюджету України (рахунок UA868999980313181206083018540, отримувач - Сумська міська отг 22030101, ЄДРПОУ 37970593, банк отримувача - Казначейство України (ел.адм.подат)) судовий збір в сумі 1051 грн. 00 коп., сплачений платіжним дорученням № 5 від 22.01.2020, оригінал якого знаходиться в матеріалах судової справи № 920/76/20.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
5. Відповідно до ст. ст. 241, 256, 257 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду, з урахуванням пп. 17.5. п. 17 Розділу XI Перехідних положень ГПК України.
Повне рішення складено та підписано суддею 28.02.2020.
Суддя Є.А. Жерьобкіна
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2020 |
Оприлюднено | 02.03.2020 |
Номер документу | 87890649 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Жерьобкіна Євгенія Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Сумської області
Жерьобкіна Євгенія Анатоліївна
Господарське
Господарський суд Сумської області
Жерьобкіна Євгенія Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні