Ухвала
від 28.02.2020 по справі 380/1072/20
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/1072/20

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

28 лютого 2020 року місто Львів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду А.Г. Гулик розглянувши матеріали позовної заяви Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до агроторгового селянського товариства з обмеженою відповідальністю «Ім. Лесі Українки» про стягнення заборгованості,-

в с т а н о в и в:

04.02.2020 до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження 82100, Львівська обл., м. Дрогобич, пл. Ринок, буд. 3 до агроторгового селянського товариства з обмеженою відповідальністю «Ім. Лесі Українки» код ЄДРПОУ 23889996, місцезнаходження: 81164, Львівська обл., Пустомитівський р-н, с. Хоросно, в якому позивач просить:

- стягнути з агроторгового селянського товариства з обмеженою відповідальністю «Ім. Лесі Українки» заборгованість за грудень 2019 року по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 1325,07 на користь Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.

Ухвалою від 10.02.2020 суддя залишив позовну заяву без руху та надав позивачу 10-денний строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви.

Згідно з повідомленням про вручення поштового відправлення № 7901601219304 позивач отримав ухвалу про залишення позовної заяви без руху 14.02.2020. Отже, строк для усунення недоліків позовної заяви, визначений ухвалою судді від 10.02.2020, завершився 24.02.2020.

У встановлений суддею строк позивач вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху не виконав, недоліки позовної заяви не усунув.

Проте, 25.02.2020 до суду надійшло клопотання позивача, в якому позивач просить звільнити його від сплати судового збору, відкрити провадження та прийняти до розгляду позовну заяву ГУ ПФ України у Львівській області. Вказане клопотання мотивоване тим, що основною ціллю, на яку використовуються кошти Пенсійного фонду є виплата пенсій, а сплата судового збору може створити перешкоди у виконанні такого основного обов`язку ГУ ПФ України у Львівській області.

При вирішенні вказаного клопотання суд виходив з наступного.

Відповідно до положень статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті. Відповідно до частини першої цієї статті суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Отже, єдиною підставою, з урахуванням якої суд може звільнити позивача від сплати судового збору, є його майновий стан. При цьому Закон передбачає вичерпний перелік умов, за яких суд може звільнити учасника справи від сплати судового збору з підстави врахування його майнового стану. Інших підстав для постановлення судом ухвали про звільнення від сплати судового збору ані Закон України «Про судовий збір» , ані КАС України не передбачають.

Крім наведеного, Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові від 23.01.2015 № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08.07.2011 №3674-VI «Про судовий збір» зазначив, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас, якщо ці бюджетні установи діють як суб`єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати.

Зокрема, звільнення відповідних органів від сплати судового збору не узгоджується з п.1 ч. 1 ст. 129 Конституції України, яким передбачено, що однією з основних засад судочинства в Україні є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Звільнення від сплати судового збору відповідних органів як сторін в окремих категоріях справ може розцінюватися як надання їм певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу, зокрема, юридичними та фізичними особами, які, безперечно, зобов`язані сплачувати відповідний збір. Вказана позиція суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, вказаною у постанові від 23.01.2018 у справі №К/9901/3468/17.

Таким чином, наведені позивачем обставини не свідчать про неможливість сплати ним судового збору, інших доказів неплатоспроможності суду не надано, а тому відсутні підстави для звільнення позивача від сплати судового збору за подання позовної заяви.

З огляду на вказане, суддя вважає, що відсутні підстави для задоволення клопотання позивача про звільнення його від сплати судового збору за подання позовної заяви.

Суддя вважає за необхідне роз`яснити позивачу, що подання клопотання про звільнення від сплати судового збору не є усуненням недоліків позовної заяви.

У відповідності до ч. 1 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Враховуючи те, що позивач у встановлений судом строк не усунув недоліки позовної заяви, вказаних в ухвалі від 10.02.2020, тому, відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, позовну заяву і додані до неї документи слід повернути позивачу.

Керуючись ст. ст. 160, 169, 243, 248 КАС України, суддя,-

у х в а л и в:

у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про звільнення від сплати судового збору відмовити повністю.

Позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до агроторгового селянського товариства з обмеженою відповідальністю «Ім. Лесі Українки» про стягнення заборгованості повернути позивачу разом з усіма доданими до неї матеріалами.

Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.

Суддя А.Г. Гулик

СудЛьвівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення28.02.2020
Оприлюднено02.03.2020
Номер документу87892604
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —380/1072/20

Ухвала від 28.02.2020

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Гулик Андрій Григорович

Ухвала від 10.02.2020

Адміністративне

Львівський окружний адміністративний суд

Гулик Андрій Григорович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні