Рішення
від 28.02.2020 по справі 440/4823/19
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4823/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до Комунального підприємства "Жилремсервіс" про стягнення штрафу,

В С Т А Н О В И В:

09 грудня 2019 року Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства "Жилремсервіс" про стягнення штрафу в розмірі 11 898,34 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що відповідачем у встановлені законом строки не сплачено штрафні санкції та не повернуто споживачам суми необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 11 898,34 грн за рішеннями про накладення штрафу за порушення державної дисципліни цін від 07.10.2019 №024, що стало підставою для звернення до суду з метою стягнення вказаних штрафних санкцій у судовому порядку.

Ухвалою суду від 16 грудня 2019 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24 грудня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін на 22 січня 2020 року.

Протокольною ухвалою суду від 22.01.2020 відкладено розгляд справи у зв`язку з неявкою учасників справи в судове засідання.

Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив. Повістка про виклик в суд, яка була доставлена за адресою місцезнаходження відповідача, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, повернута до суду поштовою організацією з відміткою "інші причини".

Відповідно до частини 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відтак вважається, що повістка вручена відповідачу належним чином.

Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.

Згідно з частиною 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до приписів частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Згідно із частиною дев`ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на відсутність перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, а також зважаючи на неприбуття осіб, які беруть участь у справі, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, суд вирішив розглядати справу в порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини та відповідні правовідносини.

До Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області надійшло звернення гр. ОСОБА_1 щодо порушення Комунальним підприємством Жилремсервіс його законних прав.

Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області отримано погодження Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.09.2019 № 3805-05/38527-03 щодо проведення позапланової перевірки Комунального підприємства "Жилремсервіс" з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами та плати за абонентське обслуговування на підставі звернення фізичної особи.

30.09.2019 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області прийнято наказ №3003-ОД "Про проведення позапланової перевірки", відповідно якого, начальнику відділу контролю за регульованими цінами Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Максимішиній Ірині Іванівні, головному спеціалісту відділу контролю за регульованими цінами Головного управління - Держдродспоживслужби в Полтавській області Тагільцевій Тетяні Іванівні, у період 02-03 жовтня 2019 року доручено провести позапланову перевірку Комунального підприємства "Жилремсервіс" з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами та плати за абонентське обслуговування в межах компетенції Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.

В подальшому, на підставі наказу від 30.09.2019 №3003-ОД та направлення на проведення заходу державного контролю №033 від 30.09.2019 Головним управління Держпродспоживслужби в Полтавській області проведено позапланову перевірку з питань дотримання вимог законодавства при формуванні, встановленні та застосуванні державних регульованих тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами та плати за абонентське обслуговування.

В ході перевірки виявлене та зафіксоване в акті від 03.10.2019 №033 порушення відповідачем вимог Порядку формування тарифу на послуги з вивезення побутових відходів, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 № 1010, Правил надання послуг з вивезення побутових відходів, затверджених Кабінету Міністрів України від 10.12.2008 № 1070.

Зокрема, в ході перевірки було встановлено, що КП Жилремсервіс починаючи з жовтня 2018 року проводив нарахування плати за послугу з вивезення твердих побутових відходів мешканцям багатоквартирних будинків смт. Градизьк шляхом добутку загальної площі квартири (в м 2 ) на суму тарифів на поводження з побутовими відходами в розмірі 0,81 грн. (без ПДВ) та плати за абонентське обслуговування в розмірі 0,72 гтн. ( без ПДВ), з ПДВ 1,84 гривень.

Нарахування плати за послугу з вивезення твердих побутових відходів здійснюється на підставі рішень виконавчого комітету Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області № 2 від 20 серпня 2018 року Про ствердження тарифу на поводження з побутовими відходами КП Жилремсервіс та № 3 від 20 серпня 2018 року Про затвердження тарифу плата за абонентське обслуговування КП Жилремсервіс , які прийнятті з порушенням вимог чинного законодавства та не можуть застосовуватися КП Жилремсервіс при розрахунках зі споживачами з 01 жовтня 2018 року.

Також встановлено, що рішенням виконавчого комітету Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області № 4 від 20 серпня 2018 року "Про затвердження тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів які здаються КП "Жилремсервіс", були затверджені та введено в дію з 1 жовтня 2018 року тарифи на послуги вивезення твердих побутових відходів на території Градизької селищної ради для різних категорій споживачів, в тому числі для населення 78 грн. 50 коп. без ПДВ за 1 м 3 .

Рішенням виконавчого комітету Градизької селищної ради Глобинського району Полтавської області № 8 від 24 травня 2013 року Про затвердження норм утворення твердих побутових відходів та великогабаритних відходів в смт. Градизьк затверджено норми утворення твердих побутових відходів в смт. Градизьк, для багатоквартирних будинків 2,50 м 3 за рік.

Виходячи з тарифу на послуги вивезення твердих побутових відходів на території Градизької селищної ради для населення в розмірі 78,50грн., з ПДВ - 94,20 нрн. та розрахованої місячної норми утворення твердих побутових відходів для багатоквартирних будинків 0,2083 м 3 , перевіркою обраховано плату за надані послуги на одну людину в розмірі 19,62 грн.(з ПДВ) проти обрахованих підприємством: для населення 1,84 грн/кв.м (з ПДВ) загальної площі квартири.

Необґрунтовано отримана виручка за період з 01.10.2018 по 30.09.2019 по населенню багатоквартирних будинків дорівнює 11898,34 грн.

07.10.2019 Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області було видано припис № 035 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, відповідно до змісту якого зобов`язано КП "Жилремсервіс", зокрема:

- проводити населенню багатоквартирних будинків нарахування плати за послугу з вивезення твердих побутових відходів по тарифу 16,62 грн за 1 м 3 (з ПДВ), встановленого за результатами перевірки;

- в 30 денний термін з дня отримання припису зробити перерахунок по тарифу 19,62 грн за 1 м 3 (з ПДВ) за період з 01.10.2018 року по 30.09.2019 року та зменшити заборгованість населення багатоквартирних будинків за послуги з вивезення твердих побутових відходів на зайво нараховану, але не сплачену суму в розмірі 8268,33 грн.

- в подальшому при розрахунку тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів дотримуватись вимог Закону України Про житлово-комунальні послуги від 09 листопада2017 року № 2189-VIII, Порядку формування тарифу на послуги з вивезення побутових відходів, який затверджено постановою КМУ від 26 липня 2006 року 142 1010, постанови КМУ від 21.08.2019 року 142 808, постанови КМУ від 10 грудня 2008 року № 1070 Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів .

Крім того, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Полтавській області 07.10.2019 прийнято рішення № 024 про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін, яким застосовано до КП "Жилремсервіс" штраф у розмірі 11898,34 грн. та зобов`язано КП "Жилремсервіс" повернути споживачам суму необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 11898,34 грн. протягом 30 календарних днів з дня отримання цього рішення.

Як вбачається з матеріалів позову, на адресу позивача надійшов лист Градизької селищної ради від 11.11.2019 №02-46/1554 про виконання законних вимог про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, а також надано рішення виконавчого комітету Градизької селищної ради № 1 від 06.11.2019 "Про скасування рішень виконавчого комітету".

Крім того КП Жилремсервіс на адресу позивача направив лист від 22.11.2019 №81 про виконання вимог припису № 035 від 07.10.2019.

Проте, оскільки відповідачем добровільно суму штрафу не було сплачено, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку позовним вимогам позивача, суд виходить з такого.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підставою для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Відповідно до ч. 6 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акту; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім`я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім`я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб`єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акту підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб`єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб`єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб`єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід`ємною частиною акту органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб`єкт господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акту відповідний запис. Один примірник акту вручається керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Згідно ч. 7 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно з частиною першою статті 16 Закону України "Про ціни і ціноутворення" органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі - уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

За змістом пункту 1 Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2.09.15 №667, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику (...) з контролю за цінами (...).

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 4.08.17 №647, Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області є територіальним органом Держпродспоживслужби та їй підпорядковане.

В силу вимог абзацу четвертого підпункту 10 пункту 4 названого Положення, Головне управління Держпродспоживслужби в Полтавській області приймає рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

За приписами пунктів 1, 6, 8 частини першої статті 18 Закону України "Про ціни і ціноутворення" уповноважені органи мають право: проводити у суб`єктів господарювання в установленому порядку планові та позапланові перевірки достовірності зазначеної у документах інформації про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Пунктом 1 частини першої статті 20 названого Закону визначено, що до суб`єктів господарювання застосовуються адміністративно-господарські санкції за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - вилучення необґрунтовано одержаної виручки, що становить позитивну різницю між фактичною виручкою від продажу (реалізації) товару та виручкою за цінами, сформованими відповідно до запровадженого способу регулювання (крім тих, що на постійній основі надають житлово-комунальні послуги або мають адресного споживача), та штраф у розмірі 100 відсотків необґрунтовано одержаної виручки.

Статтею 238 Господарського кодексу України визначено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб`єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб`єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

За змістом частини першої статті 239 Господарського кодексу України органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб`єктів господарювання такі адміністративно-господарські санкції: вилучення прибутку (доходу); адміністративно-господарський штраф.

Суд враховує, що факт допущення відповідачем порушення вимог закону щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін підтверджено матеріалами позапланової перевірки КП "Жилремсервіс" та не спростовано відповідачем.

Позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафу у розмірі 11898,34 грн мотивовані невиконанням відповідачем рішення Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області від 07.10.2019 №024 про застосування до КП "Жилремсервіс" адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Дане рішення вручене відповідачу, докази його оскарження у визначеному законом порядку у матеріалах справи відсутні.

Так само, матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем штрафних санкцій.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідач відзиву на позовну заяву, жодних заперечень чи доказів сплати суми штрафу до суду не надав.

За таких обставин, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області.

Отже, позов належить задовольнити у повному обсязі.

Згідно з частиною другою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відповідні витрати у справі відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області (вул. Воскресенський узвіз, 7, м. Полтава, Полтавська область, 36020, код ЄДРПОУ 40358617) до Комунального підприємства "Жилремсервіс" (вул. Героїв Дніпра, буд.13, смт. Градизьк, Глобинський район, Полтавська область, 39070, код ЄДРПОУ 36324964) про стягнення штрафу задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства "Жилремсервіс" в дохід Державного бюджету України (отримувач - Глобинське УДКСУ/Глобинського р-н/21081100, код отримувача 37835651, банк - Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р 31117106016061, код класифікації доходів бюджету 21081100) штраф у розмірі 11 898,34 грн (одинадцять тисяч вісімсот дев`яносто вісім гривень тридцять чотири копійки).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення28.02.2020
Оприлюднено02.03.2020
Номер документу87892983
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —440/4823/19

Рішення від 28.02.2020

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Ухвала від 24.12.2019

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

Ухвала від 16.12.2019

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Н.Ю. Алєксєєва

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні