Справа № 308/7034/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2020 року місто Ужгород
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді - Лемак О.В.,
за участі секретаря судового засідання - Сухан Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Ужгороді, в порядку окремого провадження, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи: Сторожницька сільська рада Ужгородського району Закарпатської області про встановлення факту, що має юридичне значення -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою, у якій заінтересованою особою зазначено Сторожницьку сільську раду Ужгородського району Закарпатської області про встановлення факту, що має юридичне значення.
Свою заяву обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся - ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, а саме на житловий будинок з надвірними спорудами за адресою: АДРЕСА_1 .
Зазначає, що оскільки він постійно проживав разом із бабусею на день її смерті, вважає, що вступив в управління та розпорядження спадковим майном.
Однак, звернувшись до нотаріуса, йому було повідомлено, що, оскільки він проживав разом із бабусею без реєстрації, тому відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК (попередня редакція) для прийняття спадщини встановлювався строк у шість місяців, який починався з часу відкриття спадщини.
Пояснює, що оскільки протягом такого строку заяву про прийняття спадщини він не подавав, тому строк ним був пропущений. Йому було роз`яснено, що він має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем.
Вказує, що відповідно до довідки, виданої виконкомом Сторожницької сільської ради він - гр. ОСОБА_1 1989 р.н., проживав без реєстрації на постійне місце проживання разом з бабусею ОСОБА_2 на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
Отже, на підставі викладеного, просить суд встановити факт його постійного проживання разом з померлою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою: АДРЕСА_1 .
24.06.2019 року ухвалою Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за заявою ОСОБА_1 за участю заінтересованої особи: Сторожницька сільська рада Ужгородського району Закарпатської області, про встановлення факту, що має юридичне значення. Розгляд справи постановлено проводити в порядку окремого провадження.
Заявник в судове засідання не з`явився, водночас ОСОБА_1 29.01.2020 року зареєстрував через канцелярію суду заяву про розгляд справи без його участі. В заяві зазначив, що свої вимоги підтримує в повному обсязі.
Заінтересована особа - представник Сторожницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області в судове засідання не з`явився, водночас, сільський голова Січка В.П. подав заяву про розгляд справи без їхньої участі. В заяві просив заяву ОСОБА_1 задовольнити.
Дослідивши всі обставини справи, оцінивши подані докази, суд дійшов до наступного висновку.
Як вбачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 03.09.2018 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складено відповідний актовий запис № 30.
Як вбачається зі змісту заяви, після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на житловий будинок з надвірними спорудами за адресою: АДРЕСА_1 .
Зі змісту заяви також вбачається, що звернувшись до нотаріуса, заявнику було повідомлено, що, оскільки він проживала разом із бабусею без реєстрації, тому відповідно до ч. 1 ст. 1270 ЦК для прийняття спадщини встановлювався строк у шість місяців, який починався з часу відкриття спадщини. Оскільки протягом такого строку заяву про прийняття спадщини він не подавав, тому строк ним був пропущений. Йому було роз`яснено, що він має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем.
Судом встановлено, що відповідно до копії довідки, виданої виконкомом Сторожницької сільської ради 08.05.2018 року, він - гр. ОСОБА_1 , 1989 р.н., проживав без реєстрації на постійне місце проживання разом з бабусею ОСОБА_2 на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 за адресою АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
За правилами ст. ст. 76-81 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін; докази повинні бути належними, тобто містити інформацію щодо предмету доказування; обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи немайнових прав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України визначено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до роз`яснень Пленуму Верховного Суду України, викладених у п. п. 1, 7 постанови від 31.03.1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення , в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.
Як зазначено в заяві, встановлення факту постійного проживання ОСОБА_1 з бабусею ОСОБА_2 на день її смерті заявнику необхідне для можливості прийняти спадщину.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Як випливає із п. 3. 22 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, у разі відсутності у паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем; реєстраційний запис у паспорті спадкоємця або в будинковій книзі, який свідчить про те, що спадкоємець постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, та інші документи, що підтверджують факт постійного проживання разом зі спадкодавцем.
Зважаючи на викладене, суд вважає доведеним факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на день її смерті за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується відповідною довідкою, виданою за підписом секретаря Сторожницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області Мацко Є.А.
Встановлення цього факту має для заявника юридичне значення.
Відповідно до діючого законодавства юридичний факт встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
З урахуванням всіх обставин справи, аналізуючи докази по справі в їх сукупності, враховуючи відсутність заперечень про встановлення цього юридичного факту зі сторони заінтересованої особи, зважаючи на те, що заявник довів перед судом факт постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, проте не може реалізувати своє право на спадщину, а відтак позбавлений можливості у здійсненні права на спадкування в інший шлях, крім встановлення у судовому порядку факту постійного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю, суд вважає вказані заявником вимоги обґрунтованими, які відповідно до вищезазначених норм права підлягають задоволенню.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. ст. 12 , 13, 76 - 81 , 89 , 141 , 259 , 263-265 , 268 , 293 , 315 , 352 , 354 ЦПК України , суд,-
У Х В А Л И В:
Заяву - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_1 на час відкриття спадщини.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Заінтересована особа: Сторожницька сільська рада Ужгородського району Закарпатської області, адреса місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 8, с. Сторожниця, Ужгородський район, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 22114785.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Закарпатського апеляційного суду. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Дата складання повного рішення 29 січня 2020 року.
Суддя Ужгородський
міськрайонний суд О.В. Лемак
Суд | Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2020 |
Оприлюднено | 02.03.2020 |
Номер документу | 87896599 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Лемак О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні