ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2020 р.м.ОдесаСправа № 540/1085/19 Головуючий в 1 інстанції: Гомельчук С.В.
Колегія суддів П`ятого апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючої судді - Шевчук О.А.,
суддів: Бойка А.В., Федусика А.Г.
при секретарі Жигайлової О.Е.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Леніна-2" на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2019 року, ухвалене в порядку письмового провадження у м.Миколаєві за правилами загального позовного провадження у справі за позовом Міністерства юстиції України до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Леніна-2" про припинення та примусовий розпуск (ліквідацію) об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Леніна-2"
ВСТАНОВИЛА:
В травні 2019 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача та просив припинити та примусово розпустити (ліквідувати) юридичну особу об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Леніна-2" (код юридичної особи 37744271, місцезнаходження: м. Херсон, вул. Соборна, 2, 73000).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що згідно правовому висновку № 2 встановлено, що найменування об`єкта правової експертизи "Леніна-2" не відповідає частині другій статті 3 Закону № 317-VІІІ. Пунктом 23 Порядку № 354 від 27.05.2015 року, у зв`язку з чим, оскільки позивач наділений повноваженнями звертатися з позовом до суду про припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян у разі прийняття рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону № 317-VІІІ, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2019 року позов задоволено.
Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити. Доводами апеляційної скарги зазначено, що у назві ОСББ Леніна-2 відсутні посилання про те, що слово Ленін відноситься до символіки комуністичного тоталітарного режиму. Разом з тим, апелянт звертає увагу, що є багато інших відомих осіб з прізвищем Ленін , про що наводить відповідні доводи.
У відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначає про обґрунтованість та законність рішення суду першої інстанції, тому просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити. Також, позивач зазначає, що ОСББ Леніна-2 утворено 29.06.2011 року, будинок розташований на вулиці, яка на момент утворення ОСББ мала назву Леніна, яка була названа за часи радянської влади в кінці січня 1924 року.
26.02.2020 року до суду надійшла заява ОСББ Леніна-2 , в якій заявник просить розглянути справу без участі представника або перенести розгляд справи на іншу дату. Також. Заявник зазначає, що відповідачем розроблений новий устав та подано заяву на перейменування ОСББ згідно нової назви географічної локації будинку.
Особи, що беруть участь у справі, про дату, час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст. 124-130 КАС України, в судове засідання не з`явились, враховуючи що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні не обов`язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 2 ст. 313 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.
Згідно ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЛЕНІНА - 2 утворено 29.06.2011 року скликанням установчих зборів мешканців будинку 2 по вулиці Соборна у місті Херсоні.
ОСББ Леніна-2 - юридична особа, зареєстрована 29.06.2011 року, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, осіб - підприємців та громадських формувань - 1 499 102 0000 013613.
Діяльність відповідача здійснюється на підставі Статуту Об`єднання, затвердженого Рішенням загальних зборів Об`єднання протоколом № 1 від 17.12.2016 року. Згідно зазначеного Статуту Об`єднання діє відповідно до Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , чинного законодавства України та Статуту.
20.08.2018 року за вхідним № С-18654 до Мінюсту надійшло звернення ОСОБА_1 від 15.08.2019 року щодо проведення правової експертизи невідповідності найменування юридичної особи ОСББ Леніна-2 вимогам Закону № 317-VIII.
21.09.2018 року Міністерство юстиції України звернулося до ОСББ Леніна-2 з проханням надати протягом 10 днів з дня отримання дня отримання цього листа пояснення щодо неприведення свого найменування у відповідність із вимогами Закону протягом місяця з дня набрання ним чинності для подальшого розгляду на засіданні Комісії.
Комісією було проведено правову експертизу на відповідність найменування відповідача вимогам Закону № 317-VIII, за наслідками якої складено Правовий висновок від 14.05.2019 № 19 Про невідповідність найменування юридичної особи об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЛЕНІНА- 2 Закону України Про засудження комуністичного та націонал - соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки .
За результатами правової експертизи Комісією встановлено, що найменування об`єкта правової експертизи не відповідає вимогам Закону, оскільки у ньому використано символіку комуністичного тоталітарного режиму ім`я (псевдонім) Володимира Леніна (Ульянова).
Наказом Мін`юсту від 17.05.2019 № 1512/5 Про затвердження Правового висновку Комісії з питань дотримання Закону України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки :
- затверджено Правовий висновок Комісії з питань дотримання Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки , від 14 травня 2019 року № 2 Про невідповідність найменування юридичної особі співвласників багатоквартирного будинку ЛЕНІНА-2 Закону України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського)тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки ;
- визнано, що найменування юридичної особи об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Леніна-2 не відповідає частині другій статті 3 Закону України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки .
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що ОСББ Леніна-2 вимоги Закону України № 317-VIII не виконані, у зв`язку з чим відповідач підлягає припиненню у судовому порядку .
Колегія суддів непогоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Приписами пункту 1 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року №228, (далі - Положення №228, в редакції станом на момент звернення позивача до суду) передбачено, що Міністерство юстиції України (Мін`юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мін`юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань банкрутства, у сфері електронних довірчих послуг, нотаріату організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб) (далі - виконання рішень), державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб`єктів інформаційної діяльності, у сфері виконання кримінальних покарань та пробації, у сфері правової освіти населення; забезпечує формування державної політики у сфері архівної справи і діловодства та створення і функціонування державної системи страхового фонду документації.
Відповідно до підпункту 2-2 пункту 3 Положення №228 основними завданнями Мін`юсту є: забезпечення формування та реалізація державної політики у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації обтяжень рухомого майна, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, реєстрації статуту територіальної громади м. Києва, реєстрації статутів Національної академії наук та національних галузевих академій наук, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб`єктів інформаційної діяльності.
При цьому, Міністерство юстиції відповідно до покладених на нього завдань здійснює відповідно до закону контроль за діяльністю у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, в тому числі шляхом проведення моніторингу реєстраційних дій відповідно до закону, та приймає обов`язкові до виконання рішення, передбачені законом; державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб`єктів інформаційної діяльності (підпункт 83-7 пункту 4 Положення №228).
21 травня 2015 року набрав чинності Закон України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки від 09 квітня 2015 року №317-VIII (далі - Закон №317-VIII, в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин, який визначає правові основи заборони пропаганди їх символіки та встановлює порядок ліквідації символів комуністичного тоталітарного режиму.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону №317-VIII пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів - публічне заперечення, зокрема через засоби масової інформації, злочинного характеру комуністичного тоталітарного режиму 1917 - 1991 років в Україні, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму, поширення інформації, спрямованої на виправдання злочинного характеру комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, діяльності радянських органів державної безпеки, встановлення радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідування учасників боротьби за незалежність України у XX столітті, виготовлення та/або поширення, а також публічне використання продукції, що містить символіку комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів.
Згідно частини 1 статті 3 Закону №317-VIII пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки визнається наругою над пам`яттю мільйонів жертв комуністичного тоталітарного режиму, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму та заборонена законом.
Приписами частин 2, 3 статті 3 Закону №317-VIII передбачено, що пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки юридичною особою, політичною партією, іншим об`єднанням громадян, друкованим засобом масової інформації та/або використання у назві символіки комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів є підставою для відмови в реєстрації та/або припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян, підставою для відмови в реєстрації та/або припинення випуску друкованого засобу масової інформації.
У разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об`єднаннями громадян, друкованими засобами масової інформації вимог цього Закону їх діяльність/випуск підлягає припиненню в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, або іншого уповноваженого органу державної влади.
Рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам цього Закону приймає центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку.
Політичні партії, обласні, міські, районні організації або інші структурні утворення, передбачені статутом політичної партії, щодо яких центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність їх діяльності, найменування та/або символіки вимогам цього Закону, не можуть бути суб`єктом виборчого процесу.
Відповідно до ст.7 Закону України № 317-VII юридичні особи, політичні партії, інші об`єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі порушення його вимог зобов`язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із вимогами цього Закону. При цьому такі юридичні особи звільняються від сплати адміністративного збору під час державної реєстрації змін до установчих документів, пов`язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом.
У разі недотримання вимог цього Закону юридичними особами, політичними партіями, іншими об`єднаннями громадян, зазначеними у пункті 3 цієї статті Закону, їхня діяльність підлягає припиненню в установленому законом порядку, крім випадків, коли юридичними особами, політичними партіями, іншими об`єднаннями громадян вжито заходів щодо дотримання вимог цього Закону, а неможливість державної реєстрації змін до установчих документів, пов`язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом, зумовлена об`єктивними причинами.
Згідно з приписами ч. 5 ст. 16 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у найменуванні юридичних осіб забороняється використовувати, зокрема, символіку комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, заборона використання яких встановлена Законом України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки";
Відповідно до положень п. 23 Порядку прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону, затвердженого постановою КМУ від 27.05.2015 року № 354, у десятиденний строк з дня прийняття рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону, Мін`юст звертається з позовом до суду про припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян або повідомляє іншим органам державної влади, які уповноважені звертатися з відповідним позовом до суду.
Аналіз наведених норми чинного законодавства свідчить, що факт невиконання у даній справі відповідачем вимог цього Закону є підставою для припинення його діяльності в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, або іншого уповноваженого органу державної влади.
На підставі вище зазначеного, колегія суддів пиходить до висновку, що саме рішення суду дає реєструючому органу повноваження на припинення та примусовий розпуск юридичної особи.
Матеріалами справи встановлено, що комісією було проведено правову експертизу на відповідність найменування відповідача вимогам Закону № 317-VIII, за наслідками якої складено Правовий висновок від 14.05.2019 № 19 Про невідповідність найменування юридичної особи об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ЛЕНІНА- 2 Закону України Про засудження комуністичного та націонал - соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки .
За результатами правової експертизи Комісією встановлено, що найменування об`єкта правової експертизи не відповідає вимогам Закону, оскільки у ньому використано символіку комуністичного тоталітарного режиму ім`я (псевдонім) Володимира Леніна (Ульянова).
Також, з матеріалів справи встановлено, що апелянтом не було надо пояснення щодо неприведення свого найменування у відповідність із вимогами Закону протягом місяця з дня набрання ним чинності.
В апеляційній скарзі, апелянт зазначає, що у назві ОСББ Леніна-2 відсутні посилання про те, що слово Ленін відноситься саме до символіки комуністичного тоталітарного режиму. Разом з тим, апелянт звертає увагу, що є багато інших відомих осіб з прізвищем ОСОБА_2 , про що наводить відповідні доводи.
Таким чином, апелянт звертає увагу суду, що назва ОСББ жодним чином не стосується дрібного кривавого комуністичного диктатора ОСОБА_3 , однак судова колегія такі доводи апелянта не приймає, оскільки суду не надано жодних пояснень та доказів про те, що тлумачення слову Ленін у назві ОСББ стосується, зокрема, інших наведених у апеляційній скарзі осіб з прізвищем Ленін та має відношення саме до цього ОСББ.
В свою чергу, судом встановлено, що ОСББ Леніна-2 утворено у 29.06.2011 року, будинок розташований на вулиці, яка на момент утворення ОСББ мала назву Леніна, яка була названа за часи радянської влади в кінці січня 1924 року.
Згідно розпорядження міського голови Херсонської міської ради №80р від 19.02.2016 року Про виконання вимог Закону України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістиччного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки , район та 93 вулиці, провулки, сквери, парки, проспекти в Херсоні отримали нові назви.
Так, вулиця Леніна, на якій знаходиться будинок ОСББ Леніна-2 була перейменована в Соборну, що спростовує твердження апелянта, що у назві ОСББ відсутнє будь-яке посилання на імя диктатора ОСОБА_3 .
Рішенням Конституційного Суду України від 16.07.2019 року у справі № 1-24/2018()1919/17 визнано таким, що відповідає Конституції України (є конституційним), Закон України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки від 09.04.2015 року № 317-VIII зі змінами.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду першої інстанцій є законними, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин та повністю відображено обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до ч.1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Леніна-2" - залишити без задоволення.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2019 року залишити без задоволення.
Відповідно до ст. 329 КАС України постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 28.02.2020 року.
Головуюча суддя: О.А. Шевчук
Суддя: А.В. Бойко
Суддя: А.Г. Федусик
Суд | П'ятий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.02.2020 |
Оприлюднено | 02.03.2020 |
Номер документу | 87900128 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
П'ятий апеляційний адміністративний суд
Шевчук О.А.