Рішення
від 21.02.2020 по справі 346/5131/19
КОЛОМИЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 346/5131/19

Провадження № 2/346/387/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2020 р.м. Коломия Коломийський міськрайонний суд Івано - Франківської області

у складі: головуючого судді Беркещук Б.Б.,

секретаря Матушевської Г.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломия справу за позовом ОСОБА_1 до Голосківської сільської ради Коломийського району Івано-Франківської області про визнання права власності на спадкове майно, , -

В С Т А Н О В И В :

Позивач ОСОБА_1 подала до суду даний позов посилаючись на те, що житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 належав на праві власності колгоспного двору, головою якого була мати позивача ОСОБА_2 .

Зазначає, що станом на 01.07.1990 року у даному житловому будинку проживали: голова двору ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , та її, позивача батько ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Оскільки на час ліквідації колгоспних дворів в господарстві проживали ОСОБА_4 та ОСОБА_5 то кожному із них належить по Ѕ частині житлового будинку господарських будівель та споруд в АДРЕСА_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її позивача батько ОСОБА_3 та після його смерті в управління спадковим майном вступила дружина, її мати ОСОБА_4 Однак, остання не оформила своїх спадкових прав .

Крім того зазначила, що її мати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 . склала на її, позивача користь, заповіт, яким заповіла їй все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і на що по закону матиме право. Даний заповіт посвідчений Голосківською сільською радою Коломийського району Івано-Франківської області 18.04.1996р. за реєстровим номером 20.

З метою оформлення спадщини після смерті матері вона, позивач звернулась до приватного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Приватним нотаріусом Коломийського районного нотаріального округу Досин Н. видано Свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку на її імя 21.06.2019 . Однак отримати свідоцтво про право на спадщину на спірний житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами не взмозі оскільки право власності зареєстровано за померлою головою колгоспного двору - ОСОБА_4 , а іншим членам колгоспного двору їх частки не виділено.

Просить суд визнати за нею,позивачем ОСОБА_1 право власності на спадкове майно в порядку спадкування, а саме на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 .

Позивач в судове засідання не з`явилась, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні мотиви та вимоги підтримує у повному обсязі, просить позов задовільнити.

Представник відповідача Голосківської сільської ради Коломийського району в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву згідно якої не заперечив щодо задоволення позову , просить справу розглянути у його відсутності .

Враховуючи заяви сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і способом цього захисту може бути визнання права.

Згідно з положеннями ст. 317 ЦК України власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном, а ст. 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним і ніхто не може бути протиправно позбавлений його або обмежений у здійсненні.

Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Відповідно до вимог ч. 1ст. 1220 ЦК України , спадщина відкривається внаслідок смерті особи.

Згідно до ст. 1216 ЦК України , спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщина) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Стаття 1218 ЦК України передбачає, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Статтею 1268 ЦК України передбачено, що за заповітом чи за законом особа має право прийняти спадщину або не прийняти її. Згідно з вимогами ч. 1 ст. 1297 ЦК України , спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі котрої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Судом встановлено, що житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 належав до типу колгоспний двір, головою якого була мати позивача ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом на право особистої власності на жилий будинок від 23 жовтня 1987 р., виданого на підставі рішення виконкому Коломийської районної ради народних депутатів № 172 від 12 серпня 1987 року(а.с.10)

Як вбачається з довідки № 64329 від 21.06.2019 року, виданої ОКП Коломийське МБТІ право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами ( літня кухня, кладова, два навіса, три стайні, вбиральня, криниця, огорожа, стодола) в АДРЕСА_1 зареєстровано в реєстровій книзі під реєстровим № 253 (а.с.14)

Станом на 01.07.1990 року у даному житловому будинку проживали: голова двору- ОСОБА_2 , чоловік ОСОБА_3 , що підтверджується довідкою № 430 від 24.07.2018 року, виданою Голосківською сільською радою Коломийського району (а.с.16)

Згідно п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 22 грудня 1995 року № 20 із змінами « Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності » передбачено, що право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглось після його припинення, мають ті члени двору, котрі станом до 15 квітня 1991 року не втратили частку в його майні. Розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних.

Таким чином, оскільки на час ліквідації колгоспних дворів в господарстві були зареєстровані та проживали голова двору ОСОБА_2 та член колгоспного двору ОСОБА_3 , то їх частки у вказаному майні рівні та відповідно становили по 1/2 частині спірного будинковолодіння.

ОСОБА_3 батько позивача помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що в Книзі реєстрації актів про смерть 25 квітня 1992 року зроблено запис за № 6 (а.с.4 на звороті)

Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина за законом, яка складається з 1/2 частини вищезгаданого будинковолодіння

Спадщину за законом після смерті ОСОБА_3 фактично прийняла мати позивача ОСОБА_2 , постійно проживаючи із спадкодавцем на час відкриття спадщини, що підтверджується довідкою № 631 від 15.10.2019 року, виданою Голосківською сільською радою Коломийського району (а.с.17)

Після смерті ОСОБА_3 із заявою про прийняття чи відмову від спадщини, видачу свідоцтва про право на спадщину спадкоємці за заповітом чи за законом до нотаріальної контори не звертались, про що свідчить лист приватного нотаріуса ОСОБА_6 Н.Ф. (а.с.98)

ІНФОРМАЦІЯ_5 померла мати позивача ОСОБА_2 , про що 26 лютого 2018 року складено відповідний актовий запис № 5 (а.с.4)

На час смерті ОСОБА_2 позивач була зареєстрована разом із померлою за вищевказаною адресою, та після її смерті позивач вступила в управління спадковим майно, зокрема взяла під охорону майно спадкодавця, проживає у спадковому будинку, що підтверджується довідкою № 430 від 24.07.2018 року, виданою Голосківською сільською радою Коломийського району (а.с.16). Крім того звернулась до нотаріуса Коломийського районного нотаріального округу Досин Н. із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтв про право на спадщину за заповітом.

Встановлено, що спадкодавиця ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 склала на користь позивача заповіт, яким заповіла їй все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і на що по закону матиме право. Даний заповіт посвідчений Голосківською сільською радою Коломийського району Івано-Франківської області 18.04.1996р. за реєстровим номером 20, який не змінювався і не скасовувався (а.с.8,16)

З метою оформлення спадщини за заповітом після смерті матері позивач звернулась до приватного нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. Приватним нотаріусом Коломийського районного нотаріального округу Досин Н. видано Свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 21.06.2019 р. на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на імя ОСОБА_1 . Однак нотаріус не взмозі видати свідоцтво про право на спадщину за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в АДРЕСА_1 оскільки частки спадкодавців як членів колишнього колгоспного двору у спірному будинковолодінні не виділено, про що надано письмову відповідь (а.с.18).

Згідно звіту про ринкову вартість житлового будинку АДРЕСА_1 ОКП Коломийське МБТІ , ринкова вартість вищевказаного будинковолодіння становить 103 872 грн. (а.с.15)

Отже, суд прийшов до переконання, що за позивачем ОСОБА_1 слід визнати право власності на житловий будинок та господарські будівлі і споруди, що знаходяться за адресою АДРЕСА_1 .

На підставі наведеного та ст. ст..346, 392,122,1234,1268 ЦК України, керуючись постановою Пленуму Верховного Суду України за № 20 від 22.12.1995 року „ Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності » та ст.ст. 247 ч.2, 268 , 273 , 354 ЦПК України ,-

В И Р І Ш И В:

Позов задовільнити .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , в порядку спадкування право власності на нерухоме майно - житловий будинок та господарські будівлі і споруди: літня кухня, кладова, два навіса, три стайні, вбиральня, криниця, огорожа, стодолаза адресою АДРЕСА_1 , ринковою вартістю 103 872 (сто три тисячі вісімсот сімдесят дві) грн., що залишились після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 в с.Голосків Коломийського району Івано-Франківської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Найменування та ім`я сторін, їх місцезнаходження та проживання:

ОСОБА_1 , місце проживання АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 .

Голосківська сільська рада Коломийського району Івано-Франківської області, місцезнаходження с. Голосків вул. Довбуша, 4 Коломийського району Івано-Франківська область, 78231 код ЄДРПОУ 04356780

Суддя Беркещук Б. Б.

СудКоломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення21.02.2020
Оприлюднено02.03.2020
Номер документу87905017
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —346/5131/19

Рішення від 21.02.2020

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

Ухвала від 20.01.2020

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

Ухвала від 28.10.2019

Цивільне

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Беркещук Б. Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні