Справа № 452/2417/19
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
"28" листопада 2019 р. м.Самбір
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
у складі судді Кравціва В.І.,
секретар судового засідання Макаревич Л. Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області про визнання права власності на спадкове майно,
за участю представника відповідача ОСОБА_2 ,
встановив:
ОСОБА_1 25 липня 2019 року пред`явив до Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області позов про визнання за ним, позивачем, право власності на земельну частку (пай) розміром 2,23 га без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості, яка розташована на території Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області, у порядку спадкування за законом після смерті його дружини ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У обгрунутування своїх позовних вимог посилався на те, що після смерті його дружини відкрилася спадщина на вказану земельну частку (пай), право на яку спадкодавець мала на підставі сертифіката на право приватної власності на землю (середню земельну частку), виданого на підставі рішення Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області від 3 жовтня 1996 року, однак нотаріус, прийнявши заяву про прийняття спадщини і провівши реєстрацію спадкової справи, роз`яснив, що перешкодою у видачі свідоцтва про право на спадщину є той факт, що представлений ним, позивачем, сертифікат є старого зразка.
Крім цього, за життя ОСОБА_3 склала заповіт, відповідно до якого спадкоємцями всього майна по 1/3 частині є їхні сини ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , які спадщину не прийняли.
Позивач ОСОБА_1 подав заяву про розгляд справи за його відсутності та підтримання позовних вимог.
Представник відповідача Никловицької сільської ради Самбірського району у Львівської області позов визнала.
Вислухавши пояснення представника відповідача, з`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Конституції України та ч. 2 ст. 1 Земельного Кодексу України, право власності на землю гарантується, це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до Закону.
Із свідоцтва про смерть та Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Загір`я Самбірського району Львівської області померла ОСОБА_3 (а. с. 5).
Згідно ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Отже, внаслідок смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина.
Статтею 1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Із заповіту, складеного 2 березня 2010 року убачається, що ОСОБА_3 при житті склала заповіт, згідно якого все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що буде їй належати на день смерті заповіла своїм синам, а саме: по 1/3 частині ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 (а. с. 8).
Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Із спадкової справи вбачається, що спадкоємці за заповітом, сини ОСОБА_3 - ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 із заявами про прийняття спадщини за заповітом до нотаріуса у встановлений законом строк не зверталися, тобто спадщину вони не прийняли.
Частиною 2 та 3 статті 1223 ЦК України встановлено, що у разі, зокрема, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 1268 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Із свідоцтв про одруження відомо, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 з 12 квітня 1958 року перебували у зареєстрованому шлюбі (а. с. 9).
Отже, спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 є її чоловік ОСОБА_1 .
За правилами ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Із сертифіката на право приватної власності на землю (середню земельну частку) видно, що ОСОБА_3 на підставі рішення Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області від 3 жовтня 1996 року передано у приватну власність земельну ділянку площею 2,23 га без контурного визначення меж на місцевості, яка розташована на території с. Загір`я Никловицької сільської ради і призначена для ведення селянського (фермерського) або колективного господарства (а. с. 10 ).
Рудківська державна нотаріальна контора відмовила спадкоємцю за законом першої черги ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) з посиланням на те, що сертифікат на право приватної власності на землю (середню земельну частку) є старого зразка, оскільки у даному сертифікаті відсутня назва колективного сільськогосподарського підприємства членом якого була ОСОБА_3 та невизначена вартість земельної частки (паю) (а. с. 7).
У пункті 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування роз`яснено, що у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно п. 17 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними права вимоги на відведення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на землю.
Відповідно до роз`яснень, які викладені у п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (пункт 17 розділу X "Перехідні положення" ЗК).
Згідно ст. 1225 Цивільного кодексу України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Ураховуючи наведене, право позивача на спадкове майно підлягає захисту шляхом визнання за ним права на спадкове майно за законом, а саме права на земельну частку (пай), розміром 2,23 га без визначення меж цієї частки в натурі на місцевості і знаходиться на території Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 у порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на земельну частку (пай) розміром 2,23 га без контурного визначення зовнішніх меж на місцевості, яка розташована на території Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області, що належало їй на підставі сертифіката на право приватної власності на землю (середню земельну частку), серія НОМЕР_1 , № 2089-1, виданого на підставі рішення Никловицької сільської ради Самбірського району Львівської області від 3 жовтня 1996 року
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду, через суд, який ухвалив рішення, протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає у АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Відповідач: Никловицька сільська рада Самбірського району Львівської області, с. Никловичі, вул. Центральна, 20, Самбірського району Львівської області, код ЄДРПОУ 04370171 .
Повне рішення буде складено 9 грудня 2019 року.
Суддя
Суд | Самбірський міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2019 |
Оприлюднено | 02.03.2020 |
Номер документу | 87905094 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Самбірський міськрайонний суд Львівської області
Кравців В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні