номер провадження справи 15/222/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
02.03.2020 Справа № 908/3215/19
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова Ігоря Сергійовича, розглянувши матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕЛІЗ» , 69093, м. Запоріжжя, вул. Звенигородська, б. 9
до відповідача LTD « ELMONTAJSERVICE» , Грузія 2410, м. Каспі, вул. Крцанісі, б. 14-А
про стягнення заборгованості
без виклику сторін
Установив:
19.11.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю «Еліз» звернулося до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою до відповідача LTD « ELMONTAJSERVICE» , Грузія, м. Каспі про стягнення заборгованості за контрактом № 1870 від 12.01.2018 у розмірі 97 410 доларів США.
Із матеріалів позовної заяви вбачається, що позов подано до іноземної особи, а саме до LTD « ELMONTAJSERVICE» , яке знаходиться за адресою: Грузія 2410, м. Каспі, вул. Крцанісі, б. 14-А.
Ухвалою суду від 21.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі 908/3215/19. Справу ухвалено розглядати за правилами загального позовного провадження. Направлено судове доручення про вручення даної ухвали стороні-нерезиденту LTD « ELMONTAJSERVICE» за допомогою Міністерства юстиції Грузії (0102 Грузія, г. Тбілісі, вул. Вахтанга Горгасалі, б. 24-А). Підготовче судове засідання призначено на 26.02.2020 о/об 10 год. 00 хв.
17.01.2020 на адресу господарського суду Запорізької області надійшов лист з Міністерства юстиції Грузії, яким було повернуто судове доручення господарського суду Запорізької області про вручення судових документів представнику LTD « ELMONTAJSERVICE» без виконання.
Ухвалою від 26.02.2020 відкладено підготовче засідання на 26.04.2020 о/об 10 год. 00 хв. Провадження у справі зупинено до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів.
Статтею 365 ГПК України визначено, що іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно із ст. 367 ГПК України, у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач (LTD « ELMONTAJSERVICE» ) є нерезидентом, достовірна інформація щодо наявності на території України офіційно зареєстрованих представництв у суду відсутня, а тому про розгляд даної справи відповідача належить повідомляти в порядку, передбаченому чинними міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Адреса місцезнаходження відповідача є Грузія, 2410, м. Каспі, вул. Крцанісі, б. 14-А.
Порядок вручення документів юридичним особам, які утворені відповідно до законодавства тієї Договірної Сторони, на території якої вони знаходяться (Республіка Грузія) регулюється Договором між Україною та Республікою Грузія про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах від 09.01.1995 р. (дата набуття чинності 05.11.1996 р.).
Відповідно до п. 1.4 Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 27.06.2008, № 1092/5/54, обсяг правової допомоги, порядок зносин, вимоги щодо форми і змісту доручення, а також особливості виконання доручення визначаються положеннями міжнародного договору України, який діє у відносинах між Україною та відповідною іноземною державою.
Реалізація міжнародних договорів України з питань міжнародної правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень здійснюється у межах компетенції Міністерством юстиції України безпосередньо та через головні територіальні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головне територіальне управління юстиції), місцевими судами України (далі - суди України), а у відповідних випадках - іншими органами державної влади (п. 1.6 Інструкції).
Суди України з питань надання міжнародної правової допомоги в цивільних справах взаємодіють з іноземними компетентними органами через головні територіальні управління юстиції та Міністерство юстиції України (п. 1.7 Інструкції).
Статтею 4 Договору між Україною та Республікою Грузія про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах передбачено, що при здійсненні правової допомоги установи Договірних Сторін зносяться одна з одною через Міністерство юстиції та Генеральну Прокуратуру України і Міністерство юстиції та Прокуратуру Руспубліки Грузія, якщо даним Договором не передбачено інше.
Згідно п. 2.3 Інструкції передбачено, що доручення та документи, що до нього додаються, складаються мовою, передбаченою відповідним міжнародним договором України. Якщо доручення чи документи, що до нього додаються, складено українською мовою, слід додавати завірений переклад на мову запитуваної держави або на іншу мову, передбачену міжнародним договором України. Документи, що підлягають врученню згідно з дорученням суду України, складаються мовою запитуваної держави чи іншою мовою, передбаченою міжнародним договором України, або супроводжуються завіреним перекладом на таку мову.
Статтею 5 Договору між Україною та Республікою Грузія узгоджено, що прохання про здійснення правової допомоги та додатки до них складаються мовою запитуючої Договірної Сторони, до них також додаються завірені копії перекладу на мову другої Договірної Сторони або російську мову. Переклад засвідчується офіційним перекладачем або нотаріусом, або посадовою особою запитуючої установи, або дипломатичним представництвом чи консульською установою запитуючої Договірної Сторони.
Відповідно до статті 10 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах (ратифіковано із застереженнями Законом України «Про ратифікацію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 10.11.94) запитувана установа юстиції здійснює вручення документів відповідно до порядку, що діє в її державі, якщо документи, що вручаються, написані на її мові або російською мовою або забезпечені завіреним перекладом на ці мови.
Відповідно до ст. 10 Господарського процесуального кодексу України, господарське судочинство здійснюється державною мовою. Суди використовують державну мову в процесі судочинства та гарантують право учасникам судового процесу на використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють. За таких обставин, для належного повідомлення відповідача про розгляд справи та витребування необхідних для розгляду справи документів, необхідно вручати судові документи та матеріали по справі у перекладі на грузинську або російську мову через органи юстиції.
Оскільки позивачем ініційоване звернення до суду із даним позовом, суд вважає за доцільне покласти на нього оплату вартості витрат, пов`язаних із перекладом відповідних документів, з подальшим розподілом судових витрат відповідно до вимог ст. 49 ГПК України. Суд вважає за необхідне зобов`язати позивача - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕЛІЗ» здійснити переклад даної ухвали та позовної заяви з додатками та доручення про вручення документів грузинською мовою (яка є державною мовою в Республіці Грузія) для подальшого їх направлення з метою вручення відповідачу.
Керуючись ст. ст. 3, 7, 10, 365, 366, 367 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив
Зобов`язати позивача в термін до 25.03.2020 надати до суду супровідним листом належним чином (нотаріально) засвідчений переклад на грузинську мову наступних документів:
- ухвали господарського суду Запорізької області від 26.02.2020 про відкладення підготовчого засідання у справі № 908/3215/19 (у двох примірниках);
- доручення про вручення документів від 02.03.2020 (в двох примірниках);
- підтвердження про вручення документа (в двох примірниках).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвалу підписано 02.03.2020.
Суддя І.С. Горохов
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 02.03.2020 |
Оприлюднено | 04.03.2020 |
Номер документу | 87928409 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Горохов І.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні