Рішення
від 05.02.2020 по справі 506/9/20
КРАСНООКНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Красноокнянський районний суд Одеської області

Справа № 506/9/20

Провадження № 2/506/44/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05.02.2020 року с.м.т. Окни

Красноокнянський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Чеботаренко О.Л.

за участю секретаря судового засідання Паламарчук М.О.

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому судовому засіданні у залі суду в смт Окни цивільну справу за позовом

ОСОБА_1 до Цеханівської сільської ради Окнянського району Одеської області про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом,

В С Т А Н О В И В:

08 січня 2020 року позивач звернулася до суду з зазначеним позовом.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Після його смерті залишилась спадщина у вигляді права на земельну частку (пай) із земель колективної власності КСП ім. Ватутіна Цеханівської сільської ради Окнянського району Одеської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі сертифікату на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 21.08.2000 року, який належав матері померлого - ОСОБА_3 , так як останній проживав разом зі своєю матір`ю до дня її смерті, тому, як стверджує позивач, вважається таким, що прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , однак оформити свої спадкові права не встиг. Так, ОСОБА_2 звертався до нотаріальної контори для оформлення спадщини після смерті матері, однак нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину було відмовлено, у зв`язку із відсутністю правовстановлюючого документа на спадкове майно, оскільки сертифікат на право на земельну частку (пай) був загублений. Крім того, нотаріусом було виявлено розбіжності у документах, у зв`язку із чим ОСОБА_2 був змушений звертатися до суду для встановлення факту родинних відносин з матір`ю. 03.04.2018 року Красноокнянським районним судом Одеської області за заявою ОСОБА_2 винесено рішення про встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а саме, що вони є син і матір. При цьому із позовом до суду про визнання за ним права на спадкове майно ОСОБА_2 не звернувся. Однак зібрані останнім документи (листи відділу в Окнянському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області, видані на його ім`я, подання оголошення до місцевої газети про втрату сертифікату), залишені після його смерті, на думку позивача, свідчать, що він збирався це зробити. У зв`язку із вищезазначеним, позивач вважає, що ОСОБА_2 не втратив свого права на спадщину у вигляді належного його матері права на земельну частку (пай), яке входить до складу спадину після його матері, оскільки фактично прийняв спадщину у вигляді майнового права на сертифікат. ОСОБА_2 залишив заповіт, яким все своє майно заповів йому (позивачу). Враховуючи наявність заповіту, позивач звертався до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, однак йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу. Тому він змушений звернутися з зазначеним позовом до суду.

13 січня 2020 року позовна заява прийнята судом до розгляду та відкрито провадження по справі.

Позивач в підготовче судове засідання не з`явився, однак в позовній заяві просив суд розгляд справи проводити у його відсутність, на задоволенні позову наполягає /а.с.5/.

Представник відповідача в підготовче судове засідання не з`явився, однак від нього до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутність, позов визнає /а.с.47/.

Тому справа розглянута у відсутність сторін, що відповідає вимогам ст.223 ЦПК України.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що відповідно до ч.3 та 4 ст.200 ЦПК України, рішення у справі можливо постановити при проведенні підготовчого судового засідання, відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 /а.с.18/.

Як вбачається з копії розпорядження голови Красноокнянської районної державної адміністрації від 17 червня 1996 року №166 Про затвердження вартості земельної частки /паю/ та її розміру в умовних кадастрових гектарах в КСП ім.Ватутіна та із розрахунку, на земельну частку /пай/ мають право 337 осіб згідно зі списком, що є додатком до державного акту на право колективної власності на землю, розмір земельної частки /паю/ складає 7,14 умовних кадастрових гектарів /а.с.25-26/.

Відповідно до витягу із протоколу із загальних зборів від 10 лютого 2000 року, загальними зборами членів КСП ім.Ватутіна Красноокнянського району Одеської області від 10 лютого 2000 року вирішено включити у списки громадян, ченів КСП ім.Ватутіна, які були пропущені під час складання списків на земельну частку (пай) /а.с. 30/.

Рішенням №66/ХХІІІ від 07.04.2000 року Цеханівської сільської ради було затверджено додатковий список членів КСП ім.Ватутіна, (пай) на отримання земельних сертифікатів із земель КСП ім.Ватутіна, які були пропущені під час складання основних списків на земельну частку (пай) /а.с. 29/.

ОСОБА_3 була включена до вищезазначеного списку /а.с.29-30/.

Розпорядженням від 26.07.2000 року №691 Про надання земельної частки (паю), видачу сертифікатів членам КСП ім.Ватутіна із земель колективної власності та резервного фонду прийнято надати земельні частки (паї) пропущеним громадян членам КСП і м.Ватутіна із земель колективної власності КСП ім. Ватутіна згідно із списком /а.с. 28/.

Як вбачається із відповіді Відділу в Окнянському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області на заяву ОСОБА_2 , на ім`я ОСОБА_3 дійсно видавався сертифікат на право на земельну частку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва серії РН №694687 від 21.08.2000 року на території Цеханівської сільської ради Красноокнянського району Одеської області (КСП ім.Ватутіна) /а.с.20/.

Таким чином, після смерті ОСОБА_3 залишилась спадщина у вигляді земельної частки (паю) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розміром 7,14 умовних кадастрових гектарів із земель КСП ім.Ватутіна на території Цеханівської сільської ради Красноокнянського району Одеської області, право ОСОБА_3 на яку посвідчується сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 21.08.2000 року.

Вищевказаний сертифікат було загублено, про що в газеті Окнянський вісник (№44 від 01.12.2017 року) поміщено відповідне оголошення /а.с.31/.

Вартість земельної частки (паю) становить 186781,18 грн. /а.с.33/.

За інформацією, наданою Відділом в Окнянському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, державний акт на право власності на земельну ділянку взамін сертифікату на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_1 на ім`я ОСОБА_3 не виписувався та не видавався /а.с.32/.

Відповідно до витягу з погосподарської книги Цеханівської сільської ради Окнянського району Одеської області, виданого 02.01.2018 року Цеханівською сільською радою, згідно облікової картки об`єкта погосподарського обліку Цеханівської сільської ради в с.Горячівка, Красноокнянського району Одеської області, зареєстровано домогосподарство ОСОБА_3 , де були зареєстровані та проживали: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 /а.с. 19/.

Як вбачається із довідки, виданої 26.12.2017 року виконавчим комітетом Цеханівської сільської ради, ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно проживала та була зареєстрована до дня своєї смерті в с.Степанівка, Красноокнянського (Окнянського) району Одеської області У житловому будинку, крім ОСОБА_3 , на день її смерті був також зареєстрований її син - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 /а.с. 21/.

ОСОБА_2 звернувся до Великомихайлівської нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті своєї матері, однак йому було роз`яснено, що видати свідоцтво про право на спадщину на спадкове майно, а саме - на право на земельну частку (пай), яке залишилося після смерті ОСОБА_3 видати неможливо у зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно та роз`яснено право звернуся до суду у зв`язку із вищезазначеними обставинами /а.с. 22/.

Рішенням Красноокнянського районного суду Одеської області від 03 квітня 2018 року встановлено факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 /а.с. 15-16/.

Як вбачається із відповідей на заяву ОСОБА_2 , наданих Відділом в Окнянському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області, ОСОБА_2 неодноразово звертався до відділу для зібрання документів, які містять інформацію про видачу ОСОБА_3 сертифікату про право на земельну частку (пай), /а.с. 20, 23, 25-26/.

Вищезазначені дії ОСОБА_2 , на думку суду, свідчать про його бажання оформити свої спадкові права після смерті матері.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 /а.с. 9/.

Ст.1217 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч.2 ст.1223 ЦК України у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

Відповідно до ст.ст.1261, 1268 ч.3 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

При цьому, відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Ч.5 ст.1268 ЦК України встановлено, що незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.2 ст.1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Згідно наданої Великомихайлівською районною державною нотаріальною конторою Одеської області копії спадкової справи до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 із заявою про прийняття спадщини після смерті останньої звертався лише син спадкодавця ОСОБА_2 , як спадкоємець, який проживав разом із спадкодавцем на день смерті, якому свідоцтво про право на спадщину не було видано у звязку із відсутністю правовстановлюючих документів на спадкове майно та документів, що підтверджують родинні відносини між спадкодавцем ( ОСОБА_3 ) та заявником ( ОСОБА_2 ) Відомості про наявність інших спадкоємців або осіб, які відповідно до ст.1241 ЦК України мають право на обов`язкову частку в спадщині, в зазначеній спадковій справі відсутні /а.с.48-64/.

Таким чином, відповідно до положень ст.ст.1261, 1268 ч.3 ЦК України, ОСОБА_2 вважається таким, що прийняв спадщину після смерті ОСОБА_3 , яка складається, в тому числі, з вищевказаної земельної частки (паю) згідно сертифікату серії НОМЕР_2 №694687, як спадкоємець першої черги, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та протягом 6 місяців з дня відкриття спадщини не заявила про відмову від неї, однак своїх спадкових прав за життя не оформив. Тобто зазначена земельна частка /пай/ входить до спадкової маси, яка залишилась після смерті ОСОБА_2

ОСОБА_2 проживав та був зареєстрований до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_8 в с.Степанівка, Окнянського (Красноокнянського) району Одеської області та виписаний у звязку із смертю. У житловому будинку, крім ОСОБА_2 , на день його смерті, інших зареєстрованих осіб не було /а.с. 6/.

ОСОБА_2 залишив заповіт, яким все своє майно, де б воно не знаходилося та з чого б воно не складалося, яке буде належати йому на день смерті заповів позивачу - ОСОБА_1 /а.с.11/.

Позивач є громадянином України /а.с.7/.

Ст.ст. 1217, 1218, 1223 ЦК України встановлено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Позивач звертався до Великомихайлівської районної державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , однак нотаріальною конторою повідомлено, що оскільки до складу спадкового майна входить право на земельну частку (пай), посвідчене сертифікатом, оригінал якого втрачено, видати свідоцтво про право на спадщину після його смерті неможливо у зв`язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно та рекомендовано звернутися до суду для встановлення права власності /ас.13/.

Згідно наданої Великомихайлівською районною державною нотаріальною конторою копії спадкової справи, відкритої після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , із заявою про прийняття спадщини після смерті останнього звертався лише позивач. Відомості про наявність інших спадкоємців або осіб, які відповідно до ст.1241 ЦК України мають право на обов`язкову частку в спадщині, в зазначеній спадковій справі відсутні /а.с.41-46/.

Відповідно до п.4.12 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року №296/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 22.02.2012 за 282/20595, свідоцтво про право на спадщину видається за наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.

П. 4.15 вищезазначеного порядку передбачено, що видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності майна спадкодавцеві.

Згідно з ч.1 ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до ст.392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Таким чином, судом встановлено, що позивач згідно зі ст.ст.1223, 1225 ЦК України, як спадкоємець за заповітом, має право на спадкування та враховуючи, що відсутність оригіналу правовстановлюючого документу, а саме: сертифікату на право на земельну частку (пай), унеможливлює видачу нотаріусом свідоцтва про право на спадщину на зазначене спадкове майно, а також враховуючи відсутність інших осіб, які б претендували на зазначене спадкове майно, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.182 ЦК України роз`яснити позивачу про необхідність державної реєстрації права власності на нерухоме майно /земельну ділянку/.

Керуючись ст.ст.10, 13, 76-81, 200, 206, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст.1223, 1225 ЦК України,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 (зареєстрованого за адресою: с.Степанівка, Окнянського району, Одеської області, РНОКПП НОМЕР_3 ) до Цеханівської сільської ради Окнянського району Одеської області (місцезнаходження: с.Цеханівка, Окнянського району, Одеської області, код ЄДРПОУ 04380028) про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за заповітом задовольнити повністю.

Визнати право власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на земельну частку (пай), розміром 7,14 умовних кадастрових гектарів із земель колишнього КСП ім Ватутіна на території Цеханівської сільської ради Окнянського району Одеської області, вартістю 186781,18 грн., згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_1 від 21.08.2000 року, виданого на ім`я ОСОБА_3 , яка увійшла до складу спадщини, яка залишилась після смерті ОСОБА_2 , роз`яснивши позивачу про необхідність державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Відповідно до п.п.15.5) п.1 Перехідних положень ЦПК України, на рішення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Одеської області через Красноокнянський районний суд або безпосередньо до апеляційного суду Одеської області протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 13 лютого 2020 року.

СуддяО. Л. Чеботаренко

СудКрасноокнянський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення05.02.2020
Оприлюднено03.03.2020
Номер документу87936731
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —506/9/20

Рішення від 05.02.2020

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

Ухвала від 13.01.2020

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні