Рішення
від 28.02.2020 по справі 603/69/20
МОНАСТИРИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 603/69/20

Провадження №2-о/603/13/2020

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" лютого 2020 р. м. Монастириська

Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Гудкової Ю.Г.,

секретар судового засідання Смолінчук М.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Вістрянська сільська рада Монастириського району Тернопільської області про встановлення факту, що має юридичне значення,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, в обґрунтування якої зазначає, що після смерті її двоюрідної сестри ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишилось спадкове майно, зокрема земельна ділянка площею 0,59 га, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Вістрянської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, згідно державного акту на право приватної власності на землю серії Р1 №642217. Заявник ОСОБА_1 прийняла вказану спадщину, оскільки на час відкриття спадщини до дня смерті проживала разом із спадкодавцем однією сім`єю більше п`яти років. Заявнику відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину з причин неподання нею доказів, які підтверджують факт прийняття спадщини та факт належності до однієї із черг спадкування. На підставі наведеного просить встановити факт її проживання із спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини та на час відкриття спадщини.

Заявник ОСОБА_1 , представник заявника ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилися, у матеріалах справи наявне клопотання представника заявника про розгляд справи у їхній відсутності, заяву підтримав, просить задовольнити.

Заінтересована особа - Вістрянська сільська рада Монастириського району Тернопільської області не забезпечили явку свого представника у судове засідання, хоча належним чином були повідомленні про дату, час і місце слухання справи.

Судом встановлено такі обставини.

Згідно державного акта на право приватної власності на земельну ділянку серії Р1 №642217 від 25.08.2002 року ОСОБА_2 належала земельна ділянка загальною площею 0,59 га, у межах згідно з планом, розташована на території Вістрянської сільської ради, призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, до складу якої входить земельна ділянка площею 0,09 га, земельна ділянка площею 0,5 га.

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що вбачається з даних повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть №00025419254, сформованого 30.01.2020 року.

Згідно довідки №447, виданої 05.09.2019 року виконавчим комітетом Вістрянської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, ОСОБА_1 проживала разом із двоюрідною сестрою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , до часу її смерті однією сім`єю більше п`яти років.

Як слідує з довідки №26, виданої 29.01.2020 року виконавчим комітетом Вістрянської сільської ради, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на час смерті проживала без чоловіка і дітей.

На час своєї смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , була зареєстрована одна в господарстві по АДРЕСА_1 , що вбачається зі змісту довідки №25, виданої 29.01.2020 року виконавчим комітетом Вістрянської сільської ради Монастириського району Тернопільської області.

Зі змісту інформаційної відповіді Монастириської державної нотаріальної контори №98/01-16 від 17.02.2020 року вбачається, що згідно даних спадкового реєстру після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкова справа не заведена.

Заповіту від імені ОСОБА_2 у виконкомі Вістрянської сільської ради не складено, спадкоємці першої черги відсутні, про що зазначено в інформаційному листі виконавчого комітету Вістрянської сільської ради Монастириського району Тернопільської області №66/02-13 від 24.02.2020 року.

У зв`язку з тим, що заявником не подано у шестимісячний строк заяву про прийняття спадщини, відсутні підтверджуючі документи про факт прийняття спадщини та які б підтверджували факт родинних відносин із спадкодавцем або віднесення заявника до іншої черги спадкоємців за законом, заявнику відмовлено у видачі свідоцтва про прийняття спадщини.

Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що заявлені вимоги підлягають до задоволення, виходячи з такого.

Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в п. 1 постанови №5 від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо:

- згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян;

- чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення;

- заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;

- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно роз`яснень, викладених у п.п. 2, 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах спадкування №7 від 30.05.2008 року, справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 01 січня 2004 року тощо.

Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.

У відповідності до п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року №7 при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.

До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.

Пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 року №5-рп/99 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.

У силу ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Зібрані в судовому засіданні докази вказують на те, що заявник ОСОБА_1 проживала однією сім`єю разом із ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини та на час відкриття спадщини, даний юридичний факт породжує правовий наслідок і від нього залежить виникнення майнових прав у заявника, зокрема отримання спадщини після смерті ОСОБА_2 , а тому суд приходить до переконання, що заява підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 259, 263, 264, 265, 315, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1218, 1219, 1220, 1264 ЦК України, ст. 3 СК України, суд,

у х в а л и в:

ЗаявуОСОБА_1 , заінтересована особа - Вістрянська сільська рада Монастириського району Тернопільської області про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт проживання ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.

Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: с. Вістря Монастириського району Тернопільської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Заінтересована особа: Вістрянська сільська рада Монастириського району Тернопільської області, місцезнаходження: с. Вістря Монастириського району Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396064.

Головуючий суддя Ю. Г. Гудкова

СудМонастириський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення28.02.2020
Оприлюднено03.03.2020
Номер документу87943141
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —603/69/20

Рішення від 28.02.2020

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Гудкова Ю. Г.

Ухвала від 27.01.2020

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Гудкова Ю. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні