Рішення
від 02.03.2020 по справі 440/5201/19
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/5201/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Головка А.Б., розглянув у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Побутовий комбінат "Промінь" про стягнення штрафних санкцій.

В С Т А Н О В И В:

27 грудня 2019 року позивач Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Побутовий комбінат "Промінь" про стягнення штрафних санкцій в розмірі 27 200,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що НКЦПФР прийнято постанови про застосування до Приватного акціонерного товариства "Побутовий комбінат "Промінь" штрафних санкцій у сумі 27 200,00 грн за правопорушення на ринку цінних паперів. Однак, вказані штрафні санкції сплачені відповідачем не були, що стало підставою для звернення уповноваженого органу до суду.

Ухвалою суду від 02.01.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Розглянувши подані документи і матеріали, судом враховано таке.

ПрАТ "Побутовий комбінат "Промінь" є емітентом цінних паперів.

Товариство не виконало розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 67-СХ-5-Е від 07.12.2017, згідно якого ПрАТ "Побутовий комбінат "Промінь" повинно було у термін до 30.04.2018 усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме: розкрити регулярну річну інформацію за 2016 рік та письмово проінформувати Комісію про стан виконання розпорядження з наданням підтверджуючих документів.

Товариство не розкрило регулярну річну інформацію за 2016 рік, що є невиконанням розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, яке, згідно п. 10 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", є обов`язковим для виконання.

За вищевказане правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Товариства було порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів, за результатами розгляду якої, на підставі п. 8 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", згідно постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 483-СХ-5-Е від 31.10.2019 за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери Уповноваженою особою НКЦПФР на ПрАТ "Побутовий комбінат "Промінь" накладено штрафну санкцію у розмірі 1 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 гривень.

Крім цього, Товариство не розкрило регулярну річну інформацію про емітента за 2017 рік та за 2018 рік.

За вищевказане правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Товариства порушено справи про правопорушення на ринку цінних паперів, за результатами розгляду яких на підставі п. 5-7 ст. 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Уповноваженою особою НКЦПФР на Товариство було накладено штрафні санкції на загальну суму 10 200 грн., а саме:

- згідно постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 484-СХ-5-Е від 31.10.2019 за нерозміщення регулярної річної інформації про емітента за 2017 рік у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів (далі - ЗДІБД) у встановлений строк було застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 гривень;

- згідно постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 485-СХ-5-Е від 31.10.2019р. за неопублікувавння регулярної річної інформації про емітента за 2017 рік у встановлений строк було застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 грн.;

- згідно постанови про накладення санкції за правопорушення па ринку цінних паперів № 486-СХ-5-Е від 31.10.2019р. за неподання регулярної річної інформації про емітента за 2017 рік та за 2018 рік до НКЦПФР у встановлений строк було застосовано штрафну санкцію у розмірі 200 неопопетковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 грн.

Оскільки сума штрафу ПрАТ "Побутовий комбінат "Промінь" у строки, визначенні чинним законодавством, добровільно сплачена не була, НКЦПФР звернулась до суду з відповідним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначені Законом України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок", підзаконними нормативно-правовими актами.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" від 30.10.1996 №448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Згідно із частиною 1 статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи (стаття 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні").

Згідно з частиною 1 статті 39 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 №3480-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) емітенти цінних паперів зобов`язані розкривати інформацію відповідно до вимог, в обсязі та строки, встановлені цим Законом та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" регулярна інформація про емітента - річна та проміжна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Частиною 4 статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" встановлено, що річна інформація про емітента є регульованою інформацією та підлягає розкриттю емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним. Річна інформація повинна залишатися в публічному доступі на власному веб-сайті емітента протягом щонайменше 10 років після її розкриття.

Відповідно до частини 6 статті 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та проміжної) і відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, яка вживає заходів щодо розкриття зазначеної інформації.

Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 03.12.2013 №2826 затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів (далі - Положення №2826).

Це Положення регулює склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної (проміжної, річної), особливої інформації, інформації про іпотечні цінні папери, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, інформації в повідомленні про проведення загальних зборів (далі - Інформація) емітентами цінних паперів та подання її до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія), інформації, що міститься в проспекті емісії (інформації про випуск іпотечних сертифікатів (далі - інформація про випуск)) цінних паперів та звіті про результати розміщення (звіті про підсумки випуску іпотечних сертифікатів (далі - підсумки випуску)) цінних паперів емітентами цінних паперів, інформації, передбаченої статтями 65 - 65 2 Закону України "Про акціонерні товариства" та пунктом 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 23 березня 2017 року N 1983-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення рівня корпоративного управління в акціонерних товариствах", строки (терміни) та перелік оприлюднення публічними акціонерними товариствами інформації, що підлягає оприлюдненню відповідно до вимог законодавства, на власному веб-сайті, опублікування відомостей про створення акціонерного товариства однією особою або про придбання однією особою усіх акцій товариства, а також іншої інформації та повідомлень, що зобов`язані розкривати емітенти відповідно до законодавства (пункт 1 Положення №2826).

Дія цього Положення поширюється на емітентів цінних паперів та на іноземних емітентів - нерезидентів, цінні папери яких розміщені та/або допущені до обігу на території України (пункт 2 Положення №2826).

Пунктом 3 розділу І Положення №2826 встановлено, що емітенти цінних паперів у випадках, передбачених цим Положенням, зобов`язані розкривати на фондовому ринку Інформацію шляхом:

- розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів на веб-сайті www.stockmarket.gov.ua (далі - загальнодоступна інформаційна база даних Комісії);

- опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Комісії (далі - офіційні друковані видання);

- розміщення на власному веб-сайті;

- подання до Комісії.

Пунктом 1 глави 4 розділу ІІ Положення №2826 визначено, що обов`язок здійснювати розкриття регулярної річної інформації поширюється на осіб, які станом на 31 грудня звітного року є емітентами.

Згідно з пунктом 4 глави 4 розділу ІІ Положення №2826 розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на власному веб-сайті, опублікування в офіційному друкованому виданні та подання до Комісії не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним.

Пунктом 12 розділу І Положення №2826 передбачено, що при поданні Інформації до Комісії емітент зобов`язаний подавати (надсилати) таку Інформацію у вигляді електронних документів відповідно до нормативно-правового акта Комісії, що регулює порядок подання адміністративних даних, та інформації у вигляді електронних документів.

Подання адміністративних даних та інформації учасниками фондового ринку у вигляді електронних документів здійснюється відповідно до Положення про подання адміністративних даних та інформації у вигляді електронних документів до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13.05.2016 №492, яке визначає порядок формування та передавання електронних документів у системі електронного документообігу для подання адміністративних даних та інформації учасниками ринку та уповноваженими рейтинговими агентствами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Як слідує із матеріалів справи ПрАТ "Побутовий комбінат "Промінь" не розкрито регулярну річну інформацію за 2016 рік, що є невиконанням розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 07.12.20178 № 67-СХ-5-Е, та не розкрито регулярну річну інформацію про емітента за 2017 рік та за 2018 рік.

Пунктом 10 та 14 частини 1 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов`язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до пунктів 5-8 частини 1 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за: неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації, за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів, а також за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п`яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

З огляду на зазначені порушення, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийняті постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, якими за нерозміщення інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів; за не опублікування інформації; за неподання інформації до НКЦПФР застосовано до відповідача санкції у вигляді штрафу у розмірах визначених вище.

Згідно з пунктом 14 розділу 1 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1470 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за №1855/22167, постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про відновлення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів (постанова по справі про адміністративне правопорушення), постанова про закриття справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про закриття провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про виправлення описок, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, розпорядження про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом.

Доказом надіслання вищезазначених документів є реєстри (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об`єкта поштового зв`язку проставлено відбиток календарного штемпеля, та касовий чек.

Як встановлено судом, постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів направлені на адресу відповідача разом із супровідними листами рекомендованим листом, що підтверджується фіскальнимм чеками, списками згрупованих поштових відправлень та отримані останнім.

Доказів оскарження зазначених постанов до суду не надано.

Відповідно до частини 3 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Доказів сплати відповідачем штрафу в розмірі 27200 грн, застосованого постановми Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до суду не надано.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що сума штрафу в розмірі 27200 грн, застосованого до відповідача постановами уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, підлягає стягненню у судовому порядку.

Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оскільки ПрАТ "Побутовий комбінат "Промінь" добровільно штрафні санкції не сплачено, суд вважає за необхідне стягнути їх з відповідача у повному розмірі до Державного бюджету України.

Таким чином, позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Зважаючи на те, що позивачем не понесені витрати, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. Московська 8, корп.30, м.Київ, 01010, код ЄДРПОУ 37956207) до Приватного акціонерного товариства "Побутовий комбінат "Промінь" (вул. 29 Вересня, буд. 7, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 24559137) про стягнення штрафних санкцій задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Побутовий комбінат "Промінь" (вул. 29 Вересня, буд. 7, м. Кременчук, Полтавська область, 39600, код ЄДРПОУ 24559137) штраф у загальному розмірі 27200 грн (двадцять сім тисяч двісті гривень) до Державного бюджету України на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення повного судового рішення.

Суддя А.Б. Головко

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення02.03.2020
Оприлюднено04.03.2020
Номер документу87954358
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —440/5201/19

Рішення від 02.03.2020

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

А.Б. Головко

Ухвала від 02.01.2020

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

А.Б. Головко

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні