Рішення
від 02.03.2020 по справі 910/417/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

03.03.2020Справа № 910/417/20Суддя Господарського суду міста Києва Данилова М.В., розглянувши матеріали матеріали справи в порядку спрощеного провадження без виклику сторін

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Продторг-НГ» (04119, м. Київ, вул. Сім`ї Хохлових, 15)

до Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 6)

про стягнення заборгованості

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

11 січня 2020 року до Господарського суду міста Києва від Товариства з обмеженою відповідальністю «Продторг-НГ» (позивач) надійшла позовна заява № 10/01-1 від 10.01.2020 року до Міністерства оборони України (відповідач) про стягнення заборгованості на суму в розмірі 22 917, 36 грн. за договором № 286/2/19/125 від 24.10.2019 року про закупівлю послуги з організації харчування (55320000-9) (послуги з харчування (годування), забезпечення продуктами харчування особового складу (штатних тварин) військових частин (установ) Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах у зонах відповідальності оперативних командувань за місцем постійної дислокації).

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем його зобов`язань за договором № 286/2/19/125 від 24.10.2019 року про закупівлю послуги з організації харчування, зокрема, відповідач, отримавши у повному обсязі послуги з харчування за умовами договору, підтвердивши їх обсяг та якість шляхом підписання актів приймання послуг, зведених актів та актів приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами, а також отримавши від позивача документи на оплату відповідно до пп. 5.1. договору, відповідач добровільно та безпідставно відмовляється від оплати цих послуг, внаслідок чого у відповідача й утворилась заборгованість перед позивачем за вказаним правочином.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.01.2020 року було відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідно до ч.1 1 п. 3 ст. 12 ГПК України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Для цілей цього Кодексу визначено поняття малозначних справ, а саме - це справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також справи незначної складності, визнані судом малозначними.

Ч. 1 ст. 247 ГПК України встановлено, що малозначні справи розглядаються у порядку спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 250 ГПК України, питання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5 ст. 252 ГПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідачам було встановлено строк для подачі відзиву на позову та строк для подання заперечень на відповідь на відзив.

Позивачу було встановлено строк для подачі відповіді на відзиви відповідачів.

Ч. 5 статті 176 ГПК України передбачає, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому ст. 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої ст. 120 цього Кодексу.

22.01.2020 року через відділ діловодства суду надійшов відзив на позовну заяву від відповідача.

За ч.13 України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

За ч.2 ст.252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

За ст. 248 ГК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши всі наявні у справі докази, суд

ВСТАНОВИВ:

24 жовтня 2019 року між Відповідачем та Позивачем було укладено договір №286/2/19/125 про закупівлю послуги з організації харчування (55320000-9) (послуги з харчування (годування), забезпечення продуктами харчування особового складу (штатних тварин) військових частин (установ) Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах у зонах відповідальності оперативних командувань за місцем постійної дислокації (п.п.2.2., п.п.2.3. договору). Ціна, кількість та строки надання послуг зазначаються у специфікації Договору (п.п.2.4. договору). Строк дії договору : з дати його підписання Сторонами до 31 грудня 2019 року, а в частині проведення розрахунків до повного їх завершення (п. п. 11.1. договору).

Відповідно до умов договору, позивач зобов`язувався у 2019 році надати Міністерству оборони України послуги з організації харчування (послуги з харчування (годування), забезпечення продуктами харчування особового складу (штатних тварин) військових частин (установ) Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах у зонах відповідальності оперативних командувань за місцем постійної дислокації), зазначені у специфікації до цього Договору, освіження продовольства, а відповідач - прийняти послуги і оплатити у строки та за цінами згідно з положеннями цього Договору (п.п.2.1., п.п.7.1.2. договору). Послуги можуть надаватися в інших місцях, які встановлюються Представником Замовника відповідно до свого розпорядку дня та специфіки завдань, які виконуються військовою частиною (п.п.6.4. договору).

Послуги надаються відповідно до законодавства України, а саме: Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів, постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 р. № 426 Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, поліцейських, осіб рядового та начальницького складу підрозділів Державної фіскальної служби, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту», постанови Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2001 р. № 1348 "Про норми годування штатних тварин військових частин, закладів, установ і організацій Збройних Сил, інших військових формувань, органів внутрішніх справ та установ кримінально-виконавчої системи (п.п.3.2. договору).

Обсяги послуг щодо забезпеченням харчуванням визначає Представник Замовника шляхом подачі Виконавцю заявки на приготування їжі, на необхідну кількість осіб, за кожною нормою харчування (годування) у розрізі асортименту харчових продуктів на підставі розкладок продуктів, додаткових норм і додаткових продуктів щодоби до 18.00 дня, що передує дню отримання Послуг у двох примірниках. Перший - залишається у Представника Виконавця, другий - в їдальні та повертається Представнику Замовника наступного дня (п.п. 6.4.1. договору).

Обсяги послуг щодо забезпечення харчовими продуктами визначає Представник Замовника шляхом подачі Виконавцю щодекадно шостого, шістнадцятого та двадцять шостого числа кожного місяця, до дванадцятої години, заявки на харчові продукти у розрізі асортименту харчових продуктів за кожною нормою харчування (годування) (п.п.6.4.2. договору).

Заявка на приготування їжі підписується Представником Замовника і Представником Виконавця, заявка на харчові продукти підписується Представником Замовника та завіряються гербовою печаткою військової частини (п.п.6.4.4. договору).

Приймання Послуг за якістю та обсягом здійснюють представники відповідача відповідно до вимог чинного законодавства у присутності представника позивача (п.п.3.5. договору).

Якість та обсяг наданих послуг щодо забезпечення харчуванням оформлюється актом приймання наданих послуг з харчування (додаток № 4 до Наказу № 62 від 09 лютого 2016 p.), який складається представником позивача та представником відповідача щоденно у трьох примірниках: перший - відповідачу, другий представнику відповідача, третій представнику позивача.

Підставою для складання акту приймання наданих послуг з харчування за обсягом є виконана заявка на приготування їжі за основними та додатковими нормами харчування (додаток № 2 до Наказу № 62 від 09 лютого 2016 p., далі - заявка на приготування їжі), за якісними показниками приготовленої їжі - дані книги обліку контролю за якістю приготування їжі.

На підставі щоденно оформлених актів приймання наданих послуг з харчування, тричі на місяць (станом на 10, 20 та на останнє число місяця) складається зведений акт приймання наданих послуг із харчування (додаток № 5 до Наказу № 62 від 09 лютого 2016 p.), який підтверджує виконання своїх зобов`язань позивачем за відповідний період, та підписується: перший примірник - відповідачем, представником відповідача та представниками позивача, другий та третій - представниками відповідача і представниками позивача.

Якість та обсяг наданих послуг щодо забезпечення харчовими продуктами оформлюється актом приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами (додаток № 6 до Наказу № 62 від 09 лютого 2016 p.), який підтверджує виконання своїх зобов`язань позивачем за відповідний період. Акт складається не частіше ніж тричі на місяць (станом на 10, 20 та на останнє число місяця), але не більше ніж 5 робочих днів з часу отримання послуг в повному обсязі: перший примірник - відповідачу, другий - представнику відповідача, третій - представнику позивача та підписується: перший примірник - відповідачем, представниками відповідача та представниками позивача, другий та третій - представниками відповідача і представниками позивача.

Підставою для складання акту приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами за кількісними та якісними показниками є виконана у повному обсязі заявка на забезпечення харчовими продуктами військової частини (додаток № 3 до Наказу № 62 від 09 лютого 2016 p., далі - заявка на харчові продукти), за замовленим асортиментом і кількістю, наявністю документів, що засвідчують якість і безпечність, відповідністю чинним стандартам та своєчасністю поставки до вказаного місця.

Згідно п.п.5.1. договору, розрахунки за договором проводяться шляхом оплати фактично наданих позивачем та прийнятих представником відповідача послуг, за умови надходження коштів з Державного бюджету України, передбачених на зазначені цілі, протягом 20 банківських діб з дня надходження до відповідача наступних документів: рахунків-фактур; зведеного акту приймання наданих послуг із харчування та/або акту приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами; підтвердження відповідно до наказу Міністра оборони України від 31.12.2016 р. №757.

Так, у грудні 2019 року, відповідач надавав позивачу заявки про надання послуг (на приготування їжі за основними та додатковими нормами харчування; видачі продуктів для годування службових собак; забезпечення продуктами харчування).

Згідно заявок відповідача, позивач у період 11.12-31.12.2019 року включно надав послуг на загальну суму 22 917,36 грн. Факт надання послуг з харчування Позивачем відповідачу у цей період підтверджується щоденними актами приймання наданих послуг з харчування та зведеними актами приймання наданих послуг з харчування, актами приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами, повідомленнями - підтвердженнями, оформленими у відповідності до п.п.3.5. договору та підписаними з обох сторін.

Усі документи, які передбачено договором для оплати наданих послуг, та копії яких додано до позовної заяви, позивачем як завжди було надано відповідачу, а саме: до канцелярії Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України, згідно Реєстрів документів на оплату послуг з організації харчування особового складу, згідно договору № 286/2/19/125 від 24.10.2019 року, що підтверджується реєстраційними номерами вхідної кореспонденції відповідача,

Відповідач в свою чергу у відзиві зазначає, що відповідно до пункту 2.4. Договору, позивач зобов`язувався надавати послуги за цінами, в кількості та у строки, які визначені у Специфікації до Договору. Послуги надаються, відповідно до заявок представника відповідача.

Пунктом 5.1. Договору передбачено, що розрахунок за цим Договором проводяться шляхом оплати фактично наданих позивачем та прийнятих представником відповідача послуг, за умови надходження коштів Державного бюджету України передбачених на зазначені цілі, протягом 20 ( банківських днів з дня надходження до Замовника таких документів: рахунків-фактур; зведеного акту приймання наданих послуг із харчування та/або акт^ приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами; підтвердження відповідно до наказу Міністра оборони України від 31.12.2016 р.№757.

Законодавством не установлено залежності оплати отриманих послуг від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів.

Як вбачається із Актів та видаткових накладних, які додані позивачем до матеріалів позовної заяви, Позивачем надано певні послуги з харчування а представниками відповідача отримано підтверджено ці послуги. Заявлене сума позовних вимог, а саме, послуги на суму 22 917,36 гри. були надані понад суму договору. Тому, на думку відповідача, у нього відсутні правових підстави для сплати таких коштів.

Ч.2 ст.218 Господарського кодексу України та ст.617 Цивільного кодексу України передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважається обставинами, які є підставою для звільнення боржника від виконання зобов`язання.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у Постанові від 23.03.2018 року у справі № 904/6252/17.

Відповідач мав висувати заперечення щодо надання послуг у момент замовлення них або прийняття цих послуг від Позивача, а прийнявши обумовлені сторонами у договорі послуги, у Відповідача виникло грошове зобов`язання з його оплати.

До того ж, Європейським судом з прав людини в рішенні від 18.10.2005 у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" та в рішенні від 30.11.2004 у справі "Бакалов проти України" зазначено, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов`язання.

Згідно ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Відповідно до ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Договір є обов`язковим для виконання сторонами в силу положень ст.629 ЦК України.

Згідно ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідач, отримавши у повному обсязі послуги з харчування за умовами договору, підтвердивши їх обсяг та якість шляхом підписання актів приймання послуг та зведених актів, актів приймання послуг із забезпечення харчовими продуктами, а також отримавши від Позивача на оплату документи визначені п.п.5.1. договору, безпідставно відмовляється від оплати отриманих послуг.

Згідно п.п.6.1. договору, у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за Договором Сторони несуть відповідальність відповідно до чинного законодавства України.

Згідно ст.611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Як зазначено в ст.625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу.

Згідно зі ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно з ч. 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги не надання відповідачем доказів на спростування обставин доведених позивачем, оскільки послуги були надані позивачем та прийняті відповідачем, господарський суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення заборгованості є законними, обґрунтованими та такими, що правомірно заявлені, а відтак такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись викладеним вище, відповідно до ст.ст. 509, 525, 526, 530, 610, 612, 625, 629, 692 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 193 Господарського кодексу України та ст.ст. 1, 2, 5, 12, 13, 54, 55, 162, 164, 176 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2.Стягнути з Міністерства оборони України (03168, м. Київ, пр-т Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00034022) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОДТОРГ-НГ» (04119, м. Київ, вул. Сім`ї Хохлових, буд., 15, код ЄДРПОУ 40589125) основний борг у сумі 22 917, 36 коп., судовий збір у сумі 2 102 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 03.03.2020 р.

Суддя М.В. Данилова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення02.03.2020
Оприлюднено12.09.2022
Номер документу87961947
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —910/417/20

Рішення від 02.03.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Данилова М.В.

Ухвала від 13.01.2020

Господарське

Господарський суд міста Києва

Данилова М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні