Рішення
від 02.03.2020 по справі 136/2189/19
ЛИПОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 136/2189/19

провадження № 2-о/136/75/19

РІШЕННЯ

іменем України

"02" березня 2020 р. м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області

в складі:

головуючого судді Кривенка Д.Т.

за участі секретаря судового засідання Марчук Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Липовець цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Козинецька сільська рада Липовецького району Вінницької області про встановлення факту проживання із спадкодавцем однією сім`єю, -

ВСТАНОВИВ:

Представник заявника звернувся до суду із вищевказаною заявою, в якій просить суд встановити факт проживання ОСОБА_1 із чоловіком сестри ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме з 01.05.2013 по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Підставність заяви представник обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , який приходився чоловіком його сестри. Після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшло певне майно. Заявник, будучи спадкоємцем четвертої черги спадкування за законом, оскільки в період з травня 2013 року і на час відкриття спадщини постійно проживав із спадкодавцем за його зареєстрованою адресою місця проживання, спадщину прийняв, утім реалізувати свої спадкові права в нотаріальному порядку позбавлений можливості, так як відсутні документи на підтвердження належності його до четвертої черги спадкування, що послугувало підставою для відмови нотаріусу у видачі на ім`я заявника нотаріального акту. Ураховуючи те, що від встановлення даного факту залежать спадкові (майнові) права заявника, а іншого порядку встановити такий факт чинним законодавством не передбачено, вказане стало підставою звернення до суду із даною заявою.

Відзиву у встановлений судом строк заінтересованою особою не було подано, утім надано сільським головою заяву, в якій вимоги він визнав, не заперечував щодо задоволення заяви.

Ухвалою суду від 16.12.2019 було витребувано з Липовецької державної нотаріальної контори: матеріали спадкових справ: до майна померлої ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 ); до майна померлого ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2 ); до майна померлої ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_3 ).

У судове засідання позивач та його представник не з`явились, утім остання надала заяву про розгляд справи у її відсутність, вимоги підтримала, просила суд задовольнити.

Зважаючи на викладене суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи, тому проводить його в даному судовому засіданні на підставі зібраних у справі доказів, за відсутності осіб, які беруть участь у справі, при цьому не здійснюючи фіксування судового процесу технічними засобами.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали цивільної справи, повно з`ясувавши обставини справи та перевіривши їх зібраними у справі доказами встановив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , На що вказує свідоцтво про смерть серія НОМЕР_4 (а.с.7). Після його смерті відкрилась спадщина.

Із матеріалів спадкової справи встановлено, що своїм правом на спадкування як спадкоємець четвертої черги спадкування за законом скористався заявник ОСОБА_1 , подавши заяву відповідного змісту нотаріусу за місцем відкриття спадщини (а.с.2 Спадкової справи). Інші спадкоємці за матеріалами спадкової справи відсутні.

28.05.2019 постановою державного нотаріуса Липовецької державної нотаріальної контори заявнику було відмовлено у видачі на його ім`я нотаріального акту після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки заявником не було надано належних документів на підтвердження факту належності до кола спадкоємців за законом.

Із довідок виданих виконавчим комітетом Козинецької сільської ради Липовецького району (а.с.14, 15, 16) встановлено, що ОСОБА_1 , 1950 року народження постійно проживав в АДРЕСА_1 , із ОСОБА_2 в належному останньому житловому будинку разом із власником по день смерті останнього ІНФОРМАЦІЯ_1 , де проживає і на даний час. ОСОБА_2 приходиться ОСОБА_1 чоловіком його сестри. Інші спадкоємці ОСОБА_2 на час його смерті були відсутні (дружина ОСОБА_3 та син ОСОБА_4 - померли).

Згідно Акту складеного секретарем сільської ради та сусідами (а.с.17) слідує, що ОСОБА_1 постійно проживав із ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з травня 2013 року і на час відкриття спадщини після смерті останнього в АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 поселився із ОСОБА_2 після смерті племінника ОСОБА_4 та доглядав ОСОБА_2 , вони вели спільне господарство, проживали як сім`я, ОСОБА_1 здійснював поховання ОСОБА_2 .

Відповідно до пункту 21 Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`ю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 Сімейного кодексу України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.

До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (ст. 1264 ЦК України).

Згідно ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Встановлені судом обставини та перевірені зібраними у справі доказами підтверджують факт постійного проживання ОСОБА_1 із ОСОБА_2 однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Зважаючи на встановлені судом обставини, які були перевірені зібраними у справі доказами, суд дійшов висновку, що вимоги заявника є доведеними, а саме його належність до спадкоємців четвертої черги спадкування. Від встановлення цього факту залежать спадкові права заявника, відтак суд дійшов висновку, що вимоги заяви підлягають до задоволення.

На підставі викладеного та керуючись нормами ЦК УРСР, ст.1264, 1268 ч.3 ЦК України, ст.265, 315 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_5 ), заінтересована особа: Козинецька сільська рада Липовецького району Вінницької області (місцезнаходження: вул. Перемоги, 33, с. Козинці, Липовецького району, Вінницької області, 22552, ЄДРПОУ - 04329040) про встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю, - задовольнити у повному обсязі.

Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 із ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини, а саме з 01.05.2013 по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , в АДРЕСА_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів учасниками справи до Вінницького апеляційного суду через Липовецький районний суд Вінницької області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.Т. Кривенко

СудЛиповецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення02.03.2020
Оприлюднено04.03.2020
Номер документу87966619
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —136/2189/19

Рішення від 02.03.2020

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

Ухвала від 16.12.2019

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Кривенко Д. Т.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні