РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/15055/19
пр. № 2/759/1082/20
24 лютого 2020 року м. Київ
Святошинський районний суд м. Києва у складі: головуючого судді Марко Я.Р., за участю секретаря судового засідання Шапаренка О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін цивільну справу за позовом Житлово-будівельного кооперативу Екскаваторщик-1 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Представник ЖБК Екскаваторщик-1 звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з вищевказаним позовом, в якому просить суд, з врахуванням зменшення розміру позовних вимог, стягнути з ОСОБА_1 на користь ЖБК Екскаваторщик-1 заборгованість по внескам на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 5 384, 30 грн., інфляційні втрати в розмірі 2 805, 67 грн., 3% річних в розмірі 823, 25 грн.
В обґрунтування позовної заяви представник позивача зазначив, що ЖБК Екскаваторщик-1 здійснює експлуатацію та управління будинком АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 на праві власності належить квартира АДРЕСА_1 . У зв`язку з несвоєчасною сплатою внесків на утримання будинків та прибудинкової території, станом на 30.09.2019 року за відповідачем утворилась заборгованість в розмірі 9 013, 22 грн., з яких: 5 384, 30 грн. - заборгованість по внескам на утримання будинку та прибудинкової території, 2 805, 67 грн. -інфляційні втрати, 823, 25 грн. - 3% річних. З огляду на викладене, представник позивача просить стягнути з відповідача вищевказані суми, судовий збір та витрати на правничу допомогу.
Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 20.08.2019 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомленням) сторін.
Відповідно до частини 4 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Від відповідача відзив на позов до суду не надходив, копія належним чином завіреної ухвали про відкриття провадження у справі від 20.08.2019 року разом з судовою повісткою про виклик та копією позовної заяви з додатками судом направлялися за зареєстрованим місцем проживання (перебування), відомості про яке надано відділом з питань реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб Святошинської РДА.
Ухвалою суду від 16.10.2019 року прийнято до розгляду заяву представника позивача ЖБК Екскаваторщик-1 про зменшення розміру позовних вимог.
У відповідності до частини 2 статті 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалось.
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом, передбаченим статтею 178 Цивільного процесуального кодексу України, жодних заперечень на спростування наведених позивачем обставин суду не надав.
Оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до частин 1-4 статті 12 Цивільного процесуального кодексу України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Статтею 76 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами:1) письмовими, речовими і електронними доказами;2) висновками експертів;3) показаннями свідків.
Відповідно до частини 1 статті 81 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що 01.04.1970 року створено ЖБК Екскаваторщик-1 з метою будівництва будинку АДРЕСА_1 та з 1977 року кооператив здійснює самостійно експлуатацію та утримання будинку АДРЕСА_1 згідно Статуту ЖБК. Член ЖБК зобов`язаний: своєчасно вносити платежі на покриття витрат кооперативу по експлуатації капітальному ремонту житлового будинку та утримання прибудинкової території, внески до спеціальних фондів та плату за комунальні послуги (п. п. 3 п. 38 статуту). Громадяни, які придбали у власність жилі приміщення в будинку ЖБК та не виявили бажання вступити до членів кооперативу, здійснюють оплату за користування комунальними послугами у встановленому для членів ЖБК розмірі, а також беруть участь у загальних витратах кооперативу по експлуатації і капітальному ремонту будинку та утриманню прибудинкової території пропорційно балансовій вартості належної їм частини будинку (п. 39 статуту) (а.с. 10-16).
ОСОБА_1 згідно інформаційної довідки КП КМР Київське бюро технічної інвентаризації ББ-2019 № 39 від 05.08.2019 року належить на праві власності квартира АДРЕСА_1 (а.с. 17).
Відповідно до протоколу загальних зборів ЖБК Екскаваторщик-1 № 14 від 10.10.2013 року розмір щомісячних внесків на утримання будинків і споруд та прибудинкової території встановлено в розмірі 3,00 грн. за 1 кв.м. від загальної площі квартири для будинку по АДРЕСА_1 (а.с .22).
З 01.08.2016 року розмір щомісячних внесків на утримання будинків і споруд та прибудинкової території встановлено на рівні 5,17 грн. за 1 кв.м. від загальної площі квартири для будинку АДРЕСА_1 , відповідно до протоколу загальних зборів № 1/16 від 04.08.2016 року (а.с. 23).
За твердженням представника позивача, 18.09.2019 року та 24.09.2019 року на рахунок позивача надійшли грошові кошти у сумі 11 031, 60 грн. на часткове погашення заборгованості ОСОБА_1 .
Станом на 30.09.2019 року у ОСОБА_1 залишок заборгованості щодо утримання будинків та прибудинкової території, за період з 01.08.2015 року по 30.06.2019 року становить 5 384, 30 грн., інфляційні втрати в розмірі 2 805, 67 грн., 3% річних в розмірі 823, 25 грн. (а.с.41-42).
Відповідно до статті 11 ЦК України підставою для виникнення зобов`язань є договори та інші правочини. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України Про житлово-комунальні послуги споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу. Балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Виконавець - суб`єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору. Виробник - суб`єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги.
Житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством.
Якість житлово-комунальної послуги - сукупність нормованих характеристик житлово-комунальної послуги, що визначає її здатність задовольняти встановлені або передбачувані потреби споживача відповідно до законодавства.
Відповідно до положень статті 322 Цивільного кодексу України обов`язок власника утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 162 Житлового кодексу України передбачено, що власник зобов`язаний своєчасно вносити квартирну плату і плату за комунальні послуги.
Відповідно до частини 2 статті 7 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку кожний співвласник несе зобов`язання щодо належного утримання, експлуатації, реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонту технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку пропорційно його частки співвласника.
У статті 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку визначено, що рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Встановлено, що відповідач має заборгованість за несплату внесків на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 5 384, 30 грн.
Відповідачем не надано належних та допустимих доказів на спростування заборгованості, не доведено відсутність заборгованості за несплату внесків на утримання будинку та прибудинкової території, іншого розрахунку заборгованості на спростування наданого позивачем розрахунку не надано. А тому вказана сума підлягає стягненню з відповідача в судовому порядку.
Згідно з частиною 1 статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (частина 1 статті 612 Цивільного кодексу України).
Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Слід зазначити, що передбачене законом право кредитора вимагати стягнення відсотків річних є способом захисту майнових прав та інтересів кредитора, сутність яких складається з відшкодування матеріальних втрат кредитора та знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів, а також отримання компенсації (плати) від боржника за користування ним грошовими коштами, які належать до сплати кредитору.
Враховуючи встановлену судом суму заборгованості з оплати послуг на утримання будинку та прибудинкової території, що підлягає стягненню з відповідача на користь позивача, судом встановлено, що з відповідача на користь позивача підлягають стягненню інфляційні втрати в розмірі 2 805, 67 грн. та три відсотки річних у розмірі 823, 25 грн.
Щодо стягнення з відповідача витрат на професійну правничу допомогу, суд вказує наступне.
Згідно статті 137 Цивільного процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:
1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);
2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);
3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;
4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.
Згідно з частиною 3 статті 141 Цивільного процесуального кодексу України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін; поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялися.
Встановлено, що 24.06.2019 року між ЖБК від Екскаваторщик-1 та Адвокатським бюро Коваль Оксани Сергіївни , що є адвокатом відповідно до свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 713, укладено договір про надання правової допомоги та додаткову угоду № 1 (а.с. 25-27, 43).
Актом здавання-приймання наданих послуг від 24.06.2019 року встановлено, що правова допомога складається з: написання та подання до суду позовної заяви про стягнення заборгованості з власників квартир у будинку по АДРЕСА_1 (1200 грн.); отримання відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (100 грн.) (а.с. 28).
Актом здавання-приймання наданих послуг від 07.10.2019 року встановлено, що правова допомога складається з: підготовка і подання до Святошинського районного суду м. Києва заяви про зменшення позовних вимог у справі № 759/15055/19 (вартістю 800 грн.), (а.с. 44).
Відповідно до платіжного доручення № 22 від 27.06.2019 року та платіжного доручення № 67 від 08.10.2019 року, позивач здійснив оплату послуг за договором про надання правової допомоги в розмірі 2100, 00 грн. (а.с. 29, 45).
Враховуючи наведене, витрати на правничу допомогу підлягають стягненню з відповідача.
У відповідності до приписів статті 141 Цивільного процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 12, 13, 48, 76-82, 141, 229, 259, 263-265, 268, 273, 274, 280-283, 353, 354 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позов Житлово-будівельного кооперативу Екскаваторщик-1 до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Житлово-будівельного кооперативу Екскаваторщик-1 (код ЄДРПОУ: 22885482) заборгованість по внескам на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 5 384, 30 грн., інфляційні втрати в розмірі 2 805, 67 грн., 3 % річних в розмірі 823, 25 грн., судовий збір в розмірі 1921, 00 грн., витрати на професійну правничу допомогу в сумі - 2 100, 00 грн.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання через Святошинський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів після проголошення рішення суду апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: Я.Р. Марко
Суд | Святошинський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 24.02.2020 |
Оприлюднено | 04.03.2020 |
Номер документу | 87978299 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Святошинський районний суд міста Києва
Марко Я. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні