Рішення
від 03.03.2020 по справі 675/2461/19
ІЗЯСЛАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 675/2461/19

Провадження № 2/675/204/2020

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"03" березня 2020 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Столковського В. І., за участю: секретаря судового засідання - Кущука А. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду в м. Ізяслав цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Шекеринецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, Плужненської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, про визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В :

У листопаді 2019 року ОСОБА_1 звернувся до суду із даним позовом, у якому просить визнати за ним право на земельну частку (пай), яка перебувала у колективній власності КСП Промінь с. Шекеринці Ізяславського району Хмельницької області, розміром 2,43 в умовних кадастрових гектарах в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_2 . Після його смерті залишилась спадщина, до складу якої входить право на отримання земельної частки (паю) в колективному сільськогосподарському підприємстві Промінь с. Шекеринці Ізяславського району Хмельницької області.

ОСОБА_2 за життя сертифікат на право на земельну частку (пай) не отримував у зв`язку зі смертю, однак був внесений до списку громадян - членів КСП Промінь , який є додатком № 1 до Державного акту на право колективної власності на землю серії ХМ № 31 від 23 листопада 1995 року.

Відповідно до Указу Президента України № 720/95 від 08 серпня 1995 року Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям ОСОБА_2 мав право на земельну частку пай у КСП Промінь с. Шекеринці Ізяславського району Хмельницької області, тому ОСОБА_1 з метою оформлення спадкового майна звернувся з вказаним позовом до суду.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, надіслав письмову заяву, в якій просить слухати справу за його відсутності та вказує, що позовні вимоги підтримує повністю.

Представник відповідача Плужненської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області у судове засідання не з`явився, надав суду письмове клопотання, у якому просить справу розглянути без його участі, зазначивши, що проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Представник відповідача Шекеринецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, про причини неприбуття суд не повідомив.

Представник третьої особи Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Плюх В. О. у судове засідання не з`явилася, про дату, час та місце слухання справи повідомлена належним чином, у поданих письмових поясненнях звертає увагу суду на те, що ОСОБА_2 за життя сертифікат на право на земельну частку (пай) не отримував, просить врахувати вказану обставину при вирішенні спору. Також вказує на пропуск позивачем строку позовної давності при зверненні з даним позовом до суду, що є підставою для відмови в позові.

Згідно вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, з`ясувавши позиції учасників справи та їх представників, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково.

Відповідно до свідоцтва про смерть, повторно виданого Ізяславським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області 28 січня 2017 року, встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно з свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , повторно виданим відділом реєстрації актів цивільного стану Ізяславського районного управління юстиції 26 березня 2004 року, ОСОБА_2 являвся батьком позивача ОСОБА_1 .

У разі відкриття спадщини до 1 січня 2004 року застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР 1963 року.

Відповідно до ст. 524 ЦК УРСР від 18 липня 1963 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

За змістом ст.ст. 529, 548 ЦК УРСР від 18 липня 1963 року при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. Для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Згідно з ст. 549 ЦК УРСР від 18 липня 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном або якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

За змістом довідки Шекеринецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області від 13 березня 2019 року № 100 після смерті ОСОБА_2 фактично в управління та володіння спадковим майном вступив його син ОСОБА_1 .

Також у відповідності до повідомлення завідувача Ізяславської державної нотаріальної контори Хмельницької області Ефендієвої А. П. від 19 листопада 2019 року № 2181/01-16 в нотаріальній конторі заведено спадкову справу за № 326/2019 р. після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину від спадкоємця першої черги за законом - сина спадкодавця ОСОБА_1 . Інших заяв не надходило.

З даних архівної довідки архівного відділу Ізяславської районної державної адміністрації Хмельницької області від 20 грудня 2019 року № 151/04-04 убачається, що в 1992 році згідно рішення загальних зборів колгоспників колгоспу ім. Петровського с. Шекеринці Ізяславського району Хмельницької області на базі колгоспу було створено колективне сільськогосподарське підприємство Промінь с. Шекеринці (протокол від 28 вересня 1992 року № 3). У 2000 році згідно рішення загальних зборів колективне сільськогосподарське підприємство Промінь с. Шекеринці було реформовано в товариство з обмеженою відповідальністю Промінь с. Шекеринці (протокол від 10 лютого 2000 року № 1). В акті ліквідаційної комісії КСП Промінь с. Шекеринці від 06 травня 2000 року зазначено, що ТОВ Промінь є правонаступником КСП Промінь . Документи ТОВ Промінь с. Шекеринці передані до архівного відділу на зберігання по 2005 рік, тому підтвердити відомості щодо реорганізації та правонаступництва після зазначеного періоду архівний відділ не може.

Разом з тим, згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю Промінь було юридичною особою, зареєстровано 23 березня 1998 року. 11 травня 2010 року діяльність зазначеного товариства припинено, про що внесено запис № 16581170004000534. Дані про юридичних осіб - правонаступників останнього у реєстрі відсутні.

Також судом встановлено, що на підставі рішення Шекеринецької сільської ради Ізяславського району Хмельницької області від 15 червня 1993 року № 11 КСП Промінь с. Шекеринці Ізяславського району Хмельницької області 23 листопада 1995 року видано Державний акт на право колективної власності на землю серії ХМ № 31 площею 1227,6 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

ОСОБА_2 зазначений у списку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства Промінь , що додавався до вказаного Державного акта на право колективної власності на землю серії ХМ № 31 від 23 листопада 1995 року за № 480.

У той же час, ОСОБА_2 за життя не отримав сертифікат на право на земельну частку (пай) із земель КСП Промінь , що підтверджується відомостями, наданими Відділом в Ізяславському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області 26 грудня 2019 року.

Згідно з ч. 2 ст. 23 ЗК України 1990 року, чинного на час існування спірних правовідносин, визначено, що державний акт на право колективної власності на землю видається колективному сільськогосподарському підприємству, сільськогосподарському кооперативу, сільськогосподарському акціонерному товариству із зазначенням розмірів земель, що перебувають у власності підприємства, кооперативу, товариства і у колективній власності громадян. До державного акта додається список цих громадян.

Відповідно до п. 2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Згідно роз`яснень, викладених в п. 11 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що засвідчує таке право є сертифікат про право на земельну частку (пай). Якщо спадкодавець мав право на земельну частку (пай), але за життя не одержав сертифіката на право власності на земельну частку (пай) або помилково не був включений (безпідставно виключений) до списку, доданого до державного акта про колективну власність на землю відповідного сільськогосподарського підприємства, товариства тощо, при вирішенні спору про право спадкування на земельну частку (пай) суд застосовує положення чинного на час існування відповідних правовідносин ЗК України 1990 року, Указу Президента України від 8 серпня 1995 року № 720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям та відповідні норми ЦК УРСР.

Як роз`яснено у пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.

Отже, член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта.

В абзаці десятому пункту 9 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 Конституційний Суд України наголошував, що правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах.

Частиною другою статті 14 Конституції України визначено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Таким чином, суд вважає, що ОСОБА_2 за життя набув право на земельну частку (пай) КСП Промінь с. Шекеринці Ізяславського району Хмельницької області, оскільки він перебував в членах колективного сільськогосподарського підприємства на час паювання землі, отримання державного акта на право колективної власності на землю, і був включений до списку осіб, що додається до Державного акту на право колективної власності на землю.

Після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняв шляхом вступу в фактичне управління та володіння спадковим майном його син ОСОБА_1 - позивач по справі.

Тому, враховуючи те, що позивач являється спадкоємцем за законом першої черги після смерті ОСОБА_2 , прийняв спадщину в установленому законом порядку, суд вважає, що з метою захисту прав позивача слід визнати за ним право на земельну частку (пай), яка належала батькові та була ним успадкована.

Суд не погоджується з доводами представника Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо необхідності застосування строку позовної давності у даній справі.

За змістом ст. 76 ЦК УРСР від 18 липня 1963 року перебіг строку позовної давності починається з дня виникнення права на позов. Право на позов виникає з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права.

У відповідності до ч. 2 ст. 548 ЦК УРСР від 18 липня 1963 року, який підлягає застосуванню до даних правовідносин, прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Норми ЦК УРСР від 18 липня 1963 року не передбачали обов`язку спадкоємця одержати свідоцтво про право на спадщину у конкретно визначені строки. Тому, враховуючи, що спадкодавцю позивача ОСОБА_2 за життя належало право на земельну частку (пай), вказане право входить до спадкового майна, яке було успадковане позивачем після смерті останнього.

Це право у відповідності до ч. 2 ст. 548 ЦК УРСР від 18 липня 1963 року належить ОСОБА_1 з моменту відкриття спадщини, з того часу воно припинено не було та ніким не порушувалося, тому відсутні законні підстави вважати, що позивачем пропущений строк позовної давності.

Водночас, як убачається з інформації, наданої Відділом в Ізяславському районі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області 05 вересня 2019 року, середня площа земельної частки (паю) по КСП Промінь с. Шекеринці Ізяславського району Хмельницької області становить 1,95 в умовних кадастрових гектарах, відтак позов слід задовольнити частково з урахуванням вказаних даних щодо розміру земельного паю.

Отже, позов підлягає до задоволення частково.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 247, 259, 263-265 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на земельну частку (пай), яка перебувала у колективній власності КСП Промінь с. Шекеринці Ізяславського району Хмельницької області, розміром 1,95 в умовних кадастрових гектарах, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У задоволенні решти позову ОСОБА_1 відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Хмельницького апеляційного суду через Ізяславський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на його апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 , рнокпп - НОМЕР_2 .

Відповідач 1: Шекеринецька сільська рада Ізяславського району Хмельницької області, місце знаходження - с. Шекеринці, вул. Центральна, 81 Ізяславського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ - 04406851.

Відповідач 2 Плужненська сільська рада Ізяславського району Хмельницької області, місце знаходження - с. Плужне, вул. Бортника, 7 Ізяславського району Хмельницької області, код ЄДРПОУ - 04406745.

Третя особа: Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області: місце знаходження - м. Хмельницький, вул. Інститутська, 4/1, код ЄДРПОУ - 39767479.

Повний текст рішення складений 03 березня 2020 року.

Суддя: В. І. Столковський

СудІзяславський районний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення03.03.2020
Оприлюднено04.03.2020
Номер документу87981643
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —675/2461/19

Рішення від 03.03.2020

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Столковський В. І.

Ухвала від 06.02.2020

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Столковський В. І.

Ухвала від 10.01.2020

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Столковський В. І.

Ухвала від 17.12.2019

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Столковський В. І.

Ухвала від 18.11.2019

Цивільне

Ізяславський районний суд Хмельницької області

Столковський В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні