ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Одеса
"25" лютого 2020 р.Справа № 916/1915/16 Господарський суд Одеської області у складі судді Лічмана Л.В.,
секретар судового засідання Цісельський К.О.,
за участю представників учасників справи:
від позивача: Дарієнко В.Д.,
від відповідача (Жуковського А.В.): не з`явився,
від відповідача (Поповича В.Є.): не з`явився,
від відповідача (Макарука П.О.): Безродна О.В.,
від третьої особи: Бєльський-Панасюк О.О.,
розглядаючи справу № 916/1915/16
за позовом Державного підприємства ,,ОДЕСЬКИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ І ПРОЕКТНО-КОНСТРУКТОРСЬКИЙ ІНСТИТУТ» (65049, м. Одеса, вул. Івана Франка, буд. 55)
до відповідачів: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (01008, м. Київ, вул. Михайло Грушевського, буд. 12/2),
про витребування майна з чужого володіння та визнання права власності,
встановив:
Постановою Верховного Суду від 04.12.2019 р. скасовано постанову Одеського апеляційного господарського суду від 03.06.2017 р. та ухвалу Господарського суду Одеської області від 18.05.2017 р. у справі № 916/1915/16, останню направлено на новий розгляд до Господарського суду Одеської області.
Ухвалюючи постанову, Верховний Суд не погодився з висновками судів попередніх інстанцій щодо наявності процесуальних передумов для закриття провадження у справі, проте, серед іншого, зазначив, що за умови порушення провадження у справі про банкрутство боржника, особливістю вирішення таких спорів є те, що вони розглядаються та вирішуються господарським судом без порушення нових справ, що узгоджується із загальною спрямованістю Закону України ,,Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» , який передбачає концентрацію всіх спорів у межах справи про банкрутство задля судового контролю у межах цього провадження за діяльністю боржника, залучення всього майна боржника до ліквідаційної маси та проведення інших заходів, метою яких є повне або часткове задоволення вимог кредиторів.
Крім того в постанові Великою Палати Верховного Суду від 15.01.2020 р. по справі № 607/625415-ц вказано, що:
- Закон України ,,Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» втратив чинність з 21.10.2019 р. з набранням чинності Кодексу України з процедур банкрутства. Вказаний кодекс передбачає особливості розгляду справ про банкрутство, а також спорів за участю боржника, що підтверджується змістом, зокрема, ст.7 цього кодексу;
- оскільки суд має застосовувати відповідно до ч.3 ст.3 ГПК України норму, чинну на момент розгляду справи, слід застосовувати норми Кодексу України з процедур банкрутства, які є чинними на теперішній час;
- зі змісту норм Кодексу України з процедур банкрутства убачається, що законодавець захищає не лише права банкрута, а й права інших осіб, які мають вимоги до банкрута. Захист таких осіб полягає у тому, що інші суди, незалежно від юрисдикції, які розглядали справи за позовами до відповідача, щодо якого відкрито провадження у справі про банкрутство після відкриття провадження в інших справах, не закривають таке провадження, а передають справу до належного суду для розгляду по суті. При цьому таким належним судом є виключно суд господарської юрисдикції, який відкрив справу про банкрутство відповідача. Таке урегулювання процедури розгляду спорів до відповідача, щодо якого відкрито провадження у справі про банкрутство, встановлює зрозумілу і справедливу процедуру закінчення розгляду справи належним судом, дотримання принципу визначення юрисдикції справи та підсудності спорів одному господарському суду, який акумулює усі вимоги до відповідача, щодо якого порушено процедуру банкрутства.
Дослідивши в контексті спірних правовідносин зміст наведених постанов Верховного Суду, викладені в яких висновки щодо застосування норм права враховуються судами при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин на підставі ч.4 ст.236 ГПК України, господарський суд дійшов висновку про передачу справи для її розгляду в межах справи про банкрутство позивача з огляду на таке.
ДП ,,ОДЕСЬКИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ І ПРОЕКТНО-КОНСТРУКТОРСЬКИЙ ІНСТИТУТ» звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про витребування незаконно відчуженого державного майна та визнання права власності на це майно, зазначивши про облік на балансі підприємства майна за адресою: АДРЕСА_4 , доступ до якого неможливий внаслідок його знаходження в чужому володінні. Позовне провадження ініційовано керуючим санацією, призначеним Господарським судом Одеської області по справі № 5017/2833/2012 про банкрутство ДП ,,ОДЕСЬКИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ І ПРОЕКТНО-КОНСТРУКТОРСЬКИЙ ІНСТИТУТ» .
Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст.7 Кодексу України з процедур банкрутства спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими ГПК України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею; господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника; склад учасників розгляду спору визначається відповідно до ГПК України; господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними ГПК України…
В ч.9 ст.30 ГПК України закріплено, що справи, передбачені п.п.8 та 9 ч.1 ст.20 ГПК України, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням боржника.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.31 ГПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Дослідивши зміст ст.7 Кодексу України з процедур банкрутства, які підлягають застосуванню на підставі ч.3 ст.3 ГПК України, незважаючи на те, що провадження у справі № 916/1915/16 відкрито ще в 2016 р., врахувавши наведені вище правові висновки Верховного Суду, з`ясувавши думки представників учасників справи, які просили, в т.ч. письмово, передати дану справу для розгляду в межах справи про банкрутство ДП ,,ОДЕСЬКИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ І ПРОЕКТНО-КОНСТРУКТОРСЬКИЙ ІНСТИТУТ» , господарський суд вважає за необхідне передати матеріали справи № 916/1915/16 за підсудністю для її розгляду по суті в межах справи № 5017/2833/2012.
Керуючись ст.ст.30,31,233-235 ГПК України, ст.7 Кодексу України з процедур банкрутства, суд постановив:
Передати матеріали справи № 916/1915/16 для розгляду спору по суті в межах справи Господарського суду Одеської області № 5017/2833/2012.
Ухвала набрала законної сили 25.02.2020 року та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Повний текст ухвали складено 02 березня 2020 р.
Суддя Л.В. Лічман
Дата ухвалення рішення | 24.02.2020 |
Оприлюднено | 04.03.2020 |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Лічман Л.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні