Рішення
від 03.03.2020 по справі 219/14466/19
АРТЕМІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 219/14466/19

Провадження № 2/219/1055/2020

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

03 березня 2020 року м. Бахмут Донецької області

Артемівський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого судді Шевченко Л.В.,

за участю секретаря судового засідання Брагіної М.В.,

без участі сторін,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Бахмут в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади міста Бахмута Донецької області про надання додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В:

13.12.2019 позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Іванівської сільської ради, в якому просить надати їй додатковий строк для прийняття спадщини за законом після смерті спадкодавця - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову вказує, що вона є спадкоємцем померлої ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 77 років. ОСОБА_2 під час життя склала заповіт, який був посвідчений 19.11.2013 секретарем виконкому Красненської сільської ради ОСОБА_3 ., та заповіла все свою майно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Вказує, що нею був пропущений 6-місячним строк для подачі заяви про прийняття спадщини, у зв`язку з тим, що після смерті ОСОБА_2 вона дуже переживала, оскільки це стало для неї тяжкою втратою. Крім того, проживаючи в зоні ООС (АТО), вона боялась попасти під обстріли та не мала можливості займатись спадковими справами. Крім того, вона є людиною похилого віку та часто хворіє, також тривалий час вона не могла знайти заповіт та інші документи, Крім того, зазначає, що вона усно та письмово зверталась до державного нотаріуса Другої Державної нотаріальної контори м.Бахмут із заявою про бажання прийняти спадщину ті відкрити спадкову справу, після спливу необхідно строку, але нотаріус, що це не нотаріальна дія і тому письмову відповідь не надасть, а може тільки надати з цього приводу письмову інформацію. У зв`язку з цим позивачем був пропущений строк для подачі заяви про прийняття спадщини, через що вона вимушена звернутися до суду з вказаним позовом.

Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 28.12.2019 за зазначеною цивільною справою було відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання, та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву. Ухвалою суду від 31.01.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Ухвалою Артемівського міськрайонного суду Донецької області 18.02.2020 замінено первісного відповідача по вказаній цивільній справі Іванівську сільську раду на належного відповідача - територіальну громаду міста Бахмута Донецької області, та надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву, згідно якої просила розглянути справу без участі її, позов задовольнити (вх. № 3936 від 31.01.2020).

Представник відповідача - територіальної громади міста Бахмута Донецької області в судове засідання не з`явився. Разом з тим, 02.03.2020 від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, просив прийняти рішення на розсуд суду.

На підставі ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у зв`язку з неявкою учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши цивільну справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши матеріали справи та докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Як передбачено ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачений цим Кодексом випадках.

З паспорту серія ВС № 195014 (арк.с.3) вбачається, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Як вбачається з заповіту, посвідченого 19 листопада 2013 року секретарем виконкому Красненської сільської ради ОСОБА_4 Ф., ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , все своє майно, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалось і взагалі все те, що їй буде належати на день смерті по закону, заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.5).

ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 77 років померла спадкодавець - ОСОБА_2 , про що 02.07.2016 складено відповідний актовий запис № 24 та видано виконкомом Красненської сільської ради Артемівського району Донецької області свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.6). Причина смерті ОСОБА_2 відповідно до довідки від 02.07.2016 - хронічна судинно-мозкова недостатність, церебральний атеросклероз з гіпертензією (а.с.4).

Судом встановлено, що після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , якій належав померлій ОСОБА_2 на підставі договору дарування від 18.03.1993, який зареєстровано в реєстрі за № 34, та земельної ділянки площею 0,2318 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , яка належала померлій на підставі державного акту про право приватної власності на землю серії ІІІ-ДН № 082705 (а.с.11, 32-33).

Відповідно до довідки № 1675 від 02.07.2016, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , мешкала разом з ОСОБА_2 , 1938 року народження, за адресою: АДРЕСА_1 по день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.4)

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1222, ч.1 ст. 1220, ч. 1 ст. 1270 ЦК України).

Відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Позивач зверталась до Другої бахмутської державної нотаріальної контори щодо прийняття спадщини померлого спадкодавця, однак в усній формі їй було відмовлено. 26.12.2019 позивач звернулася до Другої бахмутської державної нотаріальної контори щодо надання відмови у прийняття заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , та 08.01.2020 від завідувача Другої бахмутської державної нотаріальної контори Балицької Л.А. отримала лист-роз`яснення (а.с.34).

Відповідно до ст.1272 ЦК України спадкоємець, який протягом 6 місяців з часу відкриття спадщини не подав заяву про її прийняття, вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку суд досліджує поважність причини пропуску для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними причинами є причини, пов`язані з об`єктивними, не переборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно з інформацією наданою на запит суду 16.01.2020 завідуючою Другої бахмутської державної нотаріальної контори Балицькою Л.А. (№ 01/01-16 від 03.01.2020), за даними Спадкового реєстру після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкова справа не відкривалась, тому свідоцтва про право на спадщину не видавались (а.с.26-27).

Спадкодавець ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , термін для подання заяви про прийняття спадщини після її смерті, встановлений законом - до 01 січня ІНФОРМАЦІЯ_5 . Позивач ОСОБА_1 своєчасно не звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, а тому нею був пропущений строку для прийняття спадщини.

Суд вважає, що позивач ОСОБА_1 пропустила 6-ти місячний строк для подання заяви про прийняття спадщини, встановлений ст. 1268 ЦК України з поважних причин, у зв`язку із тим, що вона через смерть ОСОБА_2 вона дуже переживала, оскільки це стало для неї тяжкою втратою. Крім того, проживаючи в зоні ООС (АТО), вона боялась попасти під обстріли та не мала можливості займатись спадковими справами. Крім того, вона є людиною похилого віку та часто хворіє, також тривалий час вона не могла знайти заповіт та інші документи. Ці підстави стали перешкодою для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Ці причини позбавили позивача можливості вчасно звернутись у встановлені законом строки до нотаріуса з відповідною заявою.

Відповідно до ст.ст. 81, 89 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а тому позов ОСОБА_1 слід задовольнити, визначивши позивачу додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини.

На підставі вищевикладеного , керуючись ст.ст. 5, 10, 81, 141, 258-259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, ст.ст.1220, 1222, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до територіальної громади міста Бахмута Донецької області про надання додаткового строку, достатнього для прийняття спадщини, - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк для подання нею заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , - три місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони по справі:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий 05.11.2011 Артемівським РВ УМВС України у Донецькій області, РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Територіальна громада міста Бахмута Донецької області, адреса місцезнаходження: Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, 44.

Суддя Л.В. Шевченко

СудАртемівський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення03.03.2020
Оприлюднено05.03.2020
Номер документу87997385
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —219/14466/19

Рішення від 03.03.2020

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Шевченко Л. В.

Ухвала від 18.02.2020

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Шевченко Л. В.

Ухвала від 31.01.2020

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Шевченко Л. В.

Ухвала від 28.12.2019

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Шевченко Л. В.

Ухвала від 16.12.2019

Цивільне

Артемівський міськрайонний суд Донецької області

Шевченко Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні