Справа № 317/325/20
Провадження № 2/317/411/2020
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 березня 2020 року м. Запоріжжя
Запорізький районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді Яркіної С.В.,
за участю секретаря судового засідання Ігнатченко Ю.О.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку на прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
У лютому 2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про визначення додаткового строку на прийняття спадщини.
В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 . Після його смерті залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки площею 5,59 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області. Спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не відкривалась. Позивач пропустив шестимісячний строк на прийняття спадщини, оскільки лише у січні 2020 року йому стало відомо про існування заповіту, яким померлий заповів йому вищезазначену земельну ділянку.
У зв`язку з викладеним, ОСОБА_1 просить визначити йому додатковий строк в два місяці для прийняття спадщини, відкритої після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивач ОСОБА_1 до суду не з`явився, про час, дату та місце проведення підготовчого судового засідання повідомлявся належним чином. Від представника позивача - адвоката Заярної М.А. надійшла заява про підтримку позовних вимог та розгляд справи за її відсутності.
Відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , повідомлені належним чином про час, дату та місце розгляду справи, у підготовче судове засідання не з`явились. Надали до суду заяви, відповідно до яких позов визнають у повному обсязі, просять суд розглядати справу за їх відсутності.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Згідно з копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 16 травня 2019 року Хортицьким районним у місті Запоріжжі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, актовий запис № 5518, ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 4).
Як вбачається із відповіді Запорізької районної державної нотаріальної контори № 122/01-16 від 14.02.2020, після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , ніхто із спадкоємців за прийняттям спадщини до нотаріальної контори не звертався, спадкова справа не відкривалась.
За змістом заповіту від 07 грудня 2013 року, ОСОБА_4 заповів належну йому земельну ділянку загальною площею 5,59 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області, кадастровий номер 2322183500:03:001:0836, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 5).
Відповідно ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк в шість місяців, який починається з моменту відкриття спадщини.
Згідно з ч. 2 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність пропуску строку для прийняття спадщини.
Як неодноразово наголошував у своїх постановах Верховний суд, поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Таким чином, необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.
Як встановлено судом, із заявами про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 до нотаріальної контори спадкоємці не зверталися, спадкова справа не заводилася, повідомлення про наявність заповіту ОСОБА_1 не надсилалося та не розміщувалася в пресі інформація про наявність такого заповіту.
За даних обставин, враховуючи наявність у позивача поважної причини пропуску строку на прийняття спадщини, наявні підстави для задоволення позову у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1216-1218, 1221, 1268-1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 4, 12, 13, 211, 258-259, 263-265, 352, 354-355 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ) про визначення додаткового строку на прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН: НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) додатковий строк тривалістю у два місяці для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції .
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
У відповідності до п.п.п. 15.5 п.п.15 п. 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень ЦПК України (в редакції від 03.10.2017), до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.В. Яркіна
Суд | Запорізький районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 03.03.2020 |
Оприлюднено | 05.03.2020 |
Номер документу | 88002035 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Запорізький районний суд Запорізької області
Яркіна С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні