Рішення
від 03.03.2020 по справі 328/2926/19
ТОКМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

328/2926/19

03.03.2020

2/328/53/20

РІШЕННЯ

Іменем України

03 березня 2020 року м.Токмак

Токмацький районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Коваленка П.Л., за участю секретаря судового засідання Баздирь О.Л., розглянувши у підготовчому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Кіровської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Кіровська сільська рада, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 . Позовні вимоги обґрунтовує наступним. ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача - ОСОБА_3 . Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на все її майно, у тому числі, право власності на земельну ділянку площею 11,70 га, яка розташована на території Кіровської сільської ради. 11.12.2001 ОСОБА_3 склала заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Кіровської сільської ради Киян Л.Й., відповідно до якого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , заповіла земельну ділянку, яка належала їй на праві приватної власності згідно з Державним актом на право приватної власності на землю І-ЗП №029486 від 09.06.1999, позивачу ОСОБА_1 . Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заведена. З метою отримання свідоцтва про право на спадщину після померлої ОСОБА_3 ,позивач 10 серпня 2017 року звернулася до Токмацької районної державної нотаріальної контори Запорізької області, але у видачі свідоцтва було відмовлено на тій підставі, що спадкоємець разом зі спадкодавцем не проживала, в шестимісячний термін з моменту відкриття спадщини заяву до нотаріальної контори не подавала. Пропуск строку прийняття спадщини позивач обґрунтовує тим, що після смерті матері позивач довгий час знаходилася в депресивному стані, та вважала, що має достатньо часу для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини. Але, в силу того, що тяжко переживала втрату, перед самим закінченням цього строку захворіла, у зв`язку з чим з 01.02.2006 до 10.02.2006 перебувала на лікуванні в ОСОБА_4 - терапевтичне відділення з гіпертонічною хворобою ІІ ступеня, кризовий перебіг, гіпертензивне серце. Ця обставина змусила позивача звернутися до суду з позовом про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, визнавши його пропущеним за поважних причин.

Ухвалою судді Токмацького районного суду Запорізької області Коваленка П.Л. від 17 грудня 2019 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Цією ж ухвалою витребувано з Токмацької районної державної нотаріальної контори Запорізької області інформацію щодо відкриття спадкової справи (наявність або відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або усунення їх від права на спадкування, або не прийняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття) після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Ухвалою суду від 10 лютого 2020 року прийнято до провадження уточнену позовну заяву ОСОБА_1 до Кіровської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та замінено первісного відповідача ОСОБА_2 на належного відповідача Кіровську сільську раду.

Сторони по справі в підготовче засідання не з`явилися.

Від позивача до суду надійшла заява про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Від відповідача до суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника відповідача, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Оскільки особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з`явились, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

В силу ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справу не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених ЦПК України випадках.

Відповідно до п.11 ч.1 ст.346 ЦК України право власності припиняється у разі смерті власника та ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкові відносини в Україні регулюються Цивільним кодексом України , Законом України від 2 вересня 1993 року №3425-ХІІ "Про нотаріат" , іншими законами, а також прийнятими відповідно до них підзаконними нормативно-правовими актами.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача - ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть № НОМЕР_1 від 08.08.2005. Родинні відносини позивача ОСОБА_1 з померлою ОСОБА_3 підтверджуються копіями наступних документів: свідоцтва про народження НОМЕР_2 від 16.01.1981, в якому наявні відомості, що батьками ОСОБА_5 є ОСОБА_6 та ОСОБА_3 ; копією свідоцтва про шлюб позивача НОМЕР_3 від 17.03.1984, відповідно до якого позивач змінила прізвище з ОСОБА_7 на ОСОБА_8 .

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на все її майно, в тому числі, право власності на земельну ділянку площею 11,70 га, яка розташована на території Кіровської сільської ради.

Земельна ділянка належала померлій ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю І-ЗП №029486 від 09.06.1999.

11.12.2001 ОСОБА_3 склала заповіт, посвідчений секретарем виконавчого комітету Кіровської сільської ради Киян Л.Й., відповідно до якого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , заповіла земельну ділянку, яка належала їй на праві приватної власності згідно з Державним актом на право приватної власності на землю І-ЗП №029486 від 09.06.1999, позивачу ОСОБА_1 . Тобто в силу ст.1233 ЦК України зробила розпорядження на випадок своєї смерті щодо земельної ділянки, яка належала їй на праві приватної власності.

Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заведена, що підтверджується листом Токмацької районної державної нотаріальної контори Запорізької області від 26.12.2019 №1214/01-16.

З метою отримання свідоцтва про право на спадщину після померлої ОСОБА_3 ,позивач 10 серпня 2017 року звернулася до Токмацької районної державної нотаріальної контори Запорізької області, але у видачі свідоцтва було відмовлено на тій підставі, що спадкоємець разом зі спадкодавцем не проживала, в шестимісячний термін з моменту відкриття спадщини заяву до нотаріальної контори не подавала, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 796/02-31 від 10.08.2017.

Пропуск строку прийняття спадщини позивач обґрунтовує тим, що після смерті матері позивач довгий час знаходилася в депресивному стані, та вважала, що має достатньо часу для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини. Але, в силу того, що тяжко переживала втрату, перед самим закінченням цього строку захворіла, у зв`язку з чим з 01.02.2006 до 10.02.2006 перебувала на лікуванні в ОСОБА_9 РБ - терапевтичне відділення з гіпертонічною хворобою ІІ ступеня, кризовий перебіг, гіпертензивне серце. Зазначена обставина підтверджується довідкою КНП Молочанський ЦПМСД Токмацької районної ради .

Таким чином, судом встановлено, що у визначений законом шестимісячний строк позивач не подала заяву до нотаріальної контори для прийняття спадщини, зі спадкодавцем за місцем проживання зареєстрована не була, у зв`язку із чим не може оформити належним чином свої спадкові права. Відмова нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину порушує право позивача на спадкування за заповітом, за захистом якого позивач змушена звернутись до суду.

З метою забезпечення однакового застосування законодавства про спадкування Верховний Суд України у Постанові Пленуму від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування (далі Постанова Пленуму) дав відповідні роз`яснення.

Відповідно до пункту 24 постанови Пленуму вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Позивач пропустила встановлений строк для подачі заяви про прийняття спадщини з поважної причини, оскільки після смерті спадкодавця позивач вважала, що має достатньо часу для подання нотаріусу заяви про прийняття спадщини. Але, перед самим закінченням цього строку позивач захворіла, у зв`язку з чим з 01.02.2006 до 10.02.2006 перебувала на лікуванні в КНП Молочанський ЦПМСД Токмацької районної ради .

Таким чином, хвороба позивача становила об`єктивні та непереборні труднощі для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Відповідно до положень ст.3 ЦК України, яка передбачає загальні засади цивільного законодавства, ними, серед іншого, є судовий захист цивільного права та інтересу, а також справедливість, добросовісність та розумність.

Положеннями ст.17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини, як джерело права.

Принцип пропорційності тісно пов`язаний із принципом верховенства права: принцип верховенства права є фундаментом, на якому базується принцип пропорційності , натомість принцип пропорційності є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком. Судова практика Європейського суду з прав людини розглядає принцип пропорційності як невід`ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності

Дотримання принципу пропорційності передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Ужиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заінтересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі Ілхан проти Туреччини від 27 червня 2000 року при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.

Суд також враховує відсутність заперечень про задоволення позову відповідачем, що не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України особа, яка пропустила строк для прийняття спадщини, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.95 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустила строк прийняття спадщини, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити позивачу додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини в три місяці.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1269, 1270, 1272 ЦК України, ст.13, 95, 200, 206, 258, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд,

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до Кіровської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , додатковий строк в три місяці, з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання до Токмацької районної державної нотаріальної контори Запорізької області заяви про прийняття спадщини, відкритої після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , рнокпп НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Кіровськасільська рада , код ЄДРПОУ 20511895, місце знаходження: 71774, Запорізька область, Токмацький район, село Лагідне, вулиця Центральна, 110.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорозької області шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя

СудТокмацький районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення03.03.2020
Оприлюднено05.03.2020
Номер документу88003267
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —328/2926/19

Рішення від 03.03.2020

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

Ухвала від 10.02.2020

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

Ухвала від 17.12.2019

Цивільне

Токмацький районний суд Запорізької області

Коваленко П. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні