Рішення
від 04.03.2020 по справі 739/179/20
НОВГОРОД-СІВЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 739/179/20

Провадження № 2-о/739/29/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2020 року м. Новгород-Сіверський

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді Чепурка В.В.,

за участі:

секретаря судового засідання - Лукаш Н.Я.,

заявника - ОСОБА_1 ,

представника заявника - ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Ковпинська сільська рада Новгород-Сіверського району Чернігівської області, про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,

В С Т А Н О В И В:

1. Описова частина

Стислий виклад позицій учасників справи

ОСОБА_1 (далі - заявник), діючи через свого представника ОСОБА_2 , звернувся до суду із заявою про встановлення факту його постійного проживання разом з його матір`ю ОСОБА_3 на час відкриття її спадщини.

Свою заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його матір ОСОБА_3 З 2013 року по день її смерті він постійно проживав з нею в м. Новгороді-Сіверському Чернігівської області, здійснюючи догляд за своєю матір`ю. Після смерті матері відкрилася спадщина до складу якої входить право власності на земельні ділянки, набуті нею за життя. Відповідно він належним чином прийняв спадщину своєї матері та є її єдиним спадкоємцем. Водночас без встановлення факту спільного проживання з матір`ю не може підтвердити факт прийняття спадщини та оформити її у встановленому законом порядку.

Представником заінтересованої особи до початку судового розгляду подано заяву про розгляд справи без його участі, в якій вказано, що заява визнається заінтересованою особою.

У судовому засіданні заявник та його представник заяву підтримали та просили її задовольнити.

Представник заінтересованої особи у судове засідання не з`явився.

Заяви та клопотання учасників справи

Учасники справи інших заяв та клопотань до суду не подавали.

Процесуальні дії у справі

Інших процесуальних дій у справі не вчинялися.

2. Мотивувальна частина

Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин та оцінка аргументів і доказів учасників справи

Як встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Новгороді-Сіверському Чернігівської області померла ОСОБА_3 (а.с. 6).

За життя ОСОБА_3 набула право власності на земельні ділянки з кадастровими номера НОМЕР_1 : НОМЕР_2 та 742368470011000:0394 (а.с. 10).

Зі свідоцтва про народження заявника вбачається, що останній народився ІНФОРМАЦІЯ_2 , і його матір`ю є ОСОБА_3 (а.с. 9).

ОСОБА_3 10 серпня 2003 року склала заповіт, яким заповіла все своє майно своєму сину ОСОБА_1 , тобто заявнику (а.с. 8).

При цьому з акту депутата Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області ОСОБА_4 від 10 лютого 2020 року вбачається, що ОСОБА_3 була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , при цьому у період з 2013 року по день смерті вона проживала за адресою: АДРЕСА_2 та вела спільний побут зі своїм сином ОСОБА_1 (а.с. 7).

Допитані у судовому засіданні в якості свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 дали показання про те, що вони є сусідами заявника і підтвердили, що разом з ним починаючи з 2013 року і до дня смерті постійно проживала його матір ОСОБА_3 , за якою доглядав заявник.

Згідно статті 2 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні від 11 грудня 2003 року № 1382-IV громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

З досліджених у судовому засіданні доказів вбачається, що заявник фактично постійно проживав разом зі своєю матір`ю ОСОБА_3 за місцем своєї реєстрації в м. Новгороді-Сіверському Чернігівської області на день смерті останньої. При цьому той факт, що місце проживання матері заявника було зареєстроване за іншою адресою, відмінною від адреси її фактичного проживання, жодним чином не спростовує вказаних висновків, оскільки реєстрація місця проживання не позбавляє особу права вільно обирати місце проживання на території України.

Частиною другою статті 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Враховуючи той факт, що заявник є сином ОСОБА_3 і згідно статті 1261 ЦК України її спадкоємцем першої черги, встановлення факту постійного проживання заявника з матір`ю на день смерті останньої має важливе значення для заявника, оскільки підтвердить факт прийняття ним спадщини своєї матері, тобто від встановлення зазначеного факту залежить виникнення у заявника відповідних майнових прав.

За таких обставин суд приходить до висновку, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню повністю.

На підставі викладеного, керуючись статтями 76-81, 83, 258-259, 263-268, 273, 293, 315, 319, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Ковпинська сільська рада Новгород-Сіверського району Чернігівської області, про встановлення факту постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити повністю.

Встановити факт, що ОСОБА_1 постійно проживав разом зі своєю матір`ю ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на день її смерті.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заявник: ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_2 ).

Заінтересована особа: Ковпинська сільська рада Новгород-Сіверського району Чернігівської області (ЄДРПОУ - 04415376, місцезнаходження: Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, с. Пушкарі, вул. Шкільна, 16).

Суддя В.В. Чепурко

СудНовгород-Сіверський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення04.03.2020
Оприлюднено05.03.2020
Номер документу88015163
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —739/179/20

Рішення від 04.03.2020

Цивільне

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Чепурко В. В.

Рішення від 14.02.2020

Цивільне

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Чепурко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні