Справа № 157/87/20
Провадження №2/157/119/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 березня 2020 рокумісто Камінь-Каширський
Камінь-Каширський районний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Антонюк О.В.,
з участю секретаря судового засідання - Фесь Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Гуто-Боровенської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся у суд з позовом до Гуто-Боровенської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області, в якому просить визначити йому додатковий строк тривалістю один місяць для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 . В обґрунтування вимог зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його тітка ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок з надвірними будівлями і спорудами 1940 року побудови, що знаходяться в АДРЕСА_1 ; земельна ділянка, належність якої спадкодавцю підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно серії НОМЕР_1 ; право на земельну частку (пай), що стверджується сертифікатом серії ВЛ №004433. Наявність спадкового майна підтверджується довідкою Гуто-Боровенської сільської ради від 15 січня 2020 року № 42. За життя ОСОБА_2 склала заповіт, що посвідчений секретарем Гуто-Боровенської сільської ради 13 травня 1998 року, згідно з яким усе своє майно заповіла йому. На день смерті тітка проживала одна, пережилого подружжя та дітей немає. Нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину з посиланням на те, що він пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини. Цей строк пропустив з поважних причин, оскільки, являючись єдиним спадкоємцем за заповітом і здійснюючи догляд за спадковим майном, володіючи та користуючись ним, зберігаючи правовстановлюючі документи спадкодавця, вважав, що фактично прийняв спадщину. Окрім того, своєчасному зверненню з заявою про прийняття спадщини перешкоджало значне погіршення стану його здоров`я, оскільки він має ряд захворювань, що підтверджується копією його медичної книжки. Інших спадкоємців, які б прийняли спадщину немає.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Представник Гуто-Боровенської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області Оліферчук М.І. у судове засідання не з`явився, подав заяву, із змісту якої вбачається, що він проти задоволення позову не заперечує і просить справу розглянути у його відсутності.
З`ясувавши обставини справи та дослідивши докази, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити повністю, зважаючи на таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Малі-Голоби Камінь-Каширського району Волинської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим виконавчим комітетом Гуто-Боровенської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області 12 квітня 2019 року (а.с. 8).
З копії довідки Гуто-Боровенської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області за № 42 від 15 січня 2020 року вбачається, що згідно з записом в погосподарській книзі № 5 за 2016-2020 роки за особовим рахунком № 0046-1 значиться житловий будинок, 1940 року побудови, що знаходиться в АДРЕСА_1 на належить на праві власності ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . На день смерті вона проживала одна в АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, яке складається з зазначеного житлового будинку, господарських будівель і споруд; земельної ділянки, належність якої спадкодавцю підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно серії НОМЕР_1 , виданим відділом Держземагенства у Камінь-Каширському районі 26 травня 2014 року; право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колишнього КСП Гута-Боровенське Камінь-Каширського району Волинської області розміром 1,61 умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі, підтверджене сертифікатом серії ВЛ № 004433, виданим 10 серпня 1996 року. Заповіт від імені ОСОБА_2 виконкомом Гуто-Боровенської сільської ради посвідчувався 13 травня 1998 року та зареєстрований за № 3. Спадкоємцем, згідно з ст. ст. 1241, 1261 ЦК України є племінник померлої ОСОБА_1 , який доглядає за спадковим майном та користується ним, а також зберігає правовстановлюючі документи (а.с. 11).
За життя ОСОБА_2 13 травня 1998 року склала заповіт, нотаріально посвідчений секретарем Гуто-Боровенської сільської ради та зареєстрований в реєстрі за № 3, у відповідності до якого належну їй частину житлового будинку з надвірними будівлями, що знаходиться в с. Малі-Голоби Камінь-Каширського району Волинської області і все майно, яке на день смерті буде їй належати, заповіла позивачу ОСОБА_1 (а.с. 15). Зазначений заповіт не змінено і не скасовано (а.с. 15 - зворот).
Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до положень ст. ст. 1269, 1270 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу у шестимісячний строк з часу її відкриття заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Статтею 1272 ЦК України передбачено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач ОСОБА_1 у шестимісячний строк з часу відкриття спадщини до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звернувся (а.с 10), проте після смерті ОСОБА_2 доглядав за спадковим майном та зберігав правовстановлюючі документи (а.с. 11).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до інформаційної довідки зі Спадкового реєстру, номер довідки 59022131, дата видачі 16 січня 2020 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась (а.с. 9).
Як вбачається з довідки Гуто-Боровенської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області за № 42 від 15 січня 2020 року, померла ОСОБА_2 проживала одна (а.с. 11).
З урахуванням зазначених обставин та беручи до уваги, що представник відповідача проти задоволення позову не заперечив, суд дійшов висновку про можливість визнання причин пропуску позивачем строку для прийняття спадщини поважними, у зв`язку з чим йому належить визначити додатковий строк в один місяць з моменту набрання рішенням законної сили для подання ним заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Керуючись ст. ст. 2, 10, 13, 259, 264, 265, 273, 353, 354 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_3 ) до Гуто-Боровенської сільської ради Камінь-Каширського району Волинської області (місцезнаходження: вул. Острів, 1, с. Гута-Боровенська, Волинська область, ЄДРПОУ - 04333508) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю в один місяць з моменту набрання рішенням законної сили для подання ним заяви нотаріусу про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Малі-Голоби, Камінь-Каширського району, Волинської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання. Апеляційна скарга подається через Камінь-Каширський районний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Головуючий: О. В. Антонюк
Суд | Камінь-Каширський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2020 |
Оприлюднено | 10.03.2020 |
Номер документу | 88052053 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Камінь-Каширський районний суд Волинської області
Антонюк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні