Справа № 467/130/20
Провадження № 2/467/115/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.03.2020 року Арбузинський районний суд Миколаївської області в складі: головуючого - судді Кологривої Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Романенко Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Арбузинка цивільну справу за позовною заявою Управління Державного агентства рибного господарства у Миколаївській області до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, завданих внаслідок вчинення адміністративного правопорушення
В С Т А Н О В И В:
У січні 2020 року до Арбузинського районного суду Миколаївської області надійшла позовна заява Управління Державного агентства рибного господарства у Миколаївській області до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, завданих внаслідок вчинення адміністративного правопорушення.Позивач мотивує свої вимоги тим, що 06 березня 2019 року ОСОБА_1 , перебуваючи на Ташлицькому водосховищі біля смт. Арбузинка Миколаївської області, займався виловом риби забороненим знаряддям лову, чим порушив вимоги, передбачені пунктом 3.15 Правил любительського і спортивного рибальства. Таким чином, ОСОБА_1 незаконно виловив рибу тиляпію у кількості 101 шт., чим заподіяв шкоду рибним запасам України на суму 1717 грн., розраховану відповідно до "Такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення цінних видів водних біоресурсів", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2011 року № 1209.
Представник позивача у судове засідання не з"явився, в заяві, що надійшла до суду, прохав розглянути справу у його відсутність, позовні вимоги підтримав.
Відповідач у судове засідання не з`явився, відзив суду не подав, подав заяву, в якій позовні вимоги визнав повністю та прохав справу слухати у його відсутність.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
26 березня 2019 року Арбузинським районним судом Миколаївської області винесено постанову по справі № 467/302/19, якою встановлено, що 06 березня 2019 року о 17 годині 15 хвилин в районі Ташлицького водосховища Арбузинського району Миколаївської області біля автодороги на смт. Арбузинку ОСОБА_1 здійснював лов риби з берега забороненим знаряддям лову - драчем металевим та капроновим "павуком", чим порушив вимоги, передбачені пунктом 3.15 Правил любительського і спортивного рибальства. При огляді було виявлено рибу тиляпія в кількості 101 шт.
Вказаною постановою ОСОБА_1 визнано винним в скоєнні правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 85 КУпАП та застосовано до нього захід впливу у виді попередження відповідно до ст. 24-1 КУпАП.
Питання стягнення шкоди у постанові про притягнення відповідача до адміністративної відповідальності не вирішене.
Статтею 13 Конституції України, статтями 3, 4, 5 Закону України Про тваринний світ , статтею 39 Закону України Про охорону навколишнього середовища встановлено, що об`єкти тваринного світу (в тому числі риби, ссавці, членистоногі, молюски) знаходяться під охороною держави та належать до природних ресурсів загальнодержавного значення.
З урахуванням вимог ч.6 ст. 82 ЦПК України, розглядаючи дану справу, що стосується правових наслідків дій ОСОБА_1 , доказуванню та встановленню підлягає лише розмір, завданих правопорушником матеріальних збитків, що заподіяні внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів.
Згідно п.20 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про злочини та інші правопорушення проти довкілля №17 від 10.12.2004 року при визначенні розміру шкоди, заподіяної водним живим ресурсам, залежно від конкретних обставин справи застосовуються такси, затверджені постановами Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п. 6.2 Правил любительського і спортивного рибальства, шкода, заподіяна громадянами України, іноземцями та особами без громадянства незаконним (з порушенням Правил рибальства) виловом, добуванням або знищенням цінних видів риб, водних безхребетних і водних рослин у рибогосподарських водоймах, відшкодовується порушниками відповідно до такс, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 року № 1209.
Згідно ст. 63 Закону України Про тваринний світ підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу, в порядку та розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до п.6.3 Правил любительського і спортивного рибальства застосування заходів адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних осіб від відшкодування у повному обсязі збитків, заподіяних рибному господарству внаслідок порушення цих Правил рибальства.
Збитки заподіяні відповідачем в добровільному порядку не відшкодовані і підлягають стягненню з відповідача.
Згідно опису-оцінки від 6 березня 2019 року, складеного інспектором рибоохоронного патруля ОСОБА_2 у правопорушника ОСОБА_1 було вилучено рибу тиляпію в кількості 101 шт.
Відповідно до розрахунку шкоди, завданої внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення водних біоресурсів здійснено на підставі Такс, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2011р. № 1209 складеним старшим інспектором зазначається, що загальна вартість виловленої риби склала 1717 грн.
Розрахунок здійснено відповідно до нормативно-правових актів, що регулюють дані відносини.
У відповідності до ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Таким чином, суд вважає встановленим, що своєю протиправною поведінкою відповідач заподіяв рибним запасам України шкоду у вище вказаному розмірі.
Частиною першою статті 1179 ЦК України визначено, що неповнолітня особа (у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років) відповідає за завдану нею шкоду самостійно на загальних підставах.
У разі відсутності у неповнолітньої особи майна, достатнього для відшкодування завданої нею шкоди, ця шкода відшкодовується в частці, якої не вистачає, або в повному обсязі її батьками (усиновлювачами), якщо вони не доведуть, що шкоди було завдано не з їхньої вини (ч.2 ст.1179 ЦК).
Як встановлено в судовому засіданні, відповідач ОСОБА_1 є неповнолітнім, досяг сімнадцятирічного віку. Оскільки він навчається в Южноукраїнському ліцеї ДНЗЮПА та отримує стипендію у розмірі 495 грн., про що повідомив суд у своїй заяві, тобто має самостійний дохід, тому відповідальність за завдану шкоду має нести самостійно.
За таких обставин з відповідача підлягають стягненню збитки, завдані рибним запасам держави в загальному розмірі 1717 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Згідно з ч. 3 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Оскільки відповідач ОСОБА_1 до початку розгляду справи по суті визнав позов, за таких обставин, з відповідача на користь позивача має бути стягнуто судовий збір у розмірі 960 грн. 50 к., з державного бюджету має бути повернуто позивачу судовий збір у сумі 960 грн. 50 к.
Керуючись ст.ст. 4, 10, 12, 13, 76-81, 263-265 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Управління Державного агентства рибного господарства у Миколаївській області до ОСОБА_1 про відшкодування збитків, завданих внаслідок вчинення адміністративного правопорушеннязадовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (обліковий номер платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь держави ( Арбузин.УК/отг смт. Арбузинка/24062100, ЄДРПОУ 37564671, н/р НОМЕР_3) матеріальну шкоду у розмірі 1717 (тисячу сімсот сімнадцять) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (обліковий номер платника податків НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Управління Державного агентства рибного господарства у Миколаївській області(Державна казначейська служба України, м. Київ, ЄДРПОУ 40850821, н/р UA588201720343150001000097434 ) витрати на оплату судового збору у розмірі 960 (дев"ятсот шістдесят) грн. 50 к.
Повернути Управлінню Державного агентства рибного господарства у Миколаївській області(Державна казначейська служба України, м. Київ, ЄДРПОУ 40850821, н/р НОМЕР_2 ) з державного бюджету України витрати на оплату судового збору у розмірі 960 (дев"ятсот шістдесят) грн. 50 к., сплаченого відповідно до платіжного доручення № 65 від 26 грудня 2019 року.
Рішення суду може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду через Арбузинський районний суд Миколаївської області на протязі 30 днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.М.Кологрива
Суд | Арбузинський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2020 |
Оприлюднено | 10.03.2020 |
Номер документу | 88064008 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Арбузинський районний суд Миколаївської області
Кологрива Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні