Справа № 954/95/20
Номер провадження 2/954/70/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2020 рокусмт Нововоронцовка
Нововоронцовський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Гончаренка О.В.
за участю секретаря судового засідання Кателевської Л.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом представника позивача адвоката Янковського Валерія Андрійовича, в інтересах позивача ОСОБА_1 до Нововоскресенської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача адвокат Янковський В.А. в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся з позовом до Нововоскресенської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування. В обґрунтування позову послався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла рідна мати позивачки ОСОБА_2 , яка до смерті проживала по АДРЕСА_1 . Разом з ОСОБА_2 до дня її смерті проживала її донька ОСОБА_1 . Після її смерті відкрилась спадщина за законом, до складу якої входить земельна ділянка, площею 5,36га., що розташована на території Нововоскресенської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області. Оригінал свідоцтва про право власності на вказану земельну ділянку було втрачено ще за життя ОСОБА_2 . Позивачка прийняла спадщину, оскільки на день смерті постійно проживала з спадкодавцем. ОСОБА_1 звернулася до державного нотаріуса із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину, проте їй було відмовлено у зв`язку із тим, що не надано доказів постійного проживання разом із спадкодавцем на час смерті та пропущені строки на прийняття спадщини. У зв`язку з чим представник позивачки просить визнати за ОСОБА_1 права власності на вказану земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
Представник відповідача - Нововоскресенської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області у судове засідання не з`явився, позов визнав, просив справу розглянути без його участі.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд приходить до наступного висновку.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 24 вересня 1954 року матір`ю ОСОБА_3 зазначена ОСОБА_2 . Відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 09.02.1980 року позивачка одружилася з ОСОБА_4 і змінила прізвище на ОСОБА_5 .
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 від 01 грудня 2008 року, актовий запис № 16, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
На час смерті їй належала земельна ділянка, площею 5,36га на території Нововоскресенської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області (копія державного акту серії IV-XC № 029975 11/12).
Рішенням Великоолександрівського районного суду Херсонської області від 23 грудня 2011 року встановлений юридичний факт, що ОСОБА_1 є дочкою ОСОБА_2 .
Відповідно довідки Давидово-Брідської сільської ради № 660 від 10.09.2019 року ОСОБА_1 проживає в АДРЕСА_2 . Згідно довідки Нововоскресенської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області ОСОБА_2 була зареєстрована і постійно проживала до дня своєї смерті за адресою АДРЕСА_1 . Разом з нею на день смерті проживала ОСОБА_6 .
Відповідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельна ділянка, кадастровий номер 6524184000:02:001:0254, площею 5,36 га, державний акт серії IV-XC № 029975 належить ОСОБА_2 .
Згідно даних погосподарської книги № 5 Нововоскресенської сільської ради за 2006-2010 роки, особовий рахунок АДРЕСА_3 , на ІНФОРМАЦІЯ_1 (дату смерті ОСОБА_2 ) проживали: ОСОБА_2 (голова домогосподарства), ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (внучка), ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (правнук), ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (правнук), ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (правнука).
Позивачка ОСОБА_1 вибула з домогосподарства та змінила місце проживання з 28.03.2006 року. Тимчасово прибула на територію Нововоскресенської сільської ради 12.02.2008 року. Згідно письмового пояснення голови сільської ради вказане домоволодіння з 2010 року на підставі рішення сесії сільської ради рахується зруйнованим.
З копії паспорта позивачки вбачається, що вона з 06 квітня 2006 року по 12 квітня 2013 року була зареєстрована, постійно проживала за адресою: АДРЕСА_2 .
Листом від 23.10.2019 року № 1227/01-16 в.о. завідуючого Нововоронцовської державної нотаріальної контори Карастан О. позивачку повідомлено, що вона не звернулася в 6-ти місячний строк із заявою про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_2 , а також не надала доказів про постійне проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини за однією адресою, тому строк прийняття спадщини вважається пропущеним. Запропоновано звернутися до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Відповідно до ч.5ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ч. 1ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно із роз`ясненнями, викладеними у п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування , якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
У Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року №-296/5 зазначено, що місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця відповідно до ст. 29 ЦК України. Фізична особа може мати декілька місць проживання, у цьому разі місцем відкриття спадщини вважається останнє місце реєстрації спадкодавця.
Зокрема, за положеннями глави 10 розділу ІІ вказаного Порядку передбачено, що у разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем може бути: довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.
У разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем може бути: довідка органу реєстрації місця проживання про те, що місце проживання спадкоємця на день смерті спадкодавця було зареєстровано за однією адресою зі спадкодавцем.
Місцем проживання фізичної особи згідно зі ст. 29 ЦК України є житловий будинок, квартира, інше приміщення, придатне для проживання у ньому (гуртожиток, готель тощо), у відповідному населеному пункті, в якому особа проживає, постійно, переважно або тимчасово.
За ст. 3 Закону України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні місце перебування це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік. Місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини. Документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист
Отже, за вищенаведеними нормами закону та роз`ясненнями, постійним місцем проживання особи є те житло, де особа проживає не менше шести місяців на рік. Між тим, для задоволення позову необхідно встановити саме постійне проживання із спадкодавцем на день його смерті, а не тимчасове перебування в житловому будинку.
З позовної заяви вбачається, що позивач просить суд визнати за нею право власності на земельну ділянку в порядку спадкування, проте факт постійного проживання разом із спадкодавцем на час смерті встановити не просить. За матеріалами цивільної справи позивачка на час відкриття спадщини постійно проживала у Великоолександрівському районі Херсонської області і тимчасово прибула на територію Нововоскресенської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області.
Позивачем не надано суду належних, допустимих та достовірних доказів, які в своїй сукупності дали б змогу дійти до висновку про наявність обставин справи на які вона посилається, як на підставу своїх позовних вимог та встановлення факту прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Крім того, на час відкриття спадщини разом із спадкодавцем постійно проживали інші родичі: ОСОБА_7 (внучка), ОСОБА_8 (правнук), ОСОБА_9 (правнук), ОСОБА_10 (правнука), які прийняли спадщину за ч.ч. 3, 4 ст. 1268 ЦК України, оскільки постійно проживали разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а також в силу свого малолітнього, неповнолітнього віку. Позивачка не зазначає вказаних спадкоємців серед відповідачів, водночас Нововоскресенська сільська рада Нововоронцовського району Херсонської області є неналежним відповідачем.
Оскільки позивачка не прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 , суд не може задовольнити позов про визнання права власності на вказану земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
Керуючись ст.ст. 1217, 1261, 1265, 1268 Цивільного Кодексу України, ст.ст.12, 13, 81, 83, 89, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовної заяви представника позивача адвоката Янковського Валерія Андрійовича, в інтересах позивача ОСОБА_1 до Нововоскресенської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Херсонського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
СуддяО.В. Гончаренко
Суд | Нововоронцовський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 05.03.2020 |
Оприлюднено | 10.03.2020 |
Номер документу | 88065644 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Нововоронцовський районний суд Херсонської області
Гончаренко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні