Справа №: 671/75/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2020 року м. Волочиськ
Волочиський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Павлової А.С.,
за участі секретаря судового засідання Козак Г.А.,
представника позивача ОСОБА_1 ,
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів в твердій грошовій сумі на утримання дитини та утримання дружини до досягнення дитиною трьох років, -
ВСТАНОВИВ:
В січні 2020 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів в твердій грошовій сумі на утримання дитини та утримання дружини до досягнення дитиною трьох років.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що з 07.12.2016 перебуває у зареєстрованому шлюбі з відповідачем. Від цього шлюбу у них є спільна дочка ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає разом з позивачем та повністю перебуває на її утриманні. Фактично шлюбні стосунки між сторонами припинені. Відповідач добровільно допомоги на утримання дочки не надає. Крім того, ОСОБА_3 вказала, що вона знаходиться у декретній відпустці по догляду за дитиною до трьох років та отримує щомісячну одноразову допомогу у розмірі 860,00 грн. і більше ніяких доходів не отримує.
У зв`язку з наведеним, позивач просила суд стягувати з відповідача на її користь аліменти на утримання неповнолітньої дитини в розмірі 3000 грн. щомісячно до досягнення дочкою повноліття, та аліменти на її утримання в розмірі 2000 грн. щомісячно, до досягнення дитиною трьох років.
Ухвалою від 03.02.2020 позовну заяву було прийнято до розгляду судом та відкрито провадження у справі.
В судовому засіданні представник позивача - адвокат Фіщук А.А. позовні вимоги підтримала, просила їх задовольнити.
Відповідач в судовому засіданні позов визнав частково. Пояснив, що він не працює і не має доходів, а тому матеріальну допомогу позивачу надавати не в змозі. У випадку покращення майнового стану, буде допомагати дружині. Визнає позов лише в частині стягнення аліментів на утримання доньки в мінімальному розмірі, який визначено законодавством. Факт наявності в його власності часток в нерухомому майні визнав, як і отримання ним орендної плати за користування земельними ділянками, що перебувають в його частковій власності.
Заслухавши вступне слово представника позивача та відповідача, дослідивши та оцінивши докази, суд дійшов до таких висновків.
Судом встановлено, що сторони з 07 грудня 2016 року перебувають у зареєстрованому шлюбі. Це підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 від 07.12.2016 (а.с. 9).
У ОСОБА_3 та ОСОБА_2 є спільна дочка - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає разом з позивачем за адресою: АДРЕСА_1 та знаходиться повністю на її утриманні (а.с. 6, 8).
Позивач ОСОБА_3 знаходиться на обліку у УСЗН Волочиської РДА та отримує щомісячну одноразову допомогу при народженні дитини в розмірі 860 грн., що підтверджується копією довідки № 60 від 13.01.2020, виданої відділом грошових виплат і компенсацій ГУ ПФУ в Хмельницькій області (а.с. 9).
Згідно з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна № 201890172 від 26.02.2020, ОСОБА_2 є власником 1/4 частки земельної ділянки з кадастровим номером 6825081200:04:010:0259, площею 1,7 га, та 1/4 частки земельної ділянки з кадастровим номером 6825081200:04:010:0046, площею 0,64 га. Дані земельні ділянки передано в оренду ТОВ Поділля-Агросервіс (а.с. 30-34).
В судовому засіданні ОСОБА_2 вказав, що він та його сестра отримують орендну плату за користування землею, яку ділять між собою навпіл. Доказів про розмір орендної плати суду не подавалось.
З вищевказаної інформаційної довідки також вбачається наявність у власності відповідача:
- 1/2 частки квартири АДРЕСА_2 ,
- 3/8 частки квартири АДРЕСА_3 ,
- 1/4 частки житлового будинку АДРЕСА_4 .
Відповідно до ч. 1 ст. 141 Сімейного Кодексу України, мати та батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини.
Згідно ст. 180 Сімейного Кодексу України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Відповідно до ст. 181 Сімейного Кодексу України, за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з якими проживає дитина.
Згідно із ч. 1 ст. 3 Конвенції про права дитини, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. А з урахуванням ст. 7 СК України регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Відповідно до ст. 8 Закону України "Про охорону дитинства" кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх заміняють, несуть відповідальність за створення необхідних умов для всебічного розвитку дитини відповідно до законів України.
Згідно ч. 1 ст. 184 СК України, суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі .
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 182 СК України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів.
Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.
Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів.
За результатами розгляду справи суд приходить до висновку, що відповідач, відповідно до вищевказаних вимог законодавства, повинен надавати матеріальну допомогу на утримання своєї дитини.
При визначенні розміру аліментів та виду їх стягнення, суд виходить з того, що відповідач є працездатним чоловіком, який на утриманні немає ніяких осіб, офіційно не працевлаштований, однак має дохід, зокрема, від надання майна в оренду. Також відповідач має у спільній власності п`ять об`єктів нерухомості, що дає підстави суду стягнути з нього аліменти, як на утримання дитини, так і на утримання дружини - ОСОБА_3 .
Суд звертає увагу і на те, що статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2020 рік установлено прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років: з 1 січня 2020 року - 1779 гривень, з 1 липня - 1859 гривень, з 1 грудня - 1921 гривня, а для дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня 2020 року - 2218 гривень, з 1 липня - 2318 гривень, з 1 грудня - 2395 гривень.
Враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що сума в розмірі 2000 грн. щомісячно на дитину, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, яка стягуватиметься як аліменти на утримання неповнолітньої дочки буде обґрунтованою та законною.
Аліменти слід стягувати у твердій грошовій сумі, тобто у спосіб обраний позивачем.
Крім того, згідно з ст. 75 СК України, право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.
Відповідно до ч.ч. 2, 4 ст. 84 СК України дружина з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років.
Право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того, чи вона працює, та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що дочці ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає з позивачем, не виповнилось трьох років, суд вважає, що ОСОБА_3 має право на утримання від чоловіка, тому з нього слід стягнути аліменти у розмірі 1000 грн. до досягнення дитиною трьох років.
При цьому, суд враховує, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу з 1 січня 2020 року становить 2102 гривні.
Позивач отримує щомісячно допомогу від держави на суму 860 грн., а тому грошові кошти в сумі 1000 грн., які будуть стягуватись з ОСОБА_2 на її користь будуть максимально сприяти в отриманні позивачем коштів, близьких до прожиткового мінімуму для працездатної особи.
Висновок суду про можливість відповідача сплачувати вказаний розмір аліментів на утримання дружини суд робить на підставі вищенаведених доводів.
Відповідно до ст.ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених Кодексом. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Позивач не довела обґрунтованості своїх позовних вимог в частині спроможності відповідача сплачувати аліменти в заявленому нею розмірі, тоді як і відповідач ОСОБА_2 не надав суду доказів на спростування доводів позивача та висновків суду.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір від сплати судового збору звільняються позивачі у справах про стягнення аліментів, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів чи зміну способу їх стягнення, а також заявники у разі подання заяви щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.
Відповідно до ч. 1, 6 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, судовий збір на користь держави має бути стягнутий з відповідача у розмірі, передбаченому п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір тобто в сумі 840, 80 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 84, 180, 181, 182, 184, 191 СК України, ст.ст. 2, 10, 12, 13, 81, 89, 141, 263, 280-282, 430 ЦПК України , суд, -
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягувати із ОСОБА_2 аліменти на користь ОСОБА_3 на утримання дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 2000 (дві тисячі) гривень, щомісячно , але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи із 15 січня 2020 року до досягнення дитиною повноліття.
Стягувати із ОСОБА_2 аліменти на користь ОСОБА_3 на її утримання, як дружини, в розмірі 1000 (одна тисяча) гривень, щомісячно, починаючи з 15 січня 2020 рокуі до досягнення дитиною - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , трьох років, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнути із ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 840 гривень 80 копійок на користь держави.
Рішення в частині стягнення суми платежу (аліментів) на користь позивача ОСОБА_3 за один місяць з 15.01.2020 по 15.02.2020 допустити до негайного виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Хмельницького апеляційного суду через Волочиський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Позивач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 .
Повне судове рішення складено 05 березня 2020 року.
Суддя:
Суд | Волочиський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 05.03.2020 |
Оприлюднено | 10.03.2020 |
Номер документу | 88066172 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Волочиський районний суд Хмельницької області
Павлова А. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні