Справа № 525/1686/19
Номер провадження 2/525/180/2020
РІШЕННЯ
Іменем України
05 березня 2020 року Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Ячала Ю.І.,
за участю секретаря Лопатки О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Велика Багачка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Михайлівської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та продовження права на приватизацію земельної ділянки в порядку спадкування за законом,-
встановив:
27 грудня 2020 року позивач звернулася до суду з позовом Михайлівської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та продовження права на приватизацію земельної ділянки в порядку спадкування за законом.
В своїй позовній заяві позивач посилалася на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , після якого відкрилася спадщина, на момент смерті був зареєстрований та проживав в місті Миргород Полтавської області. До складу спадкового майна, поряд з іншим майном, входить житловий будинок, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який в цілому складається з житлового будинку (літ. А-1), сарай (літ.-В), сарай (літ.-Г), погріб вхідний (літ.-Д), вбиральня (літ.-Е), колодязь № 1, огорожа № 2, ворота № 3, дві земельні ділянки, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , перша для обслуговування житлового будинку з господарськими будівлями, площею 0,08 гектари, друга для ведення особистого підсобного господарства, площею 0,33 гектара. На момент смерті спадкодавець був власником зазначеного спадкового майна, але свідоцтво на право власності не виготовив. Незважаючи на те, що позивачка у встановленому порядку прийняла спадщину за законом після ОСОБА_2 , нотаріусом було відмовлено їй у видачі свідоцтва про право на спадщину, в зв`язку із відсутністю правовстановлюючих документів на житловий будинок з господарськими будівлями та на земельні ділянки, а тому позивач просила суд визнати за нею право власності на житловий будинок з господарськими будівлями в порядку спадкування за законом та визнати за нею право на завершення приватизації земельних ділянок, яке належало спадкодавцеві.
В судове засідання позивач та її представник не з`явилися, подали до канцелярії суду заяви про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги підтримали (а.с. 81-82).
Відповідач - Михайлівська сільська рада Великобагачанського району Полтавської області, надіслав до суду листа, в якому позов визнав, просив суд розглянути справу без участі представника відповідача, відзив на позов не подав (а.с. 83).
Суд, дослідивши письмові докази по справі та проаналізувавши їх в сукупності, приходить до висновку про те, що заявлений позов підлягає до задоволення з наступних обґрунтувань.
Житловий будинок з господарськими будівлями, який розташовано за адресою: АДРЕСА_1 , належав померлому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується довідками виданими виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, що, де вказано що головою домогосподарства був ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , згідно погосподарської книги № 3, особовий рахунок № НОМЕР_1 за 1991-1995 роки (а.с. 20-25).
Спадщину після померлого ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , свідоцтво про смерть серія НОМЕР_2 видане 28 квітня 2009 року (а.с. 16), прийняли його дружина ОСОБА_5 , як така, що на момент смерті спадкодавця постійно проживала із спадкодавцем та його син ОСОБА_2 , як такий, що подав заяву про прийняття спадщини (а.с. 20-25, 73-76).
Після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , свідоцтво про смерть серія НОМЕР_3 видане 01 вересня 2009 року (а.с. 15), спадщину після померлої прийняв її син ОСОБА_2 , як такий, що подав заяву про прийняття спадщини (а.с. 69-72).
В судовому засіданні встановлено, що за життя ОСОБА_2 набув у власність житловий будинок з господарськими будівлями, який знаходився за адресою: АДРЕСА_1 , але правовстановлюючих документів на будинок не оформив
Житловий будинок з господарськими будівлями, який розташовано за адресою: АДРЕСА_2 , в цілому складається з житлового будинку (літ. А-1), сарай (літ.-В), сарай (літ.-Г), погріб вхідний (літ.-Д), вбиральня (літ.-Е), колодязь № 1, огорожа № 2, ворота № 3 (а.с. 8-12).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, після смерті якого відкрилася спадщина на зазначене вище спадкове майно (а.с. 14).
Позивачі ОСОБА_1 - донька спадкодавця (а.с. 17, 27-30, 50-53), є єдиним спадкоємцями за законом. ОСОБА_1 прийняла спадщину після померлого відповідно до ст. 1261 ЦК України, шляхом подання заяви про прийняття спадщини у встановлений законом строк.
Постановою державного нотаріуса позивачеві відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок з господарськими будівлями, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , після померлого, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документу (а. с. 19).
Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинялися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, з правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Як передбачено ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб спадкоємців.
В справі маються достатні докази, які свідчать про те, що після смерті ОСОБА_2 , спадщину прийняла його донька ОСОБА_1 . Зважаючи на ту обставину, що відсутність правовстановлюючого документа на житловий будинок позбавляє позивачку можливості оформити це спадкове майно на себе через нотаріальну контору, тому за позивачкою слід визнати право власності на житловий будинок, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом.
Щодо вимоги про визнання за позивачем права на завершення приватизації та одержання правовстановлюючих документів в порядку спадкування на земельні ділянки, то суд приходить до висновку про наявність законних підстав для задоволення даних вимог.
Відповідно до довідки, виданої виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, ОСОБА_3 , згідно рішення виконкому від 29 вересня 1994 року, передано у власність дві земельні ділянки: для ведення особистого селянського господарства, площею 0,33 га. та для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,08 га, які знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 26).
Згідно з приписами п.1 Перехідних положень Земельного кодексу України, рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року "Про приватизацію земельних ділянок", є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Абзацом 2 п.1 розділу X "Перехідних положень" Земельного Кодексу України передбачено, що рішення про передачу громадянам України у приватну власність земельних ділянок є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку. Якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звернутися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта (свідоцтва) про право власності на землю на ім`я спадкоємця (пункт 1 розділу X доповнено абз. 2 згідно із Законом від 16 вересня 2008 року № 509-V1).
Оскільки спадкодавець мав право на завершення процедури приватизації земельних ділянок за адресою: АДРЕСА_1 , до спадкоємця, позивача по справі, переходить право на отримання свідоцтва про право власності на відповідні земельні ділянки.
Зазначений порядок встановлений законодавством у разі набуття права власності на земельну ділянку шляхом приватизації громадянами (ч. 3 ст. 116 ЗК України).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 12, 13, 141, 263-265, 268, 273ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , до Михайлівської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, місцезнаходження юридичної особи: вулиця Гагаріна, 2, село Михайлівка Великобагачанського району Полтавської області, ідентифікаційний код юридичної особи: 21045024, про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та продовження права на приватизацію земельної ділянки в порядку спадкування за законом , задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в цілому складається з житлового будинку (літ. А-1), сарай (літ.-В), сарай (літ.-Г), погріб вхідний (літ.-Д), вбиральня (літ.-Е), колодязь № 1, огорожа № 2, ворота № 3, право власності на яке ОСОБА_2 набув в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 (1/2 частку житлового будинку з господарським будівлями) та в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 (1/2 частку житлового будинку з господарським будівлями).
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на завершення приватизації та одержання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для обслуговування житлового будинку з господарськими будівлями, площею 0,08 гектара, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , яка була передана у власність відповідно до рішення виконавчого комітету Михайлівської сільської Ради народних депутатів Великобагачанського району Полтавської області від 29 вересня 1994 року ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , спадкоємцями якого були ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , право після якої успадкував ОСОБА_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , право на завершення приватизації та одержання правовстановлюючих документів на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,33 гектара, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , яка була передана у власність відповідно до рішення виконавчого комітету Михайлівської сільської Ради народних депутатів Великобагачанського району Полтавської області від 29 вересня 1994 року ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 , спадкоємцями якого були ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_7 , право після якої успадкував ОСОБА_2 .
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду на протязі тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційних скарг через Великобагачанський районний суд Полтавської області.
Суддя Ю.І. Ячало
Суд | Великобагачанський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 05.03.2020 |
Оприлюднено | 10.03.2020 |
Номер документу | 88066947 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Великобагачанський районний суд Полтавської області
Ячало Ю. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні