Рішення
від 06.03.2020 по справі 739/156/20
НОВГОРОД-СІВЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 739/156/20

Провадження № 2/739/198/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2020 року м. Новгород-Сіверський

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого - судді Чепурка В.В.,

за участі:

секретаря судового засідання - Лукаш Н.Я.,

позивачки - ОСОБА_1 ,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Будо-Вороб`ївської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом,

В С Т А Н О В И В:

1. Описова частина

Стислий виклад позицій учасників справи

ОСОБА_1 (далі - позивачка) звернулася до суду з позовом до Будо-Вороб`ївської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області (далі - відповідач) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_2 .

Свої позовні вимоги мотивує тим, що вона є племінницею ОСОБА_3 яка мешкала разом з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. На початку 2020 року її рідний брат ОСОБА_4 знайшов серед папері їхнього батька ОСОБА_5 заповіт, складений ОСОБА_2 , відповідно до якого останній заповів їй своє право на земельну частку (пай). Про наявність вказаного заповіту вона раніше не знала, тому заяви про прийняття спадщини ОСОБА_2 не подавала. Необізнаність про наявність заповіту позивачка вважає поважною причиною пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, тому просить визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_2 тривалістю два місяці.

Позивачка у підготовчому судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити, пояснивши, що про наявність заповіту їй стало відомо лише після того, як її брат на початку 2020 року знайшов заповіт в паперах їхнього батька, раніше вона про його існування не знала.

Представник відповідача у підготовче судове засідання не з`явився, при цьому ним подано заяву з клопотанням про розгляд справи без його участі в якій також вказано, що позов ним визнається повністю.

Учасники справи інших заяв по суті справи до суду не подали.

Заяви та клопотання учасників справи

Учасники справи інших заяв та клопотань до суду не подавали.

Процесуальні дії у справі

Враховуючи те, що представник відповідача позов визнав повністю, згідно статей 200, 206 ЦПК України суд у підготовчому судовому засіданні ухвалив перейти до вирішення питання щодо задоволення позову за наявності для того законних підставі.

2. Мотивувальна частина

Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин та оцінка аргументів і доказів учасників справи

Як встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Чернігові Чернігівської області помер ОСОБА_2 (а.с. 7).

З повідомлення Відділу у Новгород-Сіверському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 29 січня 2020 року вбачається, що відповідно до запису №165 від 15 жовтня 1996 року у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСГП Промінь на ім`я ОСОБА_2 . Новгород-Сіверською РДА було видано сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0155165 (а.с. 10).

За життя ОСОБА_2 склав заповіт, яким заповів належне йому право на земельну частку (пай) згідно сертифікату серії ЧН №0155165 ОСОБА_1 , тобто позивачці (а.с. 9).

З повідомлення Новгород-Сіверської районної державної нотаріальної контори від 20 лютого 2020 року вбачається, що спадкова справа щодо майна ОСОБА_2 не відривалася (а.с. 23-24).

Позивачка 07 лютого 2020 року звернулася до приватного нотаріуса Чернігівського міського нотаріального округу Красногор О.В. і заявою про прийняття спадщини, однак того ж дня приватним нотаріусом було винесено постанову про відмову у прийнятті вказаної заяви, оскільки вона подана з пропуском визначеного законом строку (а.с. 15).

Відповідно до частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно частини першої статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Частиною першою статті 1270 ЦК України передбачено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Згідно з роз`ясненнями, які містяться у пункті 24 Постанови пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до правових висновків Верховного Суду України, які містяться у постановах від 26 вересня 2012 року, 04 листопада 2015 року та 14 вересня 2016 року, винесених за результатами розгляду справ №6-85цс12, №6-1486цс15 та №6-1215цс16 правила частини третьої статті 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

При вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини суд також враховує свободу заповіту та повагу до волі спадкодавця, як фундаментальний принцип спадкового права і приходить до висновку, що необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини.

Зазначене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду України, викладеним у постанові від 06 вересня 2017 року у справі № 6-496цс17 та правовою позицією Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду, викладеною у постанові від 20 листопада 2019 року у справі №209/1795/18.

Як вбачається з пояснень позивачки про наявність заповіту ОСОБА_2 , з яким у неї не було родинних відносин, вона дізналася лише на початку 2020 року, коли відповідний заповіт був знайдений її братом, тобто після спливу шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини. При цьому жодних доказів, які б спростовували вказані доводи позивачки матеріали справи не містять.

За таких обставин суд приходить до висновку про поважність причин пропуску позивачкою визначеного законодавством шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_2 та відповідно вважає за необхідне визначити позивачці додатковий строк для подання вказаної заяви тривалістю у два місяці з дня набрання даним рішенням законної сили, тому позов підлягає задоволенню повністю.

Враховуючи те, що спір виник не з вини відповідача, а внаслідок неправильних дій позивачки та її батька, у якого зберігався заповіт, відповідно до частини дев`ятої статті 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне повністю покласти на позивачку всі здійснені нею витрати, не стягуючи їх з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 81-83, 141, 200, 206, 258-259, 263-268, 273, 294, 315, 352, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Будо-Вороб`ївської сільської ради Новгород-Сіверського району Чернігівської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом - задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , тривалістю два місяці з дня набрання даним рішенням суду законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивачка: ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Будо-Вороб`ївська сільська рада Новгород-Сіверського району Чернігівської області, ЄДРПОУ - 04415318, місцезнаходження: Чернігівська область, Новгород-Сіверський район, с. Будо-Вороб`ївська, вул. Миру, 2.

Суддя В.В. Чепурко

СудНовгород-Сіверський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення06.03.2020
Оприлюднено10.03.2020
Номер документу88069917
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —739/156/20

Рішення від 06.03.2020

Цивільне

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Чепурко В. В.

Рішення від 14.02.2020

Цивільне

Новгород-Сіверський районний суд Чернігівської області

Чепурко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні