Справа № 700/473/19
Провадження № 2/700/122/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2020 року смт.Лисянка
Лисянський районний суд Черкаської області
у складі: головуючого судді Яценко Г.М.,
за участю секретаря судового засідання Бондарчук Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт. Лисянка справу №700/473/19 (провадження №2/700/122/20) за позовом ОСОБА_1 до Федюківської сільської ради Лисянського району Черкаської області про встановлення факту родинних відносин, встановлення факту належності правовстановлюючого документа та визнання права власності в порядку спадкування за законом,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до Федюківської сільської ради Лисянського району Черкаської області про встановлення факту родинних відносин, встановлення факту належності правовстановлюючого документа та визнання права власності в порядку спадкування за законом.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача пояснив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер двоюрідний брат позивача - ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина до складу якої входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,5528 га. За життя ОСОБА_2 заповіту не залишив. Позивач є спадкоємцем за законом та звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину та роз`яснено про необхідність надання документів, які б підтверджували факт родинних відносин між нею та ОСОБА_2 , правовстановлюючих документів на спадкове майно та звернено увагу на розбіжності у написанні прізвища спадкодавця у правовстановлюючих документах.
Таким чином, позивач позбавлена можливості оформити спадщину у нотаріальній конторі та просить встановити факт родинних відносин між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме, що ОСОБА_2 є двоюрідним братом позивача; встановити факт належності ОСОБА_2 правовстановлюючого документа-державного акту на право приватної власності на землю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,55 га на ім`я ОСОБА_2 ; визнати за позивачем право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,55 га та земельну ділянку площею 1,8 га для ведення особистого селянського господарства, які залишилися після смерті ОСОБА_2 .
У судове засіданні представник позивача не з`явився, через канцелярію Лисянського районного суду Черкаської області, звернувся до суду із заявою, в якій позовні вимоги підтримує повністю та просить справу розглядати його без участі та участі позивача.
Відповідач - представник Виноградської сільської ради Лисянського району Черкаської області у судове засідання не з`явився, звернувся до суду з заявою, в якій просить справу розглянути без їх участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує.
На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З огляду на викладене, суд вважає, що рішення у справі можливо винести при проведенні підготовчого судового засідання.
Відповідно до вимог ч.3 ст.200 ЦПК України, при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 206 цього ж Кодексу.
Згідно з ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що заявлені вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, у порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п.1 Постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31.03.1995р. Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: - згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; - чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; - заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення;- встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Частиною третьою статті 12 ЦПК України, зазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, надавши докази відповідно до вимог статей 76-89 ЦПК України.
Відповідно до статті 293 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Як зазначено у п.2 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 р., справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується актовим записом про смерть №07 від 21.08.2018 року.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина до складу якої входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,5528 га. За життя ОСОБА_2 заповіту не залишив.
Позивач є спадкоємцем за законом та звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій №378/02-31 від 22.02.2019 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину та роз`яснено про необхідність надання документів, які б підтверджували факт родинних відносин між нею та ОСОБА_2 , правовстановлюючих документів на спадкове майно та звернено увагу на розбіжності у написанні прізвища спадкодавця у правовстановлюючих документах.
Таким чином, оформити спадкове майно у нотаріальній конторі позивач не має можливості, оскільки у неї відсутні документи, які б підтверджували факт родинних відносин між нею та ОСОБА_2 .
Той факт, що ОСОБА_1 є двоюрідною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджується наступними доказами.
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 15.04.1969 року ОСОБА_3 , його батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 .
Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 14.12.1953 року народження ОСОБА_1 , зазначена по батькові як ОСОБА_1 , проте, у зв`язку з тим, що після закінчення Великої Вітчизняної Війни, ОСОБА_3 та ОСОБА_8 не встигли офіційно зареєструвати свої стосунки, реєстратор обмежився зазначенням лише по-батькові ОСОБА_1 , залишивши запис про батька порожнім.
Згідно записів по господарської книги Федюківської сільської ради за 1950-1952 роки ОСОБА_9 та ОСОБА_8 були жителями с.Федюківка; за 1950-1952 роки ОСОБА_5 є матр`ю ОСОБА_3 та ОСОБА_10 ; за 1961-1963 роки ОСОБА_10 є матір`ю ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З акта депутата Федюківської сільської ради ОСОБА_11 від 21.11.2018 року вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є двоюрідною сестрою померлого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Мати померлого ОСОБА_2 - ОСОБА_10 є рідною сестрою ОСОБА_3 , їх батьками є ОСОБА_5 і ОСОБА_4 .
Той факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є двоюрідною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 підтверджується заявами посвідченими секретарем Федюківської сільської ради Лисянського району Черкаської області №40,41, 42, 43, 47 від 01.11.2018 року, а саме свідків ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 .
Встановлення факту родинних відносин є необхідним для набуття за ОСОБА_1 права на спадкування.
Враховуючи, що від встановлення факту родинних відносин залежать майнові права ОСОБА_1 , а в іншому порядку встановити факт родинних відносин неможливо, тому вимоги позивача у частині встановлення факту родинних відносин, а саме, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є двоюрідною сестрою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , підлягає задоволенню.
Що ж стосується, вимоги позивача щодо встановлення належності ОСОБА_2 правовстановлюючого документа-державного акту на право приватної власності на землю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,55 га серії ЧР№047242, кадастровий номер земельної ділянки: 7122887200:02:001:0397, виданий на ім`я ОСОБА_2 , суд дійшов висновку, що дана вимога також підлягає задоволенню з огляду на наступне.
З листа Відділу ГУ Держгеокадастру у Лисянському районі Черкаської області №19-23-0.290-974/107-18 від 25.09.2018 року на ім`я ОСОБА_2 до 01.01.2013 року в адмінмежах Федюківської сільської ради виготовлено акт на право приватної власності на землю для ведення товарного сільськосподарського виробництва площею 3,55 га, серії ЧР №047242, кадастровий номер 7122887200:02:001:0397.
Згідно актового запису про народження №18 від 04.08.1956 року ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_4 у с.Федюківка Лисянського району Черкаської області народила сина - ОСОБА_2 .
З актового запису про смерть №07 від 21.08.2018 року вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Федюківка помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно договору користування електричною енергією №28304 від 2003 року прізвище померлого зазначено ОСОБА_2 .
У комсомольському білеті НОМЕР_5 зазначено померлого як ОСОБА_2 , який народжений у липні 1956 року .
Згідно посвідчення тракториста прізвище померлого зазначено ОСОБА_2 , та російською ОСОБА_2 .
У воєнному білеті НОМЕР_3 зазначено померлого як ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У атестаті НОМЕР_6 ввід 23.08.1973 року сільського професійного училища №16 зазначено на українській мові ОСОБА_2 та на російській мові ОСОБА_2 .
З акта депутата Федюківської сільської ради Шевчука Валерія Павловича від 21.11.2018 року вбачається, що різне написання прізвища ОСОБА_2 у документах пов`язане з тим, що при народженні прізвище було записане на російській мові ОСОБА_2 . А в подальшому при перекладі змінилося на ОСОБА_2 .
Із заяви ОСОБА_16 №47 від 08.11.2018 року посвідченої секретарем Федюківської сільської ради Лисянського району Черкаської області, вбачається, що різне написання прізвища ОСОБА_2 у документах пов`язане з тим, що при народженні прізвище було записане на російській мові ОСОБА_2 . А в подальшому при перекладі змінилося на ОСОБА_2 .
З вище наведеного випливає, що державний акт на право приватної власності на землю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,55 га серії ЧР№047242 виданий на ім`я ОСОБА_2 належить ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
З матеріалів справи вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер двоюрідний брат позивача - ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина до складу якої входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,5528 га та земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства площею 1,8 га. За життя ОСОБА_2 заповіту не залишив. Позивач є єдиним спадкоємцем за законом та звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій №378/02-31 від 22.02.2019 року позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку та документи, які б підтверджували факт родинних відносин.
За таких обставин, позивач як спадкоємець за законом, який фактично вступив в управління спадковим майном, вимушена звернутися до суду та просить визнати за нею право власності на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_2 .
Згідно зі статтею 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до приписів статті 1263 ЦК України, У п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом та вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону, або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав і обов`язків (спадщини) від померлої фізичної особи ( спадкодавця) до інших осіб ( спадкоємцям).
В той же час, згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року N 7 Про судову практику у справах про спадкування при розгляді справ даної категорії слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи.
Згідно зі с. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання права власності на майно, у разі коли це право оспорюється або не визнається, а також у разі втрати документів на право власності на майно.
Статтею 1268 ЦК України, не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1296 ЦК України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Зважаючи на наведені обставини, суд визнає, що за позивачем слід визнати право власності на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,55 га.
Керуючись ст.ст. 392, 1261, 1268, 1274, 1296 ЦК України, ст.ст. 3, 6, 7, 10, 12, 76-89, 200, 206, 247, 259, 264 -265, 293 ЦПК України , суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Федюківської сільської ради Лисянського району Черкаської області про встановлення факту родинних відносин, встановлення факту належності правовстановлюючого документа та визнання права власності в порядку спадкування за законом- задовольнити.
Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є двоюрідним братом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , жительки АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків: НОМЕР_4 .
Встановити, що державний акт на право приватної власності на землю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,55 га серії ЧР№047242 виданий на ім`я ОСОБА_2 належала ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителькою АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків: НОМЕР_4 ) право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,55 га, кадастровий номер земельної ділянки: 7122887200:02:001:0397, яка належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , жителькою АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платників податків: НОМЕР_4 ) право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 1,8 га, кадастровий номер земельної ділянки:7122887200:02:001:0818, яка належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.М. Яценко
Суд | Лисянський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2020 |
Оприлюднено | 12.03.2020 |
Номер документу | 88071563 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Лисянський районний суд Черкаської області
Яценко Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні